Έμφραγμα... στις καθυστερήσεις (Φώτος/Βίντεο)

12.09.2015 - 20:53

Ισόπαλη 1-1 τελείωσε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ομόνοια και τη Δόξα στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Οι "πράσινοι", που τελείωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές το παιχνίδι λόγω αποβολής του Ράμος με δεύτερη κίτρινη στο 45΄, προηγήθηκαν στο 36΄, ενώ νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 12΄ είχαν δοκάρι με το Ρούνιε. Η ομάδα της Κατωκοπιάς κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Λεάντρο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Δυνατά ξεκίνησε η γηπεδούχος, επιδιώκοντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, χάνοντας μία καλή ευκαιρία στο 4΄, όταν η κεφαλιά του Μπαντιμπάνγκα έφυγε άουτ.

Με τη σειρά της, η φιλοξενούμενη προσπάθησε να χτυπήσει κυρίως με αντεπιθέσεις και στο 11΄ ο Γιωργαλλίδης απέκρουσε σουτ του Καλό.

Ένα λεπτό αργότερα, οι "τριφυλλοφόροι"... άγγιξαν το γκολ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χαφέζ, η κεφαλιά του Ρούνιε... σταμάτησε στο δοκάρι του Νέγκρι.

Ακολούθως και για αρκετά λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με αποτέλεσμα να μην καταγραφούν κάποιες αξιόλογες φάσεις.

Έμελλε να συμπληρωθεί το 36΄ για να σημειωθεί η επόμενη φάση, που έφερε μάλιστα και γκολ. Μπαλιά του Ασίς, λάθος διώξιμο του Εντμάρ και ο Σκέμπρι με σουτ έκανε το 1-0 για την Ομόνοια.

Μάλιστα, στο 43΄ οι "πράσινοι" πλησίασαν και στο δεύτερο γκολ, ωστόσο ο Λεἀντρο απομάκρυνε προ της γραμμής το γύρισμα του Σκέμπρι προς το Σέρινταν κι ενώ ο Μαλτέζος είχε περάσει και τον Νέγκρι.

Δύο λεπτά αργότερα, όμως, άλλαξαν οι ισορροπίες του αγώνα, αφού ο Ράμος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι, με αποτέλεσμα η Δόξα να έχει πλέον την αριθμητική υπεροχή.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Χατζηλούκα προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή, αλλά ο Γιωργαλλίδης είπε ΟΧΙ στο σουτ του Λόπο στο 58΄.

Μάλιστα, συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ της ισοφάρισης και είχαν ακόμα μία καλή στιγμή με τον Καλό στο 67΄, όταν το σουτ του βραχύσωμου μεσοεπιθετικού έφυγε έξω.

Εκεί που πίεζε η Δόξα, ένα λάθος της επέτρεψε στο Σκέμπρι να βρεθεί σε θέσης βολής, ωστόσο ο Μαλτέζος δεν κατάφερε να νικήσει το Νέγκρι και να δώσει τέλος στον αγώνα στο 84΄.

Κι αυτό έμελλε να το "πληρώσει" το "τριφύλλι", αφού παρότι ο Γιωργαλλίδης κατάφερε να σταματήσει το σουτ του Εμάνουελ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ένα λεπτό αργότερα και μετά από εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες, ο Μεντί δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά με κεφαλιά και ο Λεάντρο από κοντά και προ κενής εστίας διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Γιωργαλλίδης, Ράμος, Χαφέζ, Ρούνιε, Λομπιανίτζε, Οικονομίδης, Μπεμπέ (86΄ Ρόμαρικ), Ασίς (83΄ Κιρμ), Σκέμπρι, Μπαντιμπάνγκα, Σέρινταν (46΄ Μεντί).

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Νέγκρι, Σολωμού, Εντμάρ, Λεάντρο, Λεονάρντο, Γκαράι (78΄ Κένεντι), Λόπες (58΄ Ενιφούλ), Φερνάντες, Καλό, Δημητρίου (55΄ Εμάνουελ), Λόπο.

Κίτρινες Κάρτες: Μπαντιμπάνγκα- Λόπες, Ενιφούλ.

Κόκκινες Κάρτες: Ράμος (2η κίτρινη).

** Tρεις αλλαγές στο αρχικό σχήμα της Ομόνοιας σε σχέση με την 11άδα που ξεκίνησε κόντρα στον Εθνικό Άχνας. Ο Γιωργαλλίδης πήρε τη θέση του Παναγή, ο Χαφέζ του Μεντί και ο Μπαντιμπάνγκα του Ρουσιά.

** Δύο αλλαγές από τον Λούκα Χατζηλούκα στην 11άδα της Δόξας σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με αντίπαλο την ΑΕΚ. Ο Δημητρίου πήρε τη θέση του Παουλίνιο και ο Φερνάντες του Φοφανά.

** Επίσημο ντεμπούτο για τον Καρίμ Χαφέζ με τη φανέλα της Ομόνοιας, όπως και για τον Ρόμαρικ.

** Πρώτη συμμετοχή στο αρχικό σχήμα της Ομόνοιας για τους Γιωργαλλίδη και Μπαντιμπάνγκα τη φετινή σεζόν.

** Επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια της Ομόνοιας ο Γιωργαλλίδης μετά τις 2 Ιουλίου.

** Η 3η αγωνιστική είναι αφιερωμένη στα Πρωταθλήματα Grassroots μετά από απόφαση της UEFA να αφιερωθεί αυτή η εβδομάδα στην προβολή των Παιδικών Πρωταθλημάτων. Mάλιστα, παιδιά με πανό που προβάλλουν τα Grassroots προπορεύτηκαν των ποδοσφαιριστών και των διαιτητών κατά την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

** Δεύτερο γκολ για τον Αντρέ Σκέμπρι στο φετινό πρωτάθλημα.

** Επανεμφάνιση για τον Άντραζ Κιρμ σε επίσημο αγώνα της Ομόνοιας, μετά τις 30 Ιουλίου και τον εκτός έδρας αγώνα με την Μπρόντμπι.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Θωμάς Μούσκος, με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Χρίστο Χρίστου, ενώ τέταρτος ο Γιώργος Νικολάου.