Ο Πολωνός... την επανέφερε στην κορυφή (Φώτος)

20.09.2015 - 19:55

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 1-0 του Άρη στο Τσίρειο Στάδιο, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι "κιτρινοπράσινοι" επέστρεψαν στις νίκες και στην κορυφή του πρωταθλήματος -μαζί με την Ανόρθωση που υπερτερεί στην ισοβαθμία-, χάρις σε γκολ του Μαρτσίνιακ στο 41΄. Αυτό ήταν το τρίτο "διπλό" για την ομάδα της Λάρνακας σε ισάριθμες εξόδους.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς ωστόσο να καταγραφεί κάποια καλή φάση.

Με την πάροδο του χρόνου, η ΑΕΚ προσπάθησε να ανεβάσει στροφές και στο 13΄ είχε την πρώτη της καλή στιγμή, όταν το σουτ του Τομάς έφυγε άουτ.

Aπό εκεί και πέρα, η υπεροχή των φιλοξενούμενων ήταν ανούσια, αφού δεν μπόρεσαν να απειλήσουν και να κάνουν αισθητή την παρουσία τους μπροστά από την εστία του Κέλο μέχρι και το 30΄.

Ακολούθως, κέρδισε μέτρα κι αφού ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Τετέ από το Χριστοφόρου στο 37΄ -κακώς δεν κατελογίστη η παράβαση-, τέσσερα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μαρτσίνιακ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπόλιεβιτς -στη φάση που είχε προηγηθεί ο Κέλο είχε αποκρούσει σε κόρνερ το καλό σουτ του Πολωνού μπακ.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τον Άρη να προσπαθεί όπως φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Μετά το 60΄, η ομάδα του Κρίστιανσεν ανέλαβε και πάλι τα ηνία του αγώνα και ξεκίνησε να πιέζει τον αντίπαλό της για να καταφέρει να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και να "καθαρίσει" την αναμέτρηση.

Δεν βρήκε, ωστόσο, κάποια σπουδαία ευκαιρία, δίνοντας το δικαίωμα στους "πράσινους" να καταβάλουν εκ νέου προσπάθεια για το γκολ της ισοφάρισης.

Τίποτα, όμως, δεν έμελλε να αλλάξει, αφού η εστία του Τόνιο δεν απειλήθηκε αισθητά από την "Ελαφρά Ταξιαρχία", με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πάρει το τρίτο της "διπλό" στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0.

ΑΡΗΣ: Kέλο, Χριστοφόρου, Μποργκ, Οζίας, Ευσταθίου, Χαραλάμπους (61΄ Πεδρόσα), Αουρέλιο, Αντωνίου (55΄ Μπανγκούρα), Μαραγκουδάκης (69΄ Γκονζάλες), Ράντι, Κύπρου.

ΑΕΚ: Τόνιο, Μαρτσίνιακ, Σεράν, Καταλά, Μιντίκκης, Λαρένα (56΄ Λαμπάν), Ορτίθ (78΄ Μοντέιρο), Τομάς, Τετέ, Μπόλιεβιτς, Μυτίδης (46΄ Κάντε).

Κίτρινες Κάρτες: Αουρέλιο, Χαραλάμπους, Μαραγκουδάκης, Ευσταθίου (4η) / Καταλά.

** "Κόπηκαν" 593 εισιτήρια.

** Πέντε αλλαγές στο αρχικό σχήμα του Άρη σε σχέση με την 11άδα που ξεκίνησε κόντρα στην Πάφο την προηγούμενη αγωνιστική. Ο Εουγκέν Ναγκόε επέλεξε τον Τσέλο αντί του Λοΐζου για τη θέση κάτω από τα δοκάρια, ενώ ο Οζίας πήρε τη θέση του Θεοφίλου στο κέντρο της άμυνας και ο Χαραλάμπους του Παναγή στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Επίσης ο Ράντι πήρε τη θέση του Γκερέιρο και ο Κύπρου του Γκονζάλες.

** Δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ σε σχέση με την 11άδα που ξεκίνησε κόντρα στο ΑΠΟΕΛ την προηγούμενη αγωνιστική.Ο Τόμας Κρίστιανσεν επέλεξε τον Τόνιο αντί του Σαϊθάρ για τη θέση κάτω από τα δοκάρια, ενώ επέστρεψε στο αρχικό σχήμα ο Νέστωρας Μυτίδης αντί του Χοσέ Κάντε.

** Επίσημο ντεμπούτο στον πάγκο του Άρη για τον Εουγκέν Ναγκόε.

** Πρώτο γκολ του Μαρτσίνιακ με τη φανέλα της ΑΕΚ.

** Πρώτη παρουσία του Λαμπάν με τη φανέλα της ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Ευσταθίου και θα απουσιάσει από την επόμενη αναμέτρηση του Άρη με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Χρίστος Ηλία, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Χριστάκη Σπανό, ενώ τέταρτος ο Νικόλας Νεοκλέους.