"Χτύπησαν" οι Μακρίεφ και Παύλου και δεύτερη σερί νίκη (Φώτος)

20.09.2015 - 20:57

Πολύ μεγάλη νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα, η οποία επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα στο γήπεδο "Αμμόχωστος", για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Καλύτερη η γηπεδούχος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα πήρε τη δεύτερη σερί της νίκη και υποχρέωσε τον αντίπαλό της στην πρώτη του φετινή. Δράστες οι Μακρίεφ με πέναλτι στο 41΄ και Παύλου με φάουλ στο 69΄. Δύο δοκάρια είχαν στην επανάληψη οι "ερυθρόλευκοι", ενώ δοκάρι είχαν και οι "κυανόλευκοι" στις καθυστερήσεις του αγώνα με το Φώτη Παπουλή.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας και στο 4΄ είχε την πρώτη του καλή στιγμή, όταν το σουτ του Παπουλή έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Στέινμπορς, ενώ άουτ έφυγε και το σουτ του Πέδρο επτά λεπτά αργότερα.

Στο 19΄ ήταν η σειρά της Νέας Σαλαμίνας να έχει μία καλή στιγμή, όταν ο Βάλε απέκρουσε σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του Τσούρτσουριτς.

Τέσσερα αργότερα και μετά από εκτέλεση κόρνερ η Λεμεσιανή ομάδα είχε ακόμα μία καλή στιγμή, όταν στην εξέλιξη της φάσης, η σέντρα-σουτ του Πέδρο έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Σκοπελίτη στο 24΄.

Ακολούθως, χρειάστηκε να περάσει ένα τέταρτο για να καταγραφεί κάποια φάση και μάλιστα η μεγαλύτερη στο παιχνίδι, όταν ο Βάλε νίκησε στο τετ-α-τετ το Μακρίεφ στο 39΄.

Στο 41΄, ωστόσο ο Βούλγαρος ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, αξιοποιώντας το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Ελίζιο, ένα λεπτό νωρίτερα, "γράφοντας" το 1-0 για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, ο Απόλλωνας είχε μία καλή στιγμή, με το σουτ του Σλάβτσεφ να φεύγει άουτ, ενώ στο 47΄ το σουτ του Πεδρίτο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Βάλε.

Μεγάλη ευκαιρία είχε, όμως, και η Λεμεσιανή ομάδα στο 58΄. Ο Γκιέ έβγαλε μόνο τον Παπουλή, αλλά ο Ελλαδίτης δεν κατάφερε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Επτά λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά των γηπεδούχουν να χάσουν μία σημαντική ευκαιρία, ωστόσο ο Βάλε απέκρουσε το σουτ του Μακρίεφ.

Στο 69΄, όμως, ο Πορτογάλος κήπερ των "κυανόλευκων" δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 2-0. Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Κούλλη Παύλου, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι κι ακολούθως να καταλήγει στα δίχτυα του Βάλε.

Από εκεί και πέρα, όλα είχαν κριθεί, με την ομάδα του Εμάνουελ να αδυνατεί να αντιδράσει, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που θα μπορούσαν να σημειώσουν κι άλλο γκολ, ωστόσο ο Αδόρνο και ο Τσούρτσουριτς δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο στο 87΄ και στο 88΄, με το δεύτερο να σημαδεύει το δοκάρι και ακολούθως σωστά να ακυρώνεται ως οφσάιντ το γκολ του Αδόρνο.

Έτσι, το 2-0 για τους "ερυθρόλευκους" έμελλε να είναι το τελικό σκορ, παρότι ο Απόλλωνας θα μπορούσε να πετύχει το γκολ της τιμής, αλλά ο Παπουλής... σημάδεψε το δοκάρι του Στέινμπορς στο τρίτο λεπτό των καθσυτερήσεων.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Στέινμπορς, Άντιτς, Τσίνα, Ζάρκοβιτς, Τσιγκουΐνι, Κούσουλος, Σκοπελίτης (90+1΄ Μπεμπά), Τσούρτσουριτς, Πεδρίτο (61΄ Αδόρνο), Παύλου, Μακρίεφ (80΄ Γκράιμς).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Στυλιανού (46΄ Μέζγκα), Ελίζιο, Φρέιρε, Ζάιμε, Σακέτι (74΄ Τουράμ), Στογιάνοβιτς (61΄ Ρόσα), Σλάβτσεφ, Παπουλής, Πέδρο, Γκιέ.

Κίτρινες Κάρτες: Άντιτς, Σκοπελίτης / Στυλιανού, Βάλε, Ζάιμε, Παπουλής, Μέζγκα.

** Το παιχνίδι καθυστέρησε να ξεκινήσει για μερικά λεπτά, λόγω ενός προβλήματος στα δίχτυα στη μία από τις δύο εστίες.

** Μία αλλαγή στο αρχικό σχήμα της Νέας Σαλαμίνας σε σχέση με την 11άδα που ξεκίνησε κόντρα στην Αγία Νάπα, την προηγούμενη αγωνιστική. Ο Πεδρίτο πήρε τη θέση του Αδόρνο.

** Χωρίς αλλαγές παρέταξε τον Απόλλωνα ο Πέδρο Εμανουέλ σε σχέση με την 11άδα που ξεκίνησε κόντρα στην ΑΕΛ την προηγούμενη αγωνιστική.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Μακρίεφ έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Παύλου έφτασε τα 2 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Επίσημο ντεμπούτο για τον Μέζκα με τη φανέλα του Απόλλωνα.

** Η Νέα Σαλαμίνα έχει σκοράρει σε όλους τους αγώνες πρωταθλήματος.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αβραάμ Τσούκκας, με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Κυριάκο Κυριάκου, ενώ τέταρτος ο Λεόντιος Τράττος.