Ολική ανατροπή και επιστροφή στις νίκες (Φώτος/Bίντεο)

28.09.2015 - 20:55

Έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι -από το 35΄ κι έπειτα- που διεξήχθη το βράδυ της Δευτέρας (28/09) στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" η Ανόρθωση ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και επικράτησε της Δόξας Κατωκοπιάς με 2-1. Η φιλοξενούμενη άνοιξε το σκορ με τον Καλό στο 52΄, ωστόσο ο Χόλγκερσον ισοφάρισε αρχικά σε 1-1 στο 57΄, ενώ είκοσι λεπτά αργότερα ο Μακρής διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Επιστροφή στις νίκες και στην κορυφή για την "Κυρία" -έχοντας για συγκάτοικους ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ-, η οποία διατήρησε το απόλυτο στην έδρα της, ενώ από την άλλη η ομάδα του Χατζηλούκα έμεινε και πάλι με τις εντυπώσεις.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ανόρθωση και μόλις στο πρώτο λεπτό, η προβολή του Ορλάντι, μετά την μπαλιά του Νούχου, έφυγε άουτ, ενώ στο τέταρτο λεπτό η "Κυρία" έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαρτίνες, ο Ζοάο Βίκτορ έκανε την κεφαλιά, με το Νέγκρι να αποκρούει.

Ακολούθως, ο ρυθμός έπεσε, με τη φιλοξενούμενη να κλείνει καλά τους χώρους και να μην απειλείται από την αντίπαλό της για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Έτσι, η επόμενη καλή στιγμή έμελλε να καταγραφεί και πάλι από στημένη φάση και συγκεκριμένα στο 29΄. Εκτέλεση κόρνερ του Μαρτίνες, κεφαλιά του Εντλοβού, με το Νέγκρι να αποκρούει σε νέο κόρνερ. Στη συνέχεια και στην εξέλιξη της φάσης, ο κήπερ της Δόξας σταμάτησε και το σουτ του Ορλάντι από το ύψος του πέναλτι, ένα λεπτό αργότερα.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 39΄. Ο Χόλγκερσον βρέθηκε εντός της περιοχής και επιχείρησε το σουτ από πολύ κοντινή απόσταση, ωστόσο και πάλι ο Νέγκρι είπε ΟΧΙ, κρατώντας το μηδέν παθητικό.

Η απάντηση από πλευράς της ομάδας του Χατζηλούκα ήρθε στο 42΄, με τον Σολωμού να επιχειρεί το σουτ και τον Κόπριβετς να αποκρούει, με το Φοφανά στη συνέχεια να σουτάρει άουτ από καλή θέση.

Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Πάους κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Βίκτορ, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο Βραζιλιάνος υποδείχθηκε κακώς σε θέση οφσάιντ, μετά την μπαλιά του Εντλοβού.

Με τη συμπλήρωση 45 λεπτών αγώνα, η "Κυρία" έχασε νέα ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο ο Εντλοβού, μετά την μπαλιά του Ορλάντι, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι είχε... πάρει φωτιά και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν η σειρά της Δόξας για να απειλήσει. Εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες, με τον Κόπριβετς να διώχνει σε κόρνερ.

Με σπουδαία ευκαιρία για την Ανόρθωση ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, όταν μετά από τη σέντρα του Γκάμπριελ η κεφαλιά του Εντλοβού έφυγε μόλις άουτ στο 48΄, με τη Δόξα να έχει μία καλή στιγμή δύο λεπτά αργότερα, όταν το σουτ του Λόπες έφυγε άουτ.

Εν τέλει το σκορ έμελλε να ανοίξει στο 52΄ κι ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Φερνάντες που έφευγε μόνος είχε υποδειχθεί λανθασμένα σε θέση οφσάιντ, αφού τον κάλυπτε ο Χόλγκερσον. Ο Καλό κέρδισε τις κόντρες κι αφού οι αμυντικοί της "Κυρίας" δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα και με πλασέ νίκησε τον Κόπριβετς, κάνοντας το 1-0 για τη Δόξα.

Η απάντηση από την ομάδα της Αμμοχώστου ήταν άμεση, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αμπουρτζάνια με πάσα προς τον Μαρτίνες, ο τελευταίος σημάδεψε τον Χόλγκερσον, που με προβολή έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 57΄.

Μάλιστα, δέκα λεπτά αργότερα, "άγγιξε" το 2-1, αλλά ο Μακρής νικήθηκε από τον Νέγκρι στο τετ-α-τετ του Κύπριου επιθετικού με το συμπαίκτη του στην Εθνική Ανδρών κι ενώ στο 65΄ ο Κόπριβετς είχε αποκρούσει την εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες.

Το παιχνίδι ήταν ανοικτό και οι δύο ομάδες το... πάλευαν για ένα δεύτερο γκολ, με τη Δόξα να είναι η ομάδα που έχασε αυτή τη φορά καλή ευκαιρία για να προηγηθεί, όταν μετά από πάσα του Φερνάντες, ο Φοφανά έκανε το σουτ από πλάγια θέση, στέλνοντας την μπάλα άουτ στο 71΄.

Έξι λεπτά αργότερα, όμως, κι αφού η ομάδα του Χατζηλούκα δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, τιμωρήθηκε από την "Κυρία". Ωραία κάθετη πάσα του Κουλούρη προς το Μακρή, ο οποίος δεν λάθεψε αυτή τη φορά και έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Πάους διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ κι έφτασε στην τέταρτή της νίκη στο πρωτάθλημα, πιο δύσκολα από ότι πολλοί θα πίστευαν.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Νούχου, Λαΐφης, Χόλγκερσον, Πελέ, Βίτορ, Αμπουρτζάνια (66΄ Μακρής), Μαρτίνες, Ορλάντι (74΄ Κουλούρης), Εντλοβού (79΄ Μαϊσουράντζε).

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Νέγκρι, Παουλίνιο, Λόπες (60΄ Ενινφούλ), Φερνάντες, Καλό (62΄ Εμάνουελ), Γουίλσον, Γκαράι, Σολωμού, Λεονάρντο, Φοφάνα, Λεάντρο (84΄ Ρεδόνδο).

Κίτρινες Κάρτες: Χόλγκερσον, Γκάμπριελ, Μαϊσουράντζε - Φερνάντες, Λόπες, Φοφανά, Παουλίνιο, Σολωμού.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με την Ομόνοια παρέταξε την Ανόρθωση ο Άντρε Πάους. Ο Αμπουρτζάνια πήρε τη θέση του Αβραάμ και ο Ορλάντι του Μακρή.

** Με μία αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ παρέταξε τη Δόξα ο Λούκας Χατζηλούκας. Ο Παουλίνιο πήρε τη θέση του Δημητρίου.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Καλό.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Χόλγκερσον.

** Επίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα της Ανόρθωσης για τον Ευθύμη Κουλούρη.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Ανδρέα Μακρή.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Λεάντρο με τον Ρεδόνδο, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιάννης Αναστασίου με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος και Κυριάκο Κυριάκου, ενώ τέταρτος ο Βασίλης Δημητρίου.