Τέσσερα γκολ κι από ένα βαθμό (Δηλώσεις/Φώτος)

17.10.2015 - 20:48

Ισόπαλη 2-2 τελείωσε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Αγία Νάπα και τη Δόξα Κατωκοπιάς, που διεξήχθη στο "Τάσος Μάρκου" για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δύο φορές προηγήθηκε η φιλοξενούμενη και ισάριθμες ισοφάρισε η γηπεδούχος. Εντμάρ και Μέρτακκας (αυτογκόλ) τα γκολ της ομάδας του Χατζηλούκα, ενώ για την ομάδα του Κοσμά σκόραραν οι Φεμί και Αντωνίου. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες, Η Δόξα με τον Λόπο στο 35΄ και η Αγία Νάπα με τον Λόβρεσιτς στο 46΄. Η ομάδα της Κατωκοπιάς τελείωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Λόπο με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 87΄.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Χατζηλούκα να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Μάλιστα, αυτή την υπεροχή της κατάφερε να την μετουσιώσει σε γκολ στο 17΄, όταν ο Εντμάρ νίκησε τον Κίττο με σουτ μέσα από την περιοχή, "γράφοντας" το 1-0, στην πρώτη ουσιαστικά καλή φάση στον αγώνα.

Εκεί που φαινόταν ότι η φιλοξενούμενη έλεγχε τον αγώνα... ήρθε η ισοφάριση από σέντρα σουτ του Φεμί στο 32΄ κι έτσι το παιχνίδι απέκτησε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Η χαρά της ισοφάρισης από την Αγία Νάπα δεν κράτησε όμως για πολύ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες και σε μία περιπετειώδη φάση ο Μέρτακκας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κι ενώ προηγήθηκε η προσπάθεια του Λόπο που σταμάτησε στο δοκάρι στο 35΄ -ο Λόπο ήταν σε θέση οφσάιντ και κακώς μέτρησε το γκολ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει όταν ο Λόβρεσιτς σημάδεψε το δοκάρι του Νέγκρι στο 46΄.

Οκτώ λεπτά αργότερα, όμως, και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λόβρεσιτς, ο Αντωνίου με κεφαλιά ήταν πιο εύστοχος και κατάφερε να κάνει το 2-2.

Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 58΄ ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Καρλίτος από τον Κίττο -Φαίνεται να υπάρχει παράβαση, αφού ο κήπερ των γηπεδούχων δεν βρήκε μπάλα.

Η φιλοξενούμενη συνέχισε να πιέζει και στο 60΄ ο Κίττος απέκρουσε το σουτ του Φερνάντες, ενώ στη συνέχεια ο Λόπο σούταρε άουτ.

Στο 63΄ ήταν η σειρά των "πορτοκαλί" για να απειλήσουν, αλλά το σουτ του Φίλγκεϊτ έφυγε άουτ.

Από εκεί και πέρα και μέχρι το 87΄ δεν σημειώθηκε κάτι το αξιόλογο. Σε εκείνο το σημείο, όμως, αποβλήθηκε ο Λόπο με απευθείας κόκκινη κάρτα για δυνατό φάουλ, με αποτέλεσμα οι αριθμητικές ισορροπίες να αλλάξουν.

Τίποτα, όμως, δεν έμελλε να αλλάξει στα εναπομείναντα λεπτά, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες 2-2.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Κίττος, Φίλγκεϊτ, Λαμπρόπουλος (46΄ Λόβρεσιτς), Φεμί, Μαρκόσκι, Φούσκο, Αντωνίου, Ντε Μέλο (64΄ Ρέινολντς), Μπάμπα, Μέρτακκας, Γεωργίου (46΄ Άντολεκ).

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Nέγκρι, Παουλίνιο, Δημητρίου (46΄ Καρλίτος), Λόπες, Λόπο, Φερνάντες, Γκαράι (81΄ Ενινφούλ), Εντμάρ, Λεονάρντο, Φοφανά (81΄ Εμάνουελ), Λεάντρο.

Κίτρινες Κάρτες: Αντωνίου, Λαμπρόπουλος, Φίλγκεϊτ, Φούσκο (4η), Άντολεκ, Λόβρεσιτς, Φεμί - Παουλίνιο, Φερνάντες, Λεονάρντο, Εντμάρ.

Κόκκινες Κάρτες: Λόπο (απευθείας).

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Εντμάρ στο πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Φεμί στο πρωτάθλημα.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Αντωνίου στο πρωτάθλημα, με τον Κύπριο αμυντικό να σκοράρει για δεύτερο σερί παιχνίδι.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Φούσκο και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Αγίας Νάπας με αντίπαλο τον Απόλλωνα.

** Διαιτητής ο Χρίστος Ηλία, με βοηθούς τους Αγγέλα Κυριάκου και Ανδρέα Μιχαηλίδη, ενώ τέταρτος ο Ανδρέας Ορθοδόξου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΣΜΑ: "Έγινε ένα πολύ δυνατό και καλό παιχνίδι από τις δύο ομάδες. Η Δόξα ήταν κάπως καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο. Είχε την κατοχή της μπάλας και μας τιμώρησε σε δύο ανύποπτες στιγμές, που είναι κάτι που πρέπει να διορθώσουμε άμεσα, αν και πιστεύω ότι το δεύτερο γκολ κακώς έχει μετρήσει. Δεν ήμουν ικανοποιημένος από την όλη προσπάθεια και διάθεση στο πρώτο ημίχρονο. Στο ημίχρονο διορθώσαμε κάποια πράγματα, κάναμε και αλλαγές και άλλαξε η εικόνα της ομάδας. Στο δεύτερο ημίχρονο δείξαμε τις πραγματικές μας δυνατότητες. Η Αγία Νάπα είναι μια μικρή ομάδα, όμως σε όλα της τα παιχνίδια θα δίνει τα πάντα για το θετικό αποτέλεσμα. Είμαστε ικανοποιημένοι από τον βαθμό, αν και το ζητούμενο ήταν η νίκη. Αν δεν μπορείς, όμως, να κερδίσεις είναι σημαντικό να μην χάσεις. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Κατάφεραν και βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα δύο φορές που μείναμε πίσω στο σκορ απέναντι σε μια καλά στελεχωμένη και οργανωμένη ομάδα με ποιοτικούς παίκτες και επανήλθαμε στο παιχνίδι και πήραμε έστω τον βαθμό της ισοπαλίας που στη συνέχεια θα μας χρησιμέψει. Ο δρόμος είναι μακρύς και νιώθω ότι φτιάξαμε μια ομάδα που παίζει καλό οργανωμένο και ελκυστικό ποδόσφαιρο. Εύχομαι ότι καλύτερο στη Δόξα".

ΛΟΥΚΑΣ ΧΑΤΖΗΛΟΥΚΑΣ: "Θεωρώ ότι έγινε ένα ισοδύναμο παιχνίδι και το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Η Αγία Νάπα έχει δείξει και σήμερα πόσο καλή ομάδα είναι και αδικείται από τη βαθμολογική της θέση. Καλή συνέχεια στην Αγία Νάπα".