Της... έσπασε το αήττητο και ανέβηκε στην 4η θέση (Φώτος)

19.10.2015 - 20:57

Μεγάλη νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα, που επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1 στο ΓΣΖ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι "ερυθρόλευκοι" πήραν το τρίποντο χάρις σε γκολ των Μακρίεφ με πέναλτι στο 30΄ και του πρώην "κιτρινοπράσινου" Κούλλη Παύλου στο 51΄. Ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 41΄ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Τομάς σε 1-1. Με δέκα ποδοσφαιριστές τελείωσαν οι νικητές το παιχνίδι λόγω αποβολής του Τσίνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ με εννιά ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η ομάδα του Κρίστιανσεν λόγω αποβολών των Σεράν και Τόνιο -και οι δύο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ανοικτό το παιχνίδι, με τη Νέα Σαλαμίνα να είναι η ομάδα που είχε τις πρώτες καλές στιγμές στην αναμέτρηση. Τόσο, όμως, στο 6΄ όσο και στο 7΄ ο Τόνιο απέκρουσε τα σουτ του Μακρίεφ.

Με τη σειρά τους, οι γηπεδούχοι... απάντησαν στο 8΄, όταν το πλασέ του Λαρένα έφυγε έξω, ενώ με την πάροδο του χρόνου ανέβασαν στροφές και πίεσαν την ομάδα της Αμμοχώστου, κερδίζοντας διαδοχικά κόρνερ.

Παρά την πίεση των "κιτρινοπρασίνων", οι "ερυθρόλευκοι" ήταν αυτοί που ήταν πιο απειλητικοί και στο 25΄ ο ξεμαρκάριστος Αδόρνο έκανε αδύναμη κεφαλιά, με τον Τόνιο να αποκρούει.

Τέσσερα λεπτά, αργότερα, μάλιστα η ομάδα του Ντε Γιόνγκε κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Μακρίεφ από τον Τόνιο και ο Βούλγαρος έγραψε από τα έντεκα βήματα το 1-0 στο 30΄.

Μετά το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του Κρίστιανσεν προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η εκτέλεση φάουλ του Μοντέιρο έφυγε μόλις άουτ στο 32΄.

Έξι λεπτά αργότερα και μετά από ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΚ σε πλάγιο άουτ, ο Αδόρνο έφυγε στην επίθεση, αλλά το σουτ που επιχείρησε, έφυγε άουτ.

Αφού απέφυγε το δεύτερο γκολ, η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Τομάς με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1 στο 41΄ κι ενώ ένα λεπτό νωρίτερα είχε προειδοποιήσει, όταν η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τη Νέα Σαλαμίνα να παίρνει και πάλι προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Κούλης Παύλου... πλήγωσε την πρώην του ομάδα και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1 στο 51΄.

Η ΑΕΚ και πάλι προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο ο Στέινμπορς απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μοντέιρο στο 56΄, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του, ενώ στο 78΄ ο Ζάρκοβιτς απομάκρυνε εντυπωσιακά προ του Καταλά, στερώντας από τους "κιτρινοπράσινους" το γκολ της ισοφάρισης.

Νέα καλή στιγμή για τη γηπεδούχο στο 81΄, όταν ο Στέινμπορς έδιωσε σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα κακώς δεν καταλογίστηκε πέναλτι σε σπρώξιμο του Μάρτσεφ στον Ορτίθ και δευτερόλεπτα αργότερα ο Σεράν αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα η ομάδα του Κρίστιανσεν να μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές και να δυσκολέψει το έργο της για βαθμολογικό όφελος.

Ακολούθησαν, ωστόσο, ακόμα δύο αποβολές στους χρόνους των καθυστερήσεων. Αρχικά, αποβλήθηκε ο Τσίνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στη συνέχεια αποβλήθηκε και ο Τόνιο επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με την ΑΕΚ να ολοκληρώνει τον αγώνα με 9 ποδοσφαιριστές και τη Νέα Σαλαμίνα με 10.

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με το τελευταίο σφύριγμα του Δημήτρη Μασιά να βρίσκει μεγάλη νικήτρια την ομάδα της Αμμοχώστου με 2-1.

ΑΕΚ: Τόνιο, Μαρτσίνιακ, Σεράν, Μιντίκκης (46΄ Ορτίθ), Καταλά, Λαρένα (71΄ Εγγλέζου), Τομάς, Μπόλιεβιτς, Τέτε, Μοντέιρο, Άλβες (58΄ Κάντε).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Στέινμπορς, Άντιτς, Ζάρκοβιτς, Τσίνα, Τσιγκουΐνι, Κούσουλος, Τσούρτσουριτς (85΄ Μπεμπά), Σκοπελίτης, Αδόρνο (81΄ Γκράιμς), Παύλου (71΄ Μάρτσεφ), Μακρίεφ.

Κίτρινες Κάρτες: Μοντέιρο, - Άντιτς, Αδόρνο, Κούσουλος, Σκοπελίτης (4η), Μακρίεφ.

Κόκκινες Κάρτες: Σεράν (2η κίτρινη), Τόνιο (2η) - Τσίνα (2η κίτρινη).

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε την ΑΕΚ ο Τόμας Κρίστιανσεν σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την ΑΕΛ. Ο Μιντίκκης πήρε τη θέση του Ορτίθ, ο Λαρένα του Λαμπάν και ο Τετέ του Εγγλέζου.

** Με δύο αλλαγές παρέταξε τη Νέα Σαλαμίνα ο Γιαν Ντε Γιόνγκε σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την Πάφο. Ο Αδόρνο πήρε τη θέση του Μάρτσιεφ και ο Παύλου του Πεδρίτο.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Μακρίεφ έφτασε τα 5 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Η Νέα Σαλαμίνα έχει σκοράρει και στα επτά παιχνίδια πρωταθλήματος που έδωσε τη φετινή σεζόν.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Τομάς έφτασε τα 4 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Η ΑΕΚ έχει σκοράρει και στα επτά παιχνίδια πρωταθλήματος που έδωσε τη φετινή σεζόν.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Παύλου έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Δεν πανηγύρισε το γκολ που σημείωσε ο Κούλης Παύλου, σεβόμενος το πέρασμά του και την μακροχρόνιά του παρουσία στην ΑΕΚ.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Γιάννης Σκοπελίτης και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Νέας Σαλαμίνας με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ στο γήπεδο "Αμμόχωστος".

** Χειροκροτήθηκε από τον κόσμο της ΑΕΚ ο Κούλης Παύλου, κατά τη διάρκεια της αλλαγής του στο 70΄.

** Η Νέα Σαλαμίνα παραμένει αήττητη από την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

** Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Δημήτρης Μασιάς, με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Αθηνόδωρο Ιωάννου, ενώ τέταρτος ο Στέλιος Νικήτα. Πρώτος επιπρόσθετος ο Κώστας Ψευδιώτης και δεύτερος ο Νεόφυτος Νεοφύτου.