Ανεβαίνει ο Άρης, "βουλιάζει" η ΑΕΛ (Χαμένο πέναλτι στο 90΄ / Φώτος)

25.10.2015 - 20:55

"Πράσινο" βάφτηκε το μίνι Λεμεσιανό ντέρμπι, με τον Άρη να επικρατεί με 2-1 της ΑΕΛ στο Τσίρειο Στάδιο. Δεύτερη σερί νίκη για την "Ελαφρά Ταξιαρχία", που ξεπέρασε την αντίπαλό του στη βαθμολογία -υπερτερεί στην ισοβαθμία-, στέλνοντάς την στη 12η θέση. Τα γκολ της ομάδας του Νεαγκόε σημείωσαν οι Μπανγκούρα στο 29΄ και Μαραγκουδάκης στο 84΄, ενώ για τους "γαλαζοκίτρινους" είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Νιάνγκ στο 78΄. Χαμένη ευκαιρία για την ομάδα του Παντελή για να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στο 90΄, όταν το πέναλτι του Σοάρες σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Νουρεντινόσκι. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, ο Άρης με τον Μαραγκουδάκη στο 1΄ και η ΑΕΛ με τον Σέμα στο 26΄.

Με σπουδαία ευκαιρία για τον Άρη ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον Μαραγκουδάκη να... σημαδεύει από πλάγια θέση το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σκόβρον μόλις στο 1΄.

Ακολούθως και με τη συμπλήρωση 16 λεπτών αγώνα ήταν η σειρά της ΑΕΛ να έχει την πρώτη της καλή στιγμή, όταν μετά από σέντρα του Αϊρόσα, η κεφαλιά του Σέμα έφυγε άουτ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης απέφυγε και τον Νουρεντινόσκι, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι του Σκοπιανού κήπερ.

Στο 29΄, ωστόσο, έμελλε να έρθει το γκολ, όχι όμως για τους τυπικά γηπεδούχους, αλλά για τους "πράσινους" του Ναγκόε. Ο Κύπρου έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Σκόβρον, με τον Μπανγκούρα να ακολουθεί τη φάση και να παίρνει το "ριμπάουντ", στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα των "γαλαζοκιτρίνων".

Μετά το γκολ που δέχθηκε, η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Νουρεντινόσκι απέκρουσε το σουτ του Οχένε στο 35΄.

Δυνατά ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος η τυπικά γηπεδούχος με στόχο να πετύχει νωρίς το γκολ της ισοφάρισης και στο 50΄ ο Αντράντε πλησίασε στο 1-1, αλλά ο Νουρεντινόσκι απέκρουσε την προσπάθειά του, ενώ στο 52΄ ο Σέμα δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για την ομάδα του Παντελή, με τον Φέλτσερ ωστόσο να μην εκμεταλλεύεται την άστοχη έξοδο του Νουρεντινόσκι και να σουτάρει πάνω σε αντίπαλο, ενώ στο 62΄ η ΑΕΛ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Οζίας εντός περιοχής μετά από προσπάθεια του Νιάνγκ, χωρίς ωστόσο να καταλογιστεί παράβαση. Μία φάση που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς "γαλαζοκιτρίνων" και όπως έδειξε και ο τηλεοπτικός φακός έπρεπε να υποδειχθεί η εσχάτη των ποινών.

Νέα καλή στιγμή για την τυπικά γηπεδούχο στο 70΄, με τον Νουρεντινόσκι να σταματά και το ανάποδο ψαλίδι του Σαμπού.

Τελικά, οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της ΑΕΛ καρποφόρησαν στο 78΄. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Σαμπού, ο Νιάνγκ με νέα κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια, "γράφοντας" το 1-1.

Η χαρά των "γαλαζοκιτρίνων" δεν κράτησε για πολύ όμως, αφού έξι λεπτά αργότερα ο Μαραγκουδάκης έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση και με πλασέ έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Άρη.

Το παιχνίδι, όμως, δεν είχε τελειώσει και στο 89΄ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Αντράντε από τον Μποργκ -σωστά δόθηκε η παράβαση, αφού ο Μαλτέζος ανέτρεψε τον Πορτογάλο αμυντικό.

Ο Σοάρες, που ανέλαβε την εκτέλεσή του, σημάδεψε ωστόσο το οριζόντιο δοκάρι του Νουρεντινόσκι στο 90΄ και έτσι χάθηκε η ευκαιρία για να ισοφαρίσει και πάλι η ομάδα του, στην τελευταία ουσιαστικά μεγάλη στιγμή στο μίνι τοπικό ντέρμπι -είχε ακόμα μία ευκαιρία ο Άρης όταν ο Γκονζάλες στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων νικήθηκε από τον Σκόβρον.

ΑΕΛ: Σκόβρον, Αϊρόσα, Αντράντε, Σαμπού, Ρομπέρ, Σοάρες, Οχένε (72΄ Σταύρου), Κουταντέρ, Ελευθερίου (46΄ Φέλτσερ), Σαρδινέρο, Σέμα (54΄ Νιάνγκ).

Άρης: Νουρεντινόσκι, Χριστοφόρου, Μποργκ, Οζίας, Ευσταθίου, Αουρέλιο, Παναγή, Μπανγκούρα (40΄ Θεοφίλου), Κύπρου (54΄ Αντωνίου), Μαραγκουδάκης, Μπονιφέις (60΄ Γκονζάλες).

Κίτρινες Κάρτες: Ρομπέρ, Σταύρου, Φέλτσερ (4η), Μαύρου, Αϊρόσα (4η) - Μπανγκούρα, Κύπρου, Μπονιφέις, Χριστοφόρου, Μαραγουδάκης.

** "Κόπηκαν" 1205 εισιτήρια.

** Στον πάγκο της ΑΕΛ, εκτελώντας χρέη υπηρεσιακού τεχνικού, ο Χρίστος Παντελή.

** Με δύο αλλαγές παρέταξε την ΑΕΛ ο Χρίστος Παντελή σε σχέση με την 11άδα που ξεκίνησε το παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ την προηγούμενη αγωνιστική. Ο Σκόβρον πήρε τη θέση του Ντεγκρά και ο Οχένε πήρε τη θέση του Μέσκα.

** Με μία αλλαγή παρέταξε τον Άρη ο Εουγκέν Ναγκόε σε σχέση με την 11άδα που ξεκίνησε το παιχνίδι με την ΕΝΠ την προηγούμενη αγωνιστική. Ο Κύπρου πήρε τη θέση του Αντωνίου.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Μουσταφά Μπανγκούρα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μπανγκούρα με τον Θεοφίλου στο 40΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Κύπρου με τον Αντωνίου στο 54΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Φέλτσερ και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της ΑΕΛ με αντίπαλο την ΕΝΠ στο Παραλίμνι, όπως και ο Αϊρόσα για τον ίδιο λόγο.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Νιάνγκ με τη φανέλα της ΑΕΛ.

** Πρώτο γκολ για την ΑΕΛ μετά τις 19 Σεπτεμβρίου, όταν και είχε επικρατήσει με 1-0 του Ερμή.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Μαραγκουδάκης έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Τρίτο σερί παιχνίδι, χωρίς βαθμολογικό όφελος για την ΑΕΛ.

** Δεύτερη σερί νίκη για τον Άρη στο πρωτάθλημα.

** Διαιτητής ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Σωτήρη Βίκτωρος, ενώ τέταρτος ο Θωμάς Μούσκος.