Ο "πρώην" πράσινος... μάρανε το "τριφύλλι" (Φώτος)

01.11.2015 - 20:00

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στη σπουδαιότερη αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής, επικρατώντας της Ομόνοιας με 2-1 στο ΓΣΖ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο πρώην "πράσινος" Αντρέ Άλβες, που σημείωσε και τα δύο τέρματα στο 43΄ και στο 62΄. Η ομάδα του Καϊάφα, που είχε δοκάρι με τον Ασίς στο 30΄, είχε ανοίξει το σκορ με τον Σκέμπρι στο 37΄. Στη 2η θέση επέστρεψαν οι "κιτρινοπράσινοι", έχοντας επτά περισσότερους από το "τριφύλλι", που παρέμεινε στην 5η θέση, αλλά απέχει πέντε βαθμούς από την 4η και δέκα από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ και μόλις στο 2΄ έχασε καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από λάθος του Οικονομίδη, ο Εγγλέζου "τροφοδότησε" τον Μοντέιρο, που έκανε το σουτ. με τον Παναγή να διώχνει σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης η γηπεδούχος απείλησε εκ νέου, με την κεφαλιά του Μαρτσίνιακ να φεύγει άουτ, ένα λεπτό αργότερα.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα, η ομάδα της Λάρνακας είχε ακόμα μία καλή στιγμή, με το σουτ του Τομάς να καταλήγει έξω.

Η πρώτη αντίδραση από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο 11΄. Μετά από λάθος του Τόνιο, ο Ασίς έδωσε για τον Χριστοφή, που έκανε το σουτ, με τον κήπερ των "κιτρινοπράσινων" να αποκρούει.

H AEK συνέχισε, ωστόσο, να είναι καλύτερη και στο 15΄ απείλησε και πάλι, με τον Παναγή να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Μοντέιρο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Άλβες σούταρε έξω από πλεονεκτική θέση.

Νέα καλή στιγμή για την ομάδα του Κρίστιανσεν στο 23΄. Εκτέλεση φάουλ του Μπόλιεβιτς και άστοχη έξοδος του Παναγή, με την κεφαλιά του Καταλά όμως να φεύγει άουτ.

Επτά λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ομόνοιας για να απειλήσει, χάνοντας τη σπουδαιότερη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ωραία μπαλιά του Χριστοφή προς τον Ασίς, με τον Πορτογάλο να κάνει το σουτ από κοντά και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Τόνιο.

Οι "πράσινοι" ήταν ανεβασμένοι στα τελευταία λεπτά και ιδιαίτερα μετά τη μετατόπιση του Ρομαρίκ στο κέντρο της άμυνας, με τον Γκουλόν να αγωνίζεται στον άξονα. Μάλιστα, ευτύχησαν να είναι η ομάδα που άνοιξε το σκορ και συγκεκριμένα στο 37΄. Ο Σκέμπρι εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μαρτσίνιακ, πέρασε τον Τόνιο και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, "γράφοντας" το 1-0.

Η αντίδραση, όμως, από την ΑΕΚ ήταν άμεση. Σέντρα του Ορτίθ, ωραίο κατέβασμα και σουτ του Άλβες και 1-1 στο 43΄.

Με ευκαιρία για την ομάδα του Καϊάφα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, όταν μετά από σέντρα του Ασίς η κεφαλιά του Σέρινταν πέρασε άουτ στο 47΄.

Δώδεκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της ΑΕΚ για να έχει μία καλή στιγμή, όταν το σουτ του Άλβες έφυγε επίσης έξω, ενώ στο 60΄ ο Παναγή απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Μπόλιεβιτς.

Η τρίτη, ωστόσο, φάση στο δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους ήταν και... φαρμακερή. Ο Τομάς "έκλεψε" την μπάλα από τον Ρούνιε και βρήκε τον Τετέ, που σέντραρε την κατάλληλη στιγμή, με τον Άλβες να σπρώχνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 2-1 στο 62΄.

Mάλιστα, η ομάδα του Κρίστιανσεν έφτασε κοντά και σ' ένα τρίτο γκολ, αλλά ο Παναγή απέκρουσε το σουτ του Τομάς στο 65΄, ενώ στο 79΄ και μετά από κεφαλιά του Κάντε οι "κιτρινοπράσινοι" διαμαρτυρήθηκαν ότι ο Παναγή μπλόκαρε την μπάλα κι ενώ είχε περάσει ολόκληρη τη γραμμή του τέρματος.

Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ έλεγξε το παιχνίδι, με την Ομόνοια να μοιάζει ανήμπορη για να αντιδράσει κι έτσι το 2-1 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΑΕΚ: Τόνιο, Ορτίθ, Μαρτσίνιακ, Σεράν, Καταλά, Τομάς, Μπόλιεβιτς, Μοντέιρο, Τετέ (86΄ Λαρένα), Εγγλέζου (54΄ Λαμπάν), Άλβες (76΄ Κάντε).

Ομόνοια: Παναγή, Λομπιανίτζε, Χαφέζ, Γκουλόν, Ρούνιε, Ρομαρίκ, Οικονομίδης, Ασίς (66΄ Ράμος), Χριστοφή (46΄ Σέρινταν), Κιρμ, Σκέμπρι (75΄ Μπεμπέ).

Κίτρινες Κάρτες: Tετέ, Ορτίθ, Μπόλιεβιτς - Σέρινταν, Ρομαρίκ.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε την ΑΕΚ ο Τόμας Κρίστιανσεν σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον Εθνικό Άχνας. Ο Τόνιο πήρε τη θέση του Σαϊθάρ, ο Σεράν του Νίνου και ο Άλβες του Κάντε.

** Με μία αλλαγή παρέταξε την Ομόνοια ο Κώστας Καϊάφας σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην Πάφο. Ο Σκέμπρι πήρε τη θέση του Ρουσιά.

** Για πρώτη φορά αντιμέτωπος με την πρώην του ομάδα στην Κύπρο ο Αντρέ Άλβες.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Σκέμπρι έφτασε τα 5 στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ σκόραρε για δεύτερο σερί αγώνα πρωταθλήματος.

** Με τα γκολ που σημείωσε ο Άλβες έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ σκόραρε για δεύτερο σερί αγώνα πρωταθλήματος.

** Δεν πανηγύρισε το γκολ που σημείωσε ο Άλβες σεβόμενος το πέρασμά του από την Ομόνοια.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Βασίλης Δημητρίου με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Γιώργο Σάββα. Τέταρτος ο Χαράλαμπος Γεωργίου, ενώ πρώτος επιπρόσθετος ο Γιώργος Νικολάου και δεύτερος ο Ανδρέας Ορθοδόξου.