Νίκη-Σύνθημα αντεπίθεσης! (Φώτος)

08.11.2015 - 20:00

Κομβικής σημασίας νίκη πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα κόντρα στην Ένωση με 3-1 δίνοντας σύνθημα αντεπίθεσης μετά τις δύο απανωτές ήττες από ΑΠΟΕΛ και Άρη. Από την πλευρά της η Ένωση παρά το αρχικό σοκ που δέχθηκε με το 2-0 από τα γκολ του Μακρίεφ έδειξε χαρακτήρα και μείωσε άμεσα με τον Ντίξον, ενώ είχε πολλές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Μια ισοφάριση που δεν ήρθε ποτέ, αφού ο Πεδρίτο που μπήκε ως αλλαγή κατάφερε να χαρίσει την νίκη στην Νέα Σαλαμίνα με μια βολίδα στο 78'.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πρώτη καλή φάση μόλις στο 30ο δευτερόλεπτο για την Ένωση με πολύ μακρινό σουτ του Βούκσεβιτς το οποίο έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Στέινμπορς.

Λίγα λεπτά αργότερα η Ένωση πλήρωσε την απειρία του νεαρού Ανδρέα Δανιήλ που ανέτρεψε τον Κούλλη Παύλου με σπρώξιμο μέσα στην περιοχή. Ο Μακρίεφ ανέλαβε την εκτέλεση και έτσι η Νέα Σαλαμίνα πήρε κεφάλι στο σκορ με 1-0 στο 9ο λεπτό.

Το γκολ έδωσε φτέρα στην Νέα Σαλαμίνα και ο Τσούρτσουριτς με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Αμπάρη σε δύσκολη απόκρουση στο 12'. Στην εξέλιξη του κόρνερ οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν πέναλτι για κράτημα στην περιοχή του Μπόζοβιτς στον Μακρίεφ με τον Βούλγαρο να αναλαμβάνει και πάλι την εκτέλεση κάνοντας το 2-0 στο 14'.

Αν και το σοκ που δέχθηκε η Ένωση από το γρήγορο 2-0 ήταν μεγάλο, ο Ντίξον είχε την απάντηση με ένα απίστευτο γκολ. O Άγγλος επιθετικός κοντρόλαρε την μπάλα περνώντας την πάνω από τον Κούσουλο και με εξαιρετικό μακρινό σουτ μείωσε σε 2-1 στο 15'.

Στα επόμενα δέκα λεπτά το παιχνίδι συνέχισε να έχει γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες με την Ένωση πάντως να είναι πιο απειλητική. Πρώτα ήταν η ευκαιρία του Μπάουμαν στο 29' με ένα δυνατό σουτ που έπιασε πλάγια μέσα στην περιοχή στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής πρωταγωνίστησε λίγο αργότερα με ακόμα ένα δυνατό σουτ που πέρασε μόλις έξω από την εστία του Στέινμπορς. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και στο 43' όταν ο Ντίξον εκμεταλεύτηκε ωραία μπαλιά, κατέβασε την μπάλα όμορφα όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε ψηλά άουτ.

Παρά τις ευκαιρίες των ποδοσφαιριστών του Γιασεμάκη το σκορ δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-1.

Στο δεύτερο μέρος η Νέα Σαλαμίνα μπήκε με σκοπό να κόψει τον βήχα στην Ένωση που είχε πάρει τα ηνία μετά το 2-1.Οι καλές φάσεις δεν άργησαν να έρθουν με τους γηπεδούχους να έχουν δύο καλά σουτ από πλάγια με Μάρτσιεφ και Άντιτς, τα οποία απέκρουσε ο Αμπάρης. Στο 60' οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα μια καλή ευκαιρία με τον Μακρίεφ να αστοχεί με κεφαλιά.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους άρχισαν να κερδίζουν μέτρα και απείλησαν πιο σοβαρά από κάθε άλλη φορά με τον Ντίξον να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Στέινμπορς που έκανε σωτήρια απόκρουση. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 66', μετά από κόρνερ, ο Ντίξον -εκτός ισορροπίας- δεν κατάφερε να στείλει προ κενής εστία την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ένωση είχε κι άλλη καλή ευκαιρία στο 73', όμως ο Στέινμπορς είπε και πάλι όχι, αποκρούοντας απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φροξυλιά.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Πεδρίτο με μια βολίδα στο 78' αναδείχθηκε σε χρυσή αλλάγη για τον Ντε Γιόνγκε, αφού έκανε το 3-1 φέρνοντας ουσιαστικά την ομάδα του αγκαλιά με την νίκη.

Στα εναπομείναντα λεπτά το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο με τη Νέα Σαλαμίνα να πανηγυρίζει μετά από δύο αγωνιστικές την πολυπόθητη νίκη και την Ένωση να μένει μακριά από το τρίποντο για ακόμα μία αγωνιστική.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Γ.Ντε Γιόνκε): Στέινμπορς, Άντις, Ζάρκοβιτς, Μπεμπά, Τζούρτζουριτς (82΄ Κολίνα), Μακρίεφ, Πάυλου (86΄ Χριστοφή), Κούσουλος, Μάρτσεφ (67΄ Πεδρίτο), Σκοπελίτης, Τσίνα

ΕΝΩΣΗ (Γ.Γιασεμάκης): Αμπάρης, Πιερέττης, Σίλβα, Μπάουμαν (66΄ Φροξυλιάς), Βούκσεβιτς, Δανιήλ (57΄ Σβόγιτς), Μπόζοβιτς, Βαλιάνος, Μπούντιμιρ, Ντίξον (86΄ Παπαδόπουλος), Ραασμπεκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπεμπά/ Δανιήλ, Βαλιάνος, Μπόζοβιτς

** Πρέπει να γυρίσουμε το χρόνο 9 χρόνια πριν και στο 3-1 του 2006 για να βρούμε εντός έδρας νίκη της Νέας Σαλαμίνας κόντρα στην ΕΝΠ στο πρωτάθλημα

** Έβδομο γκολ για τον Μακρίεφ στο πρωτάθλημα

** Ο Ντίξον πέτυχε το δεύτερο του γκολ στο πρωτάθλημα

** Πρώτο γκολ για Πεδρίτο στο φετινό πρωτάθλημα

** Στον πάγκο της Ένωσης μετά την αποχώρηση του Νίκου Καραγεωργίου θα είναι ως υπηρεσιακός προπονητής, ο Γιασεμής Γιασεμάκης.

** Πρώτη φετινή συμμετοχή για τον 18χρονο Ανδρέα Δανιήλ

** Επανεμφάνιση μετά την επέμβαση στους κοιλιακούς για τον Μπόζοβιτς

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Θωμάς Μούσκος, με βοηθούς τον Δώρο Τούρο και Στέλιο Χριστοδούλου και τέταρτο τον Κώστα Νικολάου.