Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο μήνες (Φώτος)

21.11.2015 - 18:50

Επιτέλους νίκη για την ΕΝΠ, η οποία στο ντεμπούτο του Ρόνι Βαν Γιενέουγκτεν στον πάγκο της ομάδας πήρε τη νίκη με 2-1 επί του Εθνικού Άχνας στο "Τάσος Μάρκου". Σε ένα παιχνίδι που όλα έγιναν μετά το 70΄, οι "βυσσινί" ήταν πιο εύστοχοι κι έφτασαν στη νίκη με γκολ του Παπαδόπουλου στο 72΄ και αυτογκόλ του Ιάκομπ στο 90΄. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με πέναλτι του Πιντσέλι στο 83΄. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι επέστρεψαν στις νίκες μετά από δύο μήνες, είχαν χαμένο πέναλτι με τον Ντίξον στο 85΄.

Από μία καλή στιγμή είχαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Αρχικά, ο Εθνικός... απείλησε στο 9΄, όταν η κεφαλιά του Πουτζιουρή... έφυγε έξω, ενώ ακολούθως και συγκεκριμένα στο 11΄... απείλησε η ΕΝΠ, με την κεφαλιά του Μπόζοβιτς να έχει την ίδια κατάληξη.

Η επόμενη καλή στιγμή ήταν για τους φιλοξενούμενους και καταγράφηκε στο 23΄, όταν μετά από γύρισμα του Παγές, ο Πουτζιουρής έκανε το σουτ, με τον Αμπάρη να διώχνει και να διατηρεί το 0-0.

Μία φάση, που ήταν και η τελευταία αξιόλογη στο πρώτο 45λεπτο.

Ίδια εικόνα στην επανάληψη, χωρίς κάποια καλή φάση μέχρι και το 60΄.

Ακολούθησαν δύο καλές στιγμές, αρχικά στο 68΄, όταν η κεφαλιά του Χατζηβασίλη κατέληξε έξω, κι ένα λεπτό αργότερα, όταν το πλασέ του Παπαδόπουλου είχε την ίδια κατάληξη.

Τελικά το γκολ έμελλε να έρθει στο 72΄. Μετά από ασίστ του Ντίξον, ο Παπαδόπουλος νίκησε με σουτ τον Μπογκαντίνοφ κι "έγραψε" το 1-0.

Ο Εθνικός, ωστόσο, δεν τα παράτησε και μετά από αλλαγές του Τζιούρεφ έγινε πιο επιθετικός, κερδίζοντας πέναλτι σε ανατροπή του Χατζηβασίλη από τον Βαν Ράσμπεκ. Ο Πιντσέλι ήταν εύστοχος κι έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα στο 83΄.

Οι "βυσσινί" προσπάθησαν να... απαντήσουν άμεσα και κέρδισαν πέναλτι στο 85΄ -ανατροπή Σίλβα από Μιράντα-, αλλά ο Ντίξον δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπογκατίνοφ από τα 11 βήματα -απέκρουσε ο Σκοπιανός και ακολούθως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι-, ,με τον Άγγλο επιθετικό να χάνει την ευκαιρία να δώσει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, δεν τα παράτησαν, συνέχισαν να ασκούν πίεση για ένα δεύτερο γκολ και μετά από πλασέ του Μπασιόφ από πλάγια δεξιά η μπάλα χτύπησε στον Ιάκομπ και κατέληξε στα δίχτυα των "μπλε", που βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ στο 90΄.

Στους χρόνους των καθυστερήσεων τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τους "βυσσινί" να πανηγυρίζουν ένα σημαντικό τρίποντο.

ΕΝΠ: Αμπάρης, Τσιακλής, Σίλβα, Μπόζοβιτς, Βαλιάνος, Μπάουμαν, Βαν Ράσμπεκ, Άντιτς (68΄ Παπαδόπουλος), Βούκσεβιτς (90+2΄ Σβόγιτς), Φροξυλιάς (89΄ Μπασιόφ), Ντίξον.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Μπογκαντίνοφ, Κυριάκου, Ιάκομπ, Μιράντα, Έβερτον (76΄ Κοζοκνεάν), Πουτζιουρής (78΄ Πιντσέλι), Αράμπαλ, Πράκερ (76΄ Γκριγκαλασβίλι), Παγές, Ντε Βρίισε, Χατζηβασίλης.

Κίτρινες Κάρτες: Βαν Ράσμπεκ, Μπάουμαν (4η) - Ιάκομπ, Μιράντα, Παγές.

** Επίσημο ντεμπούτο στον πάγκο της ΕΝΠ για τον Ρόνι Βαν Γιενέουγκτεν.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Παπαδόπουλο στο πρωτάθλημα.

** Τέταρτο φετινό γκολ για τον Πιντσέλι στο πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Μπάουμαν και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της ΕΝΠ με αντίπαλο την Ομόνοια στο ΓΣΠ.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Χρίστο Χρίστου και Γιώργο Σάββα, ενώ τέταρτος ο Γιώργος Νικολάου.