Ήταν... Κυρία στο πιο σημαντικό ραντεβού (Φώτος)

21.11.2015 - 20:54

Η Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής, επικρατώντας με 2-0 του ΑΠΟΕΛ. Πλέον, μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά που την χωρίζει από τους "γαλαζοκίτρινους", δηλώνοντας παρούσα στο πιο σημαντικό ραντεβού που είχε μέχρι στιγμής τη φετινή σεζόν. Σκόρερ του συγκροτήματος του Άντρε Πάους, που πανηγύρισε για πρώτη φορά νίκη στο ΓΣΠ, οι Βίκτορ στο 70΄ και Εντλοβού με πέναλτι στο 81΄. Χαμένο πέναλτι από τον Κουλούρη στο 69΄, ενώ δοκάρι είχε η ομάδα της Αμμοχώστου με τον Μόουρα στις καθυστερήσεις. Το ΑΠΟΕΛ διαμαρτύρεται για τη φάση του 74΄, όταν δεν δόθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Σωτηρίου από τον Κόπριβετς. Πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα για τους "γαλαζοκίτρινους" και πρώτο παιχνίδι στο οποίο δεν σκόραραν.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο τα πρώτα λεπτά, με το ΑΠΟΕΛ να έχει πιο επιθετικές διαθέσεις και να έχει ένα σουτ του Πιατκόφσκι που έφυγε άουτ στο 10΄.

Με την πάροδο του χρόνου η Ανόρθωση κέρδισε μέτρα και στο 13΄ καταγράφηκε η πρώτη φάση για την "Κυρία", όταν μετά από ωραία ενέργεια ο Κάλβο έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Εννιά λεπτά αργότερα σημειώθηκε η πιο μεγάλη φάση μέχρι εκείνο το σημείο στο παιχνίδι. Ο Βάντερ μπήκε στην περιοχή και βγήκε μόνος απέναντι από τον Κόπριβετς, αλλά το σουτ που επιχείρησε... αποκρούστηκε από τον κήπερ των "κυανόλευκων".

Aκολούθως και πάλι ανέβασε στροφές η ομάδα του Πάους και στο 28΄ μετά από σέντρα του Μόουρα η κεφαλιά του Κουλούρη έφυγε έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Κάλβο μέσα από την περιοχή δεν βρήκε στόχο.

Νέα καλή στιγμή για την Ανόρθωση στο 39΄. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Κουλούρη, που από καλή θέση έκανε ένα άτσαλο σουτ κι απώλεσε σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Τα πρώτα λεπτά στην επανάληψη έμοιαζαν αρκετά με αυτά στο πρώτο μέρος, αφού δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο.

Η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο 45λεπτο καταγράφηκε στο 56΄ για λογαριασμό του ΑΠΟΕΛ, όταν ο Πιέρος Σωτηρίου από θέση βολής έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Από εκεί και πέρα χρειάστηκε να περάσουν δώδεκα λεπτά για να υπάρξει κάτι το αξιόλογο, με την Ανόρθωση να κερδίζει πέναλτι για ανατροπή του Κάλβο από τον Αντωνιάδη -δύσκολη φάση, δεν ξεκαθαρίζει από τον τηλεοπτικό φακό εάν όντως ο Κύπριος αμυντικός βρίσκει και ανατρέπει τον Ισπανό. Ο Κουλούρης ανέλαβε την εκτέλεσή του, αλλά ο Μπόι Βάτερμαν... πάτησε το STOP κι απέκρουσε, αποτρέποντας το 0-1.

Στην εξέλιξη της φάσης, όμως, ο Ολλανδός πορτιέρε δεν μπορούσε να πράξει το ίδιο, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ και ολιγωρία των αμυντικών, ο Βίκτορ από κοντά έκανε το 1-0 για την "Κυρία" στο 70΄.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 74΄ ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Σωτηρίου από τον Κόπριβετς -υπήρξε ανατροπή και θα έπρεπε να καταλογιστεί η παράβαση και να αποβληθεί ο Σλοβένος, αφού ήταν ξεκάθαρη ευκαιρία για γκολ.

Έξι λεπτά αργότερα, η φιλοξενούμενη κέρδισε νέο πέναλτι για ανατροπή του Μακρή από τον Αστίθ -καθαρή η παράβαση. Ο Εντλοβού, που ανέλαβε την εκτέλεσή του, ήταν εύστοχος και έκανε το 2-0 στο 81΄.

Μετά κι από αυτό το γκολ τα πάντα είχαν κριθεί, με την "Κυρία" να... πλησιάζει και σ' ένα τρίτο γκολ στους χρόνους των καθυστερήσεων, αλλά το σουτ του Μόουρα... σταμάτησε στο δοκάρι του Βάτερμαν.

Έτσι, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Λεόντιου Τράττου, που βρήκε την Ανόρθωση να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη με 2-0.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Αντωνιάδης, Καρλάο, Αστίθ, Σέρτζιο, Μοράις, Αρτυματάς, Βινίσιους, Βάντερ (75΄ Χαραλαμπίδης), Στίλιτς (46΄ Μακρίδης), Πιατκόφσκι (46΄ Σωτηρίου).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Σβέσχλεν, Χόλγκερσον, Λαΐφης, Μόουρα, Βίκτορ, Μαρτίνες (72΄ Μακρής), Κάλβο, Αμπουρτζάνια (78΄ Εντλοβού), Μαϊσουράντζε, Κουλούρης (83΄ Μαραγκός).

Κίτρινες Κάρτες: Αντωνιάδης- Χόλγκερσον, Μακρής, Κόπριβετς.

** Με τέσσερις αλλαγές παρέταξε τo AΠΟΕΛ στο ντέρμπι με την Ανόρθωση ο Τιμούρ Κετσπάγια. Σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Ομόνοια, o Αντωνιάδης πήρε τη θέση του Αλεξάνδρου, ο Στίλιτς του Ντε Βινσέντι, ο Βάντερ του Εφραίμ και ο Πιατκόφσκι του Καβενάγκι. Ουσιαστικά, παρέταξε την ίδια ενδεκάδα που είχε ξεκινήσει τον αγώνα με τον Αστέρα στην Τρίπολη.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε την Ανόρθωση ο Άντρε Πάους στο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ. Σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΚ, ο Μόουρα πήρε τη θέση του Τζανακάκη, ο Μαϊσουράντζε του Αβραάμ και ο Κουλούρης του Εντλοβού.

** Για πρώτη φορά αντιμέτωπος με την ομάδα με την οποία... έγραψε ιστορία ο Τιμούρ Κετσπάγια.

** Πρώτη παρουσία του Ευθύμη Κουλούρη στο αρχικό σχήμα της Ανόρθωσης σε αγώνα πρωταθλήματος.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Ζοάο Βίκτορ στο πρωτάθλημα.

** Όγδοο φετινό γκολ για τον Ντίνο Εντλοβού στο πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Λεόντιος Τράττος. Βοηθοί του οι Στέλιος Νικήτα και Νίκος Εγγλέζου, ενώ τέταρτος ο Πέτρος Πέτρου. Πρώτος επιπρόσθετος ο Βασίλης Δημητρίου και δεύτερος ο Δημήτρης Μασιάς.