Ένας Παραλιμνίτης... έσωσε το βαθμό για την Ομόνοια (Φώτος)

29.11.2015 - 17:54

Με γκολ του Παραλιμνίτη Ονησίφορου Ρουσιά στο 84΄, η Ομόνοια "έσωσε" το βαθμό της ισοπαλίας, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την ΕΝΠ στο ΓΣΠ, για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι "πράσινοι" δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο τις πρώτες θέσεις, μένοντας αρκετά πίσω από τις καλές εμφανίσεις κόντρα σε μία ελλιπή ΕΝΠ. Οι "βυσσινί" προηγήθηκαν δύο φορές με τους Μπόζοβιτς και Ντίξον, ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Σκέμπρι σε 1-1. Σημαντικός ο βαθμός για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι θα ήταν ακόμα περισσότερο ικανοποιημένοι εάν έπαιρναν το τρίποντο, αφού δέχθηκαν στα τελευταία λεπτά το γκολ της ισοφάρισης από τον Ρουσιά.

Πιο δυνατά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Ομόνοια, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Αμπάρη στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια εικόνα και στη συνέχεια, με την ομάδα του Μιλόγεβιτς να έχει μία καλή στιγμή στο 14΄, όταν μετά από σέντρα του Σέρινταν ο Σκέμπρι έκανε την προβολή, με τον Αμπάρη να μαζεύει την μπάλα, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Χαφέζ... έφυγε άουτ.

Με τη σειρά της η ΕΝΠ αμυνόταν καλά και μάλιστα δεν κράτησε μόνο το μηδέν παθητικό, αλλά κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι. Εκτέλεση φάουλ του Φροξυλιά, κεφαλιά του Μπόζοβιτς και 1-0 στο 17΄.

Σχεδόν άμεση ήταν η απάντηση της Ομόνοιας, η οποία κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ωραίος συνδυασμός Σέρινταν-Οικονομίδη, με το δεύτερο να σεντράρει και τον Σκέμπρι με κεφαλιά να γράφει το 1-1 στο 22΄.

Οι "βυσσινί", ωστόσο, δεν πτοήθηκαν κι αφού δεν δέχθηκαν το γκολ σε σουτ του Γκουλόν που πέρασε μόλις έξω στο 32΄, εκμεταλλεύτηκαν τα κενά της γηπεδούχου στη μεσαία γραμμή και βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Μπασιόφ να βρίσκει τον Ντίξον και τον Άγγλο με πλασέ να νικάει τον Παναγή, κάνοντας το 2-1, στη δεύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση -δεν υπήρχε οφσάιντ ούτε στην πάσα του Φαν Ράνσμπεεκ στον Μπασιόφ, ούτε όταν ο Βούλγαρος βρήκε τον Ντίξον.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με το "τριφύλλι" να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης. Στο 52΄ ο Βαν Ράνσμπεεκ απομάκρυνε προς της γραμμής την μπάλα, μετά από σουτ του Σκέμπρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Ασίς δεν βρήκε στόχο.

Από εκεί πέρα, ωστόσο, η Ομόνοια έμοιαζε "βραχυκυκλωμένη" και αδυνατούσε να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Αμπάρη, με την ΕΝΠ να κρατάει σχετικά εύκολα το υπέρ της προβάδισμα.

Στο 84΄, ωστόσο, μίλησε... η κλάση των Μπεμπέ και Ασίς. Ο πρώτος έδωσε κάθετη πάσα στον Πορτογάλο, που... σέρβιρε στον Ρουσιά, που έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στα εναπομείναντα λεπτά. η γηπεδούχος προσπάθησε να σημειώσει το γκολ της νίκης, ωστόσο ο Αμπάρης είπε ΟΧΙ στο σουτ του Ασίς στο 87΄, ενώ δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Ρομαρίκ έφυγε άουτ -ενδιάμεσα ο Παναγή είχε αποκρούσει το σουτ του Παπαδόπουλου στο 88΄.

Στις καθυστερήσεις, ο Αμπάρης σταμάτησε και το σουτ του Μπαντιμπάνγκα, διατηρώντας το 2-2, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Ράμος, Χαφέζ, Ρομαρίκ, Λομπιανίτζε, Οικονομίδης, Γκουλόν (77΄ Μπεμπέ), Ασίς, Κιρμ (67΄ Ρουσιάς), Σέρινταν (46΄ Μπαντιμπάνγκα), Σκέμπρι.

ΕΝΠ: Aμπάρης, Τσιακλής, Βαλλιάνος, Σίλβα, Μπόζοβιτς, Βαν Ράνσμπεεκ (88΄ Πάρπας), Κοσμά (75΄ Σβόγιτς), Φροξυλιάς, Παπαδόπουλος, Μπασιόφ (68΄ Άντιτς), Ντίξον.

Κίτρινες Κάρτες: Οικονομίδης, Ράμος, Γκουλόν - Κοσμά, Βαν Ράνσμπεεκ (4η), Σίλβα (4η), Αμπάρης, Φροξυλιάς.

** "Κόπηκαν" 6.218 εισιτήρια.

** Με δύο αλλαγές παρέταξε την Ομόνοια ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον αγώνα με αντίπαλο την ΕΝΠ, στο πρώτο του παιχνίδι στο ΓΣΠ. Σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον Άρη, ο Λομπιανίτζε πήρε τη θέση του Ρούνιε και ο Σέρινταν του Χριστοφή.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε την ΕΝΠ ο Ρόνι Βαν Γιενέουγκτεν στο παιχνίδι με αντίπαλο την Ομόνοια. Σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στον Εθνικό Άχνας, ο Κοσμά πήρε τη θέση του Μπάουμαν, ο Παπαδόπουλος του Άντιτς και ο Μπασιόφ του Βούκσεβιτς.

** Πρώτη συμμετοχή του Βασίλη Παπαδόπουλου στην 11άδα της ΕΝΠ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Μπόζοβιτς στο πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Σκέμπρι έφτασε τα 6 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Ντίξον έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσαν οι Βαν Ράνσμπεεκ και Σίλβα και θα απουσιάσουν από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της ΕΝΠ με αντίπαλο την Ανόρθωση στο "Τάσος Μάρκου".

** Με το γκολ που σημείωσε ο Ρουσιάς έφτασε τα 2 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής ο Κώστας Νικολάου, με βοηθούς τους Στέλιο Νικήτα και Μάριο Καλογήρου, ενώ τέταρτος ο Γιάννης Αναστασίου.