Καθ(άρησ)ε με Πελέ κι έπιασε κορυφή (Φώτος)

29.11.2015 - 19:56

Ζορίστηκε, αλλά τα κατάφερε η Ανόρθωση κόντρα στον Άρη στο "Αντώνης Παπαδόπουλος", για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η "Κυρία" επικράτησε με 2-1 με τον Πελέ να χαρίζει το τρίποντο στην ομάδα του με εκτέλεση φάουλ στο 77΄. Η ομάδα του Πάους, που είχε δοκάρι με τον Κάλβο στο 23΄, είχε ανοίξει το σκορ με τον Κουλούρη στο 14΄, με τον Μαραγκουδάκη να ισοφαρίζει προσωρινά σε 1-1 στο 19΄. Πλέον, οι "κυανόλευκοι" έπιασαν κορυφή, έχοντας για συγκάτοικο την ΑΕΚ, αλλά και παιχνίδι περισσότερο από το ΑΠΟΕΛ.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ανόρθωση και μόλις στο 3΄ είχε μία καλή στιγμή, όταν μετά από σέντρα του Αμπουρτζάνια, ο Κουλούρης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε και να την στείλει στα δίχτυα του Νουρεντινόσκι.

Στην επόμενή της ευκαιρία, η "Κυρία" κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Σέντρα του Κάλβο και ο Κουλούρης με το στήθος έκανε το 1-0 στο 14΄.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Άρης κατάφερε να απαντήσει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, με κεφαλιά του Μαραγκουδάκη.

Ακολούθως, η ομάδα της Αμμοχώστου προσπάθησε να αντιδράσει και στο 23΄... άγγιξε το 2-1, αλλά η εκτέλεση φάουλ του Κάλβο σταμάτησε στο δοκάρι του Νουρεντινόσκι.

Από εκεί και πέρα, η γηπεδούχος συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει την εστία της "Ελαφράς Ταξιαρχίας".

Παράλληλα, όμως, όταν έχανε την μπάλα υπήρχαν κενά στην άμυνα και σε μία αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι "πράσινοι" ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Κύπρου από τον Χόλγκερσον στο 38΄ -κακώς δεν υποδείχθηκε η παράβαση, αφού ο Σουηδός ανέτρεψε καθαρά τον Κύπριο επιθετικό, όπως φαίνεται μέσα από τις τηλεοπτικές επαναληπτικές προβολές.

Ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με τους "κυανόλευκους" να έχουν μία καλή στιγμή στο 49΄, αλλά η κεφαλιά του Κουλούρη κατέληξε έξω, ενώ στο 53΄ ο Νουρεντινόσκι σταμάτησε την προσπάθεια του Εντλόβου -δεν υπάρχει παράβαση- και στην επαναφορά ο Κουλούρης έκανε το σουτ, το οποίο απομάκρυνε προ της γραμμής του τέρματος ο Στιβ Μποργκ.

Από εκεί και πέρα και μέχρι το 72΄ δεν καταγράφηκε κάποια αξιόλογη φάση. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο διαιτητής υπέδειξε αρχικά πέναλτι για χέρι του Θεοφίλου, με τους "πράσινους" να εκφράζουν έντονα παράπονα για την απόφαση αυτή -όπως φαίνεται από το replay η μπάλα δεν χτύπησε στο χέρι. Ακολούθως, πήρε... πίσω την απόφασή του και συνεχίστηκε κανονιλά το παιχνίδι.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Πάους έμελλε να πάρει και πάλι... κεφάλι στο σκορ. Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Πελέ και 2-1 για την "Κυρία".

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και μετά από προσπάθεια του Χριστοφόρου, ο Μαραγκουδάκης με πλασέ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ στο 79΄.

Στα εναπομείναντα λεπτά τίποτε δεν έμελλε να αλλάξει, με την ομάδα της Αμμοχώστου να παίρνει τη νίκη με 2-1 και να πιάνει κορυφή -με συγκάτοικο την ΑΕΚ-, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από το ΑΠΟΕΛ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Χόλγκερσον, Βίκτορ, Μόουρα, Σβέσχλεν, Μαϊσουράτζε, Αμπουρτζάνια (64΄ Πελέ), Κάλβο (83΄ Μακρής), Μαρτίνες (71΄ Αβραάμ), Κουλούρης, Εντλοβού.

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόσκι, Μποργκ, Χριστοφόρου, Αουρέλιο, Θεοφίλου, Κυριάκου (71΄ Αντωνίου), Ευσταθίου, Παναγή (56΄ Μπονιφέις), Χαραλάμπους (79΄ Μπανγκούρα), Κύπρου, Μαραγκουδάκης.

Κίτρινες Κάρτες: Πελέ - Θεοφίλου, Χαραλάμπους, Mπονιφέις.

** Με μία αλλαγή παρέταξε την Ανόρθωση ο Άντρε Πάους στον αγώνα με τον Άρη. Σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, ο Εντλοβού πήρε τη θέση του Λαΐφη.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε τον Άρη ο Εουγκέν Νεαγκόε στον αγώνα με την Ανόρθωση. Σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην Ομόνοια ο Κυριάκου πήρε τη θέση του Μπανγκούρα, ο Θεοφίλου του Οζίας και ο Χαραλάμπους του Μπονιφέις.

** Κλειστό το νότιο πέταλο, λόγω τιμωρίας της Ανόρθωσης.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Κουλούρης έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Μαραγκουδάκης έφτασε τα 5 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Πελέ έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Θωμάς Μούσκος, με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Ανδρέα Ανδρέου, ενώ τέταρτος ο Ανδρέας Ορθοδόξου.