Χτύπησε... η "κόμπρα" και ξανά στο κυνήγι του τίτλου (Φώτος)

05.12.2015 - 20:56

Με γκολ του Άμπραχαμ Γκιέ στο 58΄, ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, στο πολύ μεγάλο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής. Πλέον, μετά κι από αυτή τους τη νίκη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά που τους χωρίζει από τους "γαλαζοκίτρινους" στους τρεις βαθμούς και επανήλθαν δυναμικά στο κυνήγι του τίτλου. Δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Πιο δραστήριος ο Απόλλωνας στο ξεκίνημα του αγώνα, κερδίζοντας και τρία κόρνερ, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Από εκεί και πέρα, το πρώτο τέταρτο κύλησε χωρίς καμία φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Eν τέλει η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους "κυανόλευκους" και καταγράφηκε στο 16΄, όταν το σουτ του Ντα Σίλβα έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 29΄ ο Βάτερμαν απέκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Βραζιλιάνου άσου της Λεμεσιανής ομάδας.

Νέα καλή στιγμή για τον Απόλλωνα στο 33΄, με την κεφαλιά του Γκιέ, μετά από σέντρα του Πέδρο, να καταλήγει στην αγκαλιά του Βάτερμαν.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν υπήρξε κάποια σπουδαία φάση, παρά κάποιες προϋποθέσεις, κυρίως από πλευράς "κυανόλευκων".

Όλα αυτά μέχρι και το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους ευκαιρία... άγγιξαν και το γκολ. Σέντρα του Χαραλαμπίδη, κεφαλιά του Καβενάγκι και η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βάλε.

Μία φάση, που ήταν και η τελευταία αξιόλογη στο πρώτο 45λεπτο.

Με μεγάλη ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο μέρος και πάλι για τους γηπεδούχους. Ωραία πάσα του Στίλιτς στον Καβενάγκι, ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Βάλε να αποκρούει στο 48΄.

Νέα καλή στιγμή για τους "γαλαζοκίτρινους" στο 52΄, όταν μετά από το σουτ του Βινίσιους από καλή θέση, η μπάλα χτύπησε σε αντίπαλα σώματα και στη συνέχεια ο Στίλιτς σούταρε απελπιστικά άουτ.

Εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος, στο δεύτερο η ομάδα του Κετσπάγια ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είχε τις μεγάλες ευκαιρίες.

Αφού πέρασε η... μπόρα, ο Απόλλωνας πέρασε στην αντεπίθεση και κόντρα στη ροή του αγώνα... χτύπησε με τον Γκιέ. Πάσα του Ντα Σίλβα στον Ιβοριανό, ο οποίος με ασύλληπτο σουτ νίκησε τον Βάτερμαν κι "έγραψε" το 1-0 στο 58΄.

Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, με την κεφαλιά του Βινίσιους να φεύγει άουτ στο 60΄, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Λεμεσιανή ομάδα... απάντησε, με τον Βάτερμαν να διώχνει το σουτ του Ντα Σίλβα.

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, ενώ οι φιλοξενούμενοι να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση μέχρι και τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Χαρακτηριστικό τούτου ότι η πρώτη καλή φάση καταγράφηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Βάλε απέκρουσε την κεφαλιά του Πιατκόφσκι.

Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του Βασίλη Δημητρίου βρήκε το συγκρότημα του Πέδρο Εμανουέλ να πανηγυρίζει μία πολύ μεγάλη νίκη και έτσι να επανέρχεται δυναμικά στο κυνήγι της κατάκτησης του τίτλου.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Σέρτζιο, Αρτυματάς, Καρλάο, Αμορίν, Βινίσιους (78΄ Πιατκόφσκι), Μοράις, Μακρίδης (46΄ Στίλιτς), Ντε Βινσέντι, Χαραλαμπίδης (46΄ Βάντερ), Καβενάγκι.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Πέδρο, Ελίζιο, Φρέιρ, Αγγελή, Σακέτι, Στογιάνοβιτς (90+2΄ Γκουγιόν), Ντα Σίλβα (88΄ Πίττας), Μέζγκα (62΄ Σλάβτσεφ), Βασιλείου, Γκιέ.

Κίτρινες Κάρτες: Xαραλαμπίδης, Αμορίν - Αγγελή, Φρέιρ, Βασιλείου, Σλάβτσεφ, Ντα Σίλβα.

** "Κόπηκαν" 6.167 εισιτήρια.

** Με δύο αλλαγές παρέταξε τo AΠΟΕΛ ο Τιμούρ Κετσπάγια στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα. Σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην Αγία Νάπα, ο Καρλάο πήρε τη θέση του Αλεξάνδρου και ο Μακρίδης του Στίλιτς.

** Χωρίς αλλαγές παρέταξε τον Απόλλωνα ο Πέδρο Εμανουέλ στον ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ. Σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΚ, ο τεχνικός της Λεμεσιανής ομάδας επέλεξε τους ίδιους έντεκα.

** Ο Κωνσταντίνος Μακρίδης πήρε θέση στο αρχικό σχήμα σε αγώνα πρωταθλήματος του ΑΠΟΕΛ μετά τις 26 Σεπτεμβρίου και την εντός έδρας νίκη με 4-0 επί του Άρη.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Γκιέ έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτη νίκη του Απόλλωνα επί του ΑΠΟΕΛ στη Λευκωσία μετά τις 28 Οκτωβρίου 2000.

** Τέταρτο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος που ο Απόλλωνας διατηρεί απαραβίαστη την εστία του.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Βασίλης Δημητρίου με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Κυριάκο Κυριάκου. Τέταρτος ο Χριστάκης Σπανός, ενώ πρώτος επιπρόσθετος ο Γιώργος Νικολάου και δεύτερος ο Νικόλας Αθανασίου.