Σπουδαίο «διπλό» με γκολ-ζωγραφιά (Φώτος)

12.12.2015 - 20:58

Τι κι αν έκανε μόλις δύο φάσεις; Η Ανόρθωση απέδρασε από το Τσίρειο Στάδιο, επικρατώντας της ΑΕΛ με 1-0, στο μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής, που διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (12/12). Χρειάστηκε μία ωραία έμπνευση και πάσα του Μαρτίνες προς το Ζοάο Βίκτορ, ο οποίος με τακουνάκι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους νίκησε τον Ντεγκρά και χάρισε τη νίκη στην "Κυρία", διατηρώντας την παράλληλα στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας για συγκάτοικο την ΑΕΚ. Καλύτερη η Λεμεσιανή ομάδα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά και πάλι χωρίς γκολ, είχε την καλύτερή της στιγμή στο 20΄, όταν ο Σαρδινέρο σημάδεψε το δοκάρι του Κόπριβετς.

Με την έναρξη του αγώνα, η ΑΕΛ προσπάθησε να... αιφνιδιάσει, με το Φέλτσερ να σουτάρει άουτ μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, ενώ στο 6΄ απάντησε η Ανόρθωση με τον Ντεγκρά να αποκρούει το σουτ του Αμπουρτζάνια.

Στο 12΄ η Λεμεσιανή ομάδα είχε ακόμα μία καλή στιγμή, αλλά ο Κόπριβετς είπε ΟΧΙ στην κεφαλιά του Σαρδινέρο, μετά την εκτέλεση φάουλ του Κουταντέρ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα και μετά από γύρισμα του Μέσκα ο Ισπανός μεσοεπιθετικός των "γαλαζοκιτρίνων"... άγγιξε το γκολ, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι του Σλοβένου κήπερ.

Η ομάδα του Χάβου συνέχισε να υπερέχει και στο 28΄ απείλησε εκ νέου, όταν ο Κόπριβετς απέκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Ρομπέρ.

Δύο λεπτά αργότερα η "Κυρία" πέρασε μπροστά και διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Αντράντε. Μετά από σέντρα του Μαρτίνες, ο Αντράντε έκανε την κεφαλιά και στη συνέχεια ίσως η μπάλα να χτύπησε στο χέρι του - Πολύ δύσκολη φάση για να πει κάποιος με βεβαιότητα εάν ήταν πέναλτι ή όχι.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι το πρώτο μέρος θα τελείωνε ισόπαλο χωρίς τέρματα... ήρθε το γκολ για την ομάδα του Πάους. Μετά από σέντρα του Μαρτίνες, ο Ζοάο Βίκτορ νίκησε με τακουνάκι τον Ντεγκρά κι έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Kαλύτερα ξεκίνησε η ΑΕΛ και στην επανάληψη και στο 50΄ η κεφαλιά του Αντράντε έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 65΄ ο Κόπριβετς σταμάτησε το Σαρδινέρο.

Aπό εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε χωρίς να καταγραφούν κάποιες καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του Γιώργου Νικολάου βρήκε την Ανόρθωση να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη, αφού κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το προβάδισμά της, επιβεβαιώνοντας παράλληλα πως όταν σκοράρει εκτός έδρας καταφέρνει στο τέλος να πάρει και το τρίποντο.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Ρομπέρ, Φέλτσερ (85΄ Σταύρου), Κουταντέρ, Μέσκα (69΄ Νιάνγκ), Αϊρόσα, Ελευθερίου, Αντράντε, Σοάρες, Σαρδινέρο, Οχένε (63΄ Βασιλείου).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Κάλβο, Αμπουρτζάνια (61΄ Πελέ), Εντλοβού (77΄ Μακρής), Μαρτίνες (86΄ Μαραγκός), Μαϊσουράντζε, Ζοάο Βίκτορ, Σβέσχλεν, Αβραάμ, Λαΐφης.

Κίτρινες Κάρτες: Αντράντε, Ελευθερίου (4η) - Λαΐφης, Εντλοβού, Kάλβο, Mαϊσουράντζε, Μαραγκός.

** "Κόπηκαν" 3.480 εισιτήρια.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου είχε επικρατήσει η Ανόρθωση με 2-0.

** Δύο αλλαγές από τον Μάκη Χάβο στο αρχικό σχήμα της ΑΕΛ στο ντέρμπι με την Ανόρθωση. Σε σχέση με το προηγούμενο ντέρμπι με την Ομόνοια, ο Φέλτσερ πήρε τη θέση του Σταύρου και ο Μέσκα του Σιέλη.

** Τέσσερις αλλαγές από τον Άντρε Πάους στο αρχικό σχήμα της Ανόρθωσης για το παιχνίδι με την ΑΕΛ. Επέστρεψαν στο αρχικό σχήμα οι Σβέσχλεν, Αβραάμ, Μαρτίνες και Εντλοβού αντί των Νούχου, Χόλγκερσον, Μακρή και Κουλούρη αντίστοιχα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Γιώργος Ελευθερίου και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της ΑΕΛ με αντίπαλο την Αγία Νάπα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Ζοάο Βίκτορ έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Αμπουρτζάνια με τον Πελέ, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Ντεμπούτο με τη φανέλα της ΑΕΛ για το νεαρό Αντώνη Βασιλείου.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιώργος Νικολάου, με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Μάριο Καλογήρου. Τέταρτος ο Χαράλαμπος Χαραλάμπους, ενώ πρώτος επιπρόσθετος ο Γιάννης Αναστασίου και δεύτερος ο Νεόφυτος Νεοφύτου.