Ο Κολοκούδιας... έσωσε την παρτίδα (Φώτος)

13.12.2015 - 17:59

Απίστευτο παιχνίδι διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (13/12) στο Τσίρειο Στάδιο ανάμεσα στον Άρη και τον Απόλλωνα για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 2-0 χάρις σε γκολ των Μαραγκουδάκη και Γκονζάλες, ενώ αγωνίζονταν και με παίκτη περισσότερο (αποβλήθηκε στο 40΄ ο Μέζγκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα), ωστόσο λογάριαζαν χωρίς τον... Κολοκούδια που πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή και με δύο δικά του τέρματα διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο, με την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι να καταγράφεται στο 12΄ για τους τυπικά φιλοξενούμενους, όταν μετά από σέντρα του Ντα Σίλβα, ο Πίττας έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Νέα καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, ένα λεπτό αργότερα, με το Νουρεντινόσκι να διώχνει σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Σακέτι.

Με την πάροδο του χρόνου, ο Άρης ανέβασε στροφές και απείλησε με τη σειρά του σε δύο περιπτώσεις, με το Βάλε να σταματάει τα σουτ των Αντωνίου και Μπονιφέις στο 17΄ και στο 19΄ αντίστοιχα.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από τις αντίπαλες εστίες και να περιορίζονται σε "μάχες" στη μεσαία γραμμή.

Έτσι, η επόμενη καλή φάση σημειώθηκε μετά από σχεδόν είκοσι λεπτά και συγκεκριμένα στο 36΄, όταν μετά από σέντρα του Βασιλείου η κεφαλιά του Στογιάνοβιτς έφυγε άουτ, ενώ στο 40΄ ο Νουρεντινόσκι απέκρουσε το σουτ του Μέζγκα.

Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργεια του Κροάτη μεσοεπιθετικού στο παιχνίδι, αφού δευτερόλεπτα αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με το διαιτητή να τον τιμωρεί σωστά για το κοντρόλ που έκανε με το χέρι.

Παρότι αγωνιζόταν με ποδοσφαιριστή λιγότερο, ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ και συγκεκριμένα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με το Νουρεντινόσκι να αποκρούει την κεφαλιά του Στογιάνοβιτς, στέλνοντας έτσι τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με την "Ελαφρά Ταξιαρχία" να εκμεταλλεύεται την αριθμητική υπεροχή της. Σέντρα του Ευσταθίου, κεφαλιά του Μαραγκουδάκη και 1-0 για τους "πράσινους" στο 52΄ -στη φάση του γκολ από τον Απόλλωνα διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ του σκόρερ πάνω στον Ελίζιο.

Από εκεί και πέρα, λίγο έλειψε να γίνει και το 2-0 επτά λεπτά αργότερα, όταν σε μία φάση που διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι "κυανόλευκοι" για οφσάιντ ο Αουρέλιο έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ότι δεν κατάφερε ο Βραζιλιάνος, το πέτυχε ο Γκονζάλες στο 76΄, oο οποίος με πλασέ νίκησε το Βάλε κι έκανε το 2-0 για την ομάδα του Νεαγκόε.

Οι "κυανόλευκοι" προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο ο Νουρεντινόσκι είπε και πάλι ΟΧΙ, διώχνοντας σε κόρνερ το σουτ του Στογιάνοβιτς στο 80΄.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Εμανουέλ κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Κολοκούδια από τον Μποργκ -σωστή η υπόδειξη-, με τον Κύπριο φορ να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και να μειώνει σε 2-1 στο 86΄.

Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα οι τυπικά φιλοξενούμενοι... άγγιξαν την ισοφάριση, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα, η κεφαλιά του Ελίζιο έφυγε μόλις άουτ.

Ότι δεν κατάφερε ο Βραζιλιάνος αμυντικός, το πέτυχε ο Κολοκούδιας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα και αδράνεια στην άμυνα του Άρη, ο Κύπριος φορ νίκησε με πλασέ για δεύτερη φορά το Νουρεντινόσκι κι έκανε το 2-2.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε την ευκαιρία για να πάρει τη νίκη, όταν ο Αουρέλιο βγήκε απέναντι από το Βάλε, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Πορτογάλο.

Έτσι, το 2-2 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, αφήνοντας γλυκόπικρη γεύση στις δύο ομάδες. Στον Άρη, γιατί προηγήθηκε με 2-0 κι ενώ αγωνιζόταν με παίκτη περισσότερο δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη, ενώ στον Απόλλωνα, γιατί ναι μεν απέφυγε την ήττα, αλλά πήγε... στράφι το "διπλό" στο ΓΣΠ επί του ΑΠΟΕΛ, μένοντας πλέον έξι βαθμούς μακριά από την κορυφή.

ΑΡΗΣ: Nουρεντινόσκι, Χριστοφόρου, Ευσταθίου, Μποργκ, Οζίας, Χαραλάμπους, Παναγή (83΄ Ράντι), Αουρέλιο, Αντωνίου (27΄ Κυριάκου), Μπονιφέις (63΄ Γκονζάλες), Μαραγκουδάκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Βασιλείου, Ελίζιο, Ζοάο Πέδρο, Αγγελή, Σακέτι (87΄ Σλάβτσεφ), Στογιάνοβιτς, Ντα Σίλβα, Πίττας (64΄ Κολοκούδιας), Μέζγκα, Γκιέ.

Κίτρινες Κάρτες: Ευσταθίου (6η), Χαραλάμπους, Μαραγκουδάκης (4η), Αουρέλιο (4η), Νουρεντινόσκι, Ράντι - Στογιάνοβιτς (4η), Σακέτι.

Κόκκινες Κάρτες: Μέζγκα (2η κίτρινη).

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου, ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1.

** Τρεις αλλαγές από τον Εουγκέν Νεαγκόε  σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την Αγία Νάπα. Ο Χαραλάμπους πήρε τη θέση του Κυριάκου, ο Μπονιφέις του Κύπρου και ο Αντωνίου του Γκονζάλες.

** Μία αλλαγή από τον Πέδρο Εμανουέλ σε σχέση με την 11άδα που παρέταξε στο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ, με τον Πίττα να παίρνει τη θέση του Φρείρ.

** Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Γιάννης Ευσταθίου και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του Άρη με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου στο γήπεδο "Αμμόχωστος", όπως και οι Μαραγκουδάκης και Αουρέλιο που συμπλήρωσαν τέσσερις.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Λούκα Στογιάνοβιτς και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του Απόλλωνα με αντίπαλο την ΕΝΠ.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Αντωνίου με τον Κυριάκου στο 27΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Μαραγκουδάκης έφτασε τα 6 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Γκονζάλες έφτασε τα 6 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτα γκολ του Κολοκούδια στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής ο Λούκας Σωτηρίου, με βοηθούς τους Μιχάλη Μαρίνου και Γιώργο Σάββα, ενώ τέταρτος ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης.