Πήγε να κάνει τα εύκολα... δύσκολα (Φώτος)

19.12.2015 - 18:54

Ανώτερη καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα η Ομόνοια, επικράτησε με 2-1 του Εθνικού Άχνας στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με γκολ των Σέρινταν και Σκέμπρι, ωστόσο δέχθηκαν γκολ από το Γκριγκαλασβίλι στο 48΄ και πήγαν να... βάλουν δύσκολα στον εαυτό τους, αφού παρά την ανωτερότητά τους δεν μπόρεσαν στα εναπομείναντα λεπτά να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που βρήκαν. Την ίδια ώρα, όμως, ο αντίπαλός τους δεν κατάφερε να απειλήσει σε καμία περίπτωση την εστία του Παναγή κι έτσι το "τριφύλλι" έφτασε σε μία πανάξια νίκη. Μία νίκη που ήταν η δεύτερη συνεχόμενη και η πρώτη στο ΓΣΠ με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο της ομάδας της Λευκωσίας.

Mόλις στο 2΄ καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή, όταν ο Κότο Παγιές έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Παναγή να αποκρούει.

Η Ομόνοια... απάντησε πέντε λεπτά αργότερα, κερδίζοντας πέναλτι για χέρι του Μιράντα, μετά από γύρισμα του Σέρινταν -σωστή η υπόδειξη, αφού το χέρι του ποδοσφαιριστή των "μπλε" είναι ανοικτό.

Ο Ιρλανδός ανέλαβε την εκτέλεσή του και έκανε το 1-0 στο 8΄.

Ακολούθως, η γηπεδούχος πίεσε για ένα δεύτερο γκολ και στο 14΄ ο Σκέμπρι καθυστέρησε να σουτάρει κι ενώ ήταν μόνος απέναντι από τον Μπογκατίνοφ, ενώ έξι λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Μαλτέζου έφυγε άουτ.

Η τρίτη φάση, ωστόσο, για τους "πράσινους" ήταν και πιο τυχερή και στο 33΄ φάνηκε να "καθαρίζουν" το παιχνίδι. Μετά από συνδυασμό του Ασίς με τον Μπεμπέ, ο τελευταίος έκανε την μπαλιά και ο Σκέμπρι με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Ακολούθως και συγκεκριμένα στο 37΄, ο Μαλτέζος πλησίασε και στο 3-0, όταν μετά από μπαλιά του Σέρινταν, πέρασε και τον Μπογκατίνοφ, ωστόσο πλάσαρε άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το μακρινό σουτ του Ιρλανδού απέκρουσε ο Σκοπιανός κήπερ των φιλοξενουμένων.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος και ήταν για τον Εθνικό. Ο Γκριγκαλασβίλι έκλεψε την μπάλα από τον Παναγή, που προσπάθησε να κάνει ανεπιτυχώς κοντρόλ, και προ κενής εστίας μείωσε σε 2-1 στο 48΄.

Aπό εκεί και πέρα και μέχρι το 65΄ υπήρξαν πολλά λάθη κι από τις δύο ομάδες και δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο.

Τελικά, η επόμενη καλή φάση καταγράφηκε στο 68΄, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χαφέζ, ο Σέρινταν μόνος και αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά, σημαδεύοντας ωστόσο τον Μπογκατίνοφ, ενώ στο 72΄ και μετά από ωραία μπαλιά του Σέρινταν, ο Ασίς σούταρε έξω.

Οι "πράσινοι" προσπαθούσαν να σημειώσουν ένα τρίτο γκολ και να... τελειώσουν το παιχνίδι, ωστόσο και στην επόμενη φάση που δημιούργησαν στο 77΄ δεν μπόρεσαν να είναι αποτελεσματικοί, αφού ο Σκέμπρι δεν μπόρεσε να βρει τον Μπεμπέ που καραδοκούσε.

Στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει κι έτσι η Ομόνοια πήρε μία δίκαιη νίκη, που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μεγαλύτερη σε έκταση από το τελικό 2-1.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Ράμος, Ρούνιε, Μαργκάσα, Χαφέζ, Οικονομίδης, Μπεμπέ (85΄ Ρουσιάς), Ασίς, Κιρμ (73΄ Φυλακτού), Σέρινταν, Σκέμπρι (90+2΄ Εζέ).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Μπογκατίνοφ, Κυριάκου, Μιράντα, Γιάκομπ, Ντε Βρίισε, Αράμπαλ (88΄ Ομπρεγκόν), Πράκερ, Τουκούσι (81΄ Ηλία), Κότο Παγιές, Γκριγκαλασβίλι, Χατζηβασίλης (63΄ Πουτζιουρής).

Kίτρινες Κάρτες: Mπεμπέ, Ασίς, Ράμος (4η) - Γιάκομπ, Γκριγκαλασβίλι, Τουκούσι, Ντε Βρίισε.

** "Kόπηκαν3.177 εισιτήρια.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου είχε επικρατήσει ο Εθνικός με 1-0.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Σέρινταν έφτασε τα 6 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Σκέμπρι έφτασε τα 7 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ για το Γκριγκαλασβίλι στο πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Ράμος και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς.

** Επανεμφάνιση για Εζέ με τη φανέλα της Ομόνοιας μετά τον αγώνα κυπέλλου με την ΠΑΕΕΚ (28 Οκτωβρίου), ενώ στο πρωτάθλημα για τελευταία φορά είχε αγωνιστεί στην εντός έδρας νίκη με 6-0 επί της Πάφου στις 24 Οκτωβρίου.

** Διαιτητής του αγώνα ο Λούκας Σωτηρίου, με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Χριστάκη Σπανό, ενώ τέταρτος ο Ανδρέας Ορθοδόξου.