Ανατροπή και +4 για την αρμάδα του Κρίστιανσεν (Φώτος)

22.12.2015 - 18:54

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε η ΑΕΚ μέσα στο ΓΣΠ, αφού παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Αμορίν μόλις στο 3΄, έφερε τα κάτω πάνω και με γκολ των Καταλά στο 31΄ και Άλβες στο 72΄ επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 2-1, στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής. Πλέον, η ομάδα της Λάρνακας παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας παράλληλα ξεφύγει τέσσερις βαθμούς από το σημερινό της αντίπαλο, που για ακόμα μία φορά έμεινε μακριά από νίκη σε ντέρμπι, ενώ γνώρισε και την τρίτη του ήττα στο ΓΣΠ.

Με γκολ ξεκίνησε το ντέρμπι μόλις στο 3΄. Μετά από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά προς τα πίσω του Μοράις ο Αμορίν έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και άνοιξε το σκορ.

Μάλιστα, εννιά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι... πλησίασαν στο 2-0, όταν ο Βάντερ έφυγε μόνος -ξεκίνησε την προσπάθειά του από θέση οφσάιντ-, αλλά νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Τόνιο, ενώ στο 15΄ χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, αυτή τη φορά με τον Εφραίμ, που βγήκε μόνος με τον κήπερ της ΑΕΚ, όμως σούταρε άουτ.

Με τη σειρά της, η ομάδα της Λάρνακας απείλησε για πρώτη φορά στο 17΄, όταν... άγγιξε την ισοφάριση, με την κεφαλιά του Καταλά να σταματάει στο δοκάρι του Βάτερμαν, ενώ δέκα λεπτά αργότερα και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λαρένα η κεφαλιά του Άλβες έφυγε άουτ.

Η τρίτη ευκαιρία ήταν και... φαρμακερή για την ομάδα του Κρίστιανσεν. Εκτέλεση κόρνερ από τον Εγγλέζου, κεφαλιά του Καταλά και 1-1 στο 31΄.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης, το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 36΄ ο Εφραίμ λίγο έλειψε να δώσει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, όταν από καλή θέση σούταρε μόλις άουτ.

Ἐνα λεπτό αργότερα, όμως, και μετά από λάθος του Αλεξάνδρου, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά με τον Άλβες, τον οποίο ωστοσο πρόλαβε ο Αμορίν, λίγο πριν γίνει επικίνδυνος για την εστία του Βάτερμαν.

Από εκεί και πέρα δεν καταγράφηκε κάποια άλλη αξιόλογη φάση, πέραν από ένα μαρκάρισμα του Ορτίθ πάνω στον Εφραίμ, με τον Ισπανό να έπρεπε να πάρει δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 41΄, κι έτσι το πρώτο μέρος τελείωσε ισόπαλο 1-1.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο κύλησαν τα πρώτα λεπτά στην επανάληψη και συγκεκριμένα μέχρι και το 60΄.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Βάντερ έφυγε στο ανοικτό γήπεδο, αλλά δεν γύρισε την μπάλα στον Εφραίμ που περίμενε κι έτσι η ευκαιρία έκανε... φτερά, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Τετέ έφυγε άουτ.

Εκεί που το δεύτερο μέρος δεν θύμιζε τίποτα στο πρώτο που είχε πολύ περισσότερες φάσεις, η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να πετύχει γκολ. Ωραία ενέργεια του Τετέ και μπαλιά προς τον Άλβες, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει το Βάτερμαν και να κάνει το 2-1 στο 72΄.

Ακολούθως, η ΑΕΚ προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ, αλλά και να... χτυπήσει στην κόντρα, ενώ οι γηπεδούχοι παρότι αναμενόταν να αντιδράσουν δεν είχαν καθαρό μυαλό.

Παρά ταύτα, το μόνο που καταγράφηκε μέχρι και τη λήξη του αγώνα ήταν δύο φάσεις για τις οποίες εκφράστηκαν παράπονα από τις δύο ομάδες.

Στο 89΄ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι και θα μπορούσε να δοθεί, αφού ο Νίνου έσπρωξε τον Αρτυματά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αλεξάνδρου θα μπορούσε να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Τετέ.

Από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο έως και το τέλος του αγώνα, η λήξη του οποίου βρήκε μεγάλη νικήτρια την ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν με 2-1.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Αλεξάνδρου, Αρτυματάς, Αμορίν, Σέρτζιο, Μοράις, Βινίσιους (77΄ Πιατκόφσκι), Μακρίδης (62΄ Χαραλαμπίδης), Εφραίμ, Βάντερ, Καβενάγκι (86΄ Σωτηρίου).

ΑΕΚ: Τόνιο, Μαρσίνιακ, Νίνου, Καταλά, Ορτίθ, Λαρένα (87΄ Μιντίκκης), Τομάς, Τετέ, Εγγλέζου (67΄ Κάντε), Μπόλιεβιτς, Άλβες (78΄ Λαμπάν).

Κίτρινες Κάρτες: Μακρίδης, Αλεξάνδρου - Μπόλιεβιτς, Ορτίθ, Καταλά, Νίνου, Τομάς, Κάντε.

** "Κόπηκαν" 7.571 εισιτήρια.

** Στο παιχνίδι του Α΄ Γύρου οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 2-2.

** Χωρίς αλλαγές από τον Tιμούρ Κετσπάγια η ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ. Ο Γεωργιανός τεχνικός επέλεξε τους ίδιους έντεκα με τους οποίους είχε ξεκινήσει τον αγώνα με την Πάφο.

** Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Μάριο Αντωνιάδη, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις. Ο διεθνής αμυντικός του ΑΠΟΕΛ θα ξεκινούσε στο αρχικό σχήμα των "γαλαζοκιτρίνων", ωστόσο έμεινε εκτός και τη θέση του πήρε ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου.

** Ίδια ενδεκάδα κι από τον Τόμας Κρίστιανσεν. Ο Δανός επέλεξε να μην προβεί σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Δόξα.

** Πρώτο γκολ του Αμορίν στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτο γκολ του Καταλά στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Άλβες έφτασε τα 10 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους για τον Πιέρο Σωτηρίου, μετά τις 26 Nοεμβρίου και το παιχνίδι με τη Σάλκε στη Γερμανία.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Χρίστος Νικολαΐδης, με βοηθούς τους Μάριος Δημητριάδη και Ανδρέα Ανδρέου, ενώ τέταρτος ο Ιωάννης Λαζάρου. Πρώτος επιπρόσθετος διαιτητής ο Λούκας Σωτηρίου και δεύτερος ο Γιώργος Νικολάου.