Τα είχε όλα... δεν είχε νικητή (Φώτος)

23.12.2015 - 18:55

Ισόπαλο 2-2 τελείωσε το παιχνίδι ανάμεσα στη Νέα Σαλαμίνα και την Αγία Νάπα στο γήπεδο "Αμμόχωστος" για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, αφού πέραν από τα τέσσερα γκολ, υπήρξαν δύο δοκάρια, δύο αποβολές και αρκετές χαμένες ευκαιρίες. Γλυκόπικρη γεύση αφήνει το τελικό αποτέλεσμα στις δύο ομάδες, αφού η μεν ομάδα του Κοσμά προηγήθηκε με 2-0, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, η δε ομάδα του Ντε Γιόνγκε έσωσε το βαθμό, αλλά έμεινε μακριά από τρίποντο για ακόμα μία αγωνιστική, με αποτέλεσμα η θέση της στην πρώτη εξάδα να είναι επισφαλής.

Μόλις στο 6΄ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Ζάρκοβιτς, ωστόσο ακολούθως αναίρεσε την απόφασή του μετά από συνεννόηση με το βοηθό του Μάριο Καλογήρου -από τις επαναληπτικές προβολές δεν ξεκαθαρίζει πλήρως κατά πόσον ήταν παράβαση, αφού η μπάλα χτυπάει πρώτα στο στήθος και μετά πάνω ψηλά στο χέρι. Μάλλον, όμως, σωστά έκανε και πήρε πίσω την απόφασή του.

Tέσσερα λεπτά αργότερα, η Αγία Νάπα κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από αδράνεια στην άμυνα της Νέας Σαλαμίνας, ο Λαμπρόπουλος από κοντά έκανε με πλασέ το 1-0.

Ακολούθως, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μάλιστα ο Γιαν Ντε Γιόνγκε θέλησε από νωρίς να διορθώσει τα κακώς κείμενα, αντικαθιστώντας τον Μπεμπά με τον Τσούρτσουριτς μόλις στο 20΄.

Η πρώτη, ωστόσο, καλή στιγμή για τους "ερυθρόλευκους" καταγράφηκε στο 29΄, όταν μετά από σέντρα του Γκράιμς, η κεφαλιά του Αδόρνο έφυγε άουτ.

Έξι λεπτά αργότερα κι εκεί που η ομάδα του Ντε Γιόνγκε φάνηκε να ανεβαίνει, η Αγία Νάπα χτύπησε και πάλι. Ο Άντολεκ βρήκε τον Μπάμπα, που με σουτ νίκησε το Μιχαήλ κι έκανε το 2-0 για τους "πορτοκαλί".

Aπό εκεί και πέρα, η ομάδα του Κοσμά έλεγξε το παιχνίδι και έτσι το τέλος του πρώτου μέρους την βρήκε να προηγείται με 2-0.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Παύλου να μειώνει με σουτ σε 2-1 στο 47΄ και να δίνει και πάλι ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Μάλιστα, η Νέα Σαλαμίνα... άγγιξε την ισοφάριση στο 51΄, ωστόσο η προσπάθεια του Μακρίεφ δεν είχε αίσια κατάληξη.

Ακολούθησαν ένα καλό σουτ του Ίμπσον στο 53΄ και μία εκτέλεση φάουλ του Παύλου στο 55΄ που δεν βρήκαν στόχο, με την Αγία Νάπα να απειλεί και να πλησιάζει στο γκολ στο 59΄, όταν η εκτέλεση φάουλ του Γεωργίου κατέληξε στο δοκάρι του Μιχαήλ.

Στη συνέχεια η ομάδα του Ντε Γιόνγκε προσπάθησε να ασκήσει ακόμα μεγαλύτερη πίεση έτσι ώστε να καταφέρει να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και στο 68΄ ο Μακρίεφ και πάλι πλησίασε το γκολ, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι της Αγίας Νάπας.

Ότι δεν κατάφερε ο Βούλγαρος επιθετικός, το πέτυχε ένας συμπατριώτης του στο 74΄. Σέντρα προς το Μάρτσιεφ, με τον άσο της γηπεδούχου να κάνει την κεφαλιά και να ισοφαρίζει σε 2-2.

Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή, αλλά η προσπάθειά του αποκρούστηκε από τον Μπριντιγκάρ στο 78΄.

Στο 84΄, η φιλοξενούμενη έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σκόπλιακ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τη Νέα Σαλαμίνα να μένει κι αυτή με δέκα παίκτες στο 86΄ λόγω αποβολής του Σκοπελίτη, επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από εκεί και πέρα η τελευταία φάση στο παιχνίδι έμελλε να καταγραφεί στους χρόνους των καθυστερήσεων και συγκεκριμένα στο 90+3΄, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ και απόκρουση του Μιχαήλ, ο Άντολεκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μιχαήλ, Γκράιμς, Τσίνα, Τσιγκουΐνι, Κούσουλος, Μπεμπά (20΄ Τσούρτσουριτς), Σκοπελίτης, Αδόρνο (89΄ Χριστοφή), Πεδρίτο (65΄ Μάρτσιεφ), Παύλου, Μακρίεφ.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Μπριντιγκάρ, Μέρτακκας, Λοϊζίδης (78΄ Κατσιής) , Σκόπλιακ, Λαμπρόπουλος (59΄ Αντωνίου), Ρέινολντς, Μπάμπα, Φούσκο, Ίμπσον, Γεωργίου (73΄ Φίλγκεϊτ), Άντολεκ.

Κίτρινες Κάρτες: Ζάρκοβιτς - Φούσκο, Μέρτακκας.

Κόκκινες Κάρτες: Σκοπελίτης - Σκόπλιακ (2η κίτρινη).

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου είχε επικρατήσει η Νέα Σαλαμίνα με 3-1.

** Με τρία λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε το παιχνίδι λόγω του ότι έπρεπε να αλλάξει φανέλα ο τερματοφύλακας της Αγίας Νάπας, Μπριντιγκάρ.

** Mε το γκολ που σημείωσε ο Λαμπρόπουλος έφτασε τα 2 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Μπάμπα στο πρωτάθλημα.

** Mε το γκολ που σημείωσε ο Παύλου έφτασε τα 7 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Μάρτσιεφ στο πρωτάθλημα.

** Διαιτητής ο Αβραάμ Τσούκκας, με βοηθούς τους Μάριο Καλογήρου και Ανδρέα Μιχαηλίδη, ενώ τέταρτος ο Θωμάς Μούσκος.