Φρένο... στην Ανόρθωση που φωνάζει για τη διαιτησία (Φώτος)

23.12.2015 - 19:58

Το νικηφόρο σερί της Ανόρθωσης σταμάτησε στα πέντε παιχνίδια, αφού το απόγευμα της Τετάρτης (23/12) αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Εθνικό στο Δασάκι, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η "Κυρία" άνοιξε το σκορ με τον Εντλοβού στο 13΄ και η ομάδα της Άχνας έφερε το παιχνίδι στα ίσια με πέναλτι του Κότο Παγιές στο 56΄. Έντονα παράπονα από πλευράς Ανόρθωσης τόσο για το πέναλτι που κατελόγισε εις βάρος της ο Νικόλας Αθανασίου, όπως και για κάποιες άλλες φάσεις, όπως το χτύπημα του Ατάντα στον Μακρή, το οποίο έμεινε ατιμώρητο στο 22΄.

Mε το ξεκίνημα του αγώνα, ο Εθνικός έχασε καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο ο Γκριγκαλασβίλι έστειλε την μπάλα άουτ στο 1΄, ενώ τρία λεπτά αργότερα η Ανόρθωση... απάντησε, με τον Εντλοβού να κάνει το σουτ και τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει.

Εν τέλει, στην τρίτη φάση στο παιχνίδι έμελλε να σημειωθεί και το γκολ. Ωραία ενέργεια του Μαρτίνες που βρήκε τον Εντλοβού και ο Νοτιοαφρικανός επιθετικός με σουτ έγραψε το 1-0 για την "Κυρία" στο 13΄.

Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Πάους θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά της, όμως ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε το σουτ του Μακρή, ενώ στο 21΄ και μετά από σουτ του Κύπριου επιθετικού ο Γιάκομπ πρόλαβε κι έβαλε το πόδι του και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Στο 22΄ ο Ατάντα χτύπησε τον Μακρή με τον αγκώνα εκτός φάσης εντός περιοχής κι ενώ η μπάλα είχε απομακρυνθεί, ωστόσο δεν έγινε αντιληπτό από το διαιτητή, με αποτέλεσμα να μην τιμωρηθεί με κόκκινη κάρτα όπως θα έπρεπε ο αμυντικός της ομάδας της Άχνας, αλλά και να μην καταλογιστεί παράβαση.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε, με την Ανόρθωση να ελέγχει το παιχνίδι και να προστατεύει χωρίς πρόβλημα το υπέρ της σκορ.

Μοναδικές καλές στιγμες μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους μία προβολή του Χατζηβασίλη που έφυγε έξω στο 39΄ και μία εκτέλεση φάουλ του Κοτζοκνεάν που απέκρουσε ο Κόπριβετς στο 45΄.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, στοχεύοντας στην ισοφάριση, ωστόσο την ευκαιρία για γκολ τη βρήκε η φιλοξενούμενη με τον Εντλοβού να μην μπορεί να βρει στόχο στο 53΄.

Τρία λεπτά αργότερα, όμως, ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι, ωστόσο κακώς υποδείχθηκε η παράβαση αφού ο Χατζηβασίλης έπεσε μόνος του και δεν ανατράπηκε σε καμία περίπτωση από το Χόλγκερσον. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Κότο Παγιές, ο οποίος νίκησε τον Κόπριβετς κι έκανε το 1-1 στο 56΄.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό με τον Αράμπαλ να την... γλυτώνει με κίτρινη κάρτα για ένα πολύ δυνατό φάουλ πάνω στο Μαρτίνες στο 58΄, ενώ στο 61΄ ο Εντλοβού έκανε δυνατό φάουλ χωρίς ωστόσο να τιμωρηθεί.

Στη συνέχεια, η Ανόρθωση προσπάθησε να ανεβάσει στροφές και να πάρει και πάλι προβάδισμα στο σκορ, όμως η καλή φάση ήταν για τον Εθνικό, όταν ο Ατάντα μόνος μέσα από την περιοχή έκανε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ στο 67΄.

Στα επόμενα λεπτά δεν καταγράφηκε κάτι αξιόλογο μέχρι και το 87΄, όταν ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε το σουτ του Αβραάμ, ενώ στο 88΄ το σουτ του Κότο Παγιές έφυγε άουτ.

Αυτές έμελλε να είναι και οι τελευταίες φάσεις στο παιχνίδι, αφού στα εναπομείναντα λεπτά (ο διαιτητής υπέδειξε πέντε λεπτά χρόνους καθυστερήσεων, ωστόσο κράτησε οκτώ) τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με τον Εθνικό να βάζει φρένο στο νικηφόρο σερί της Ανόρθωσης, παίρνοντας ένα πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Μπογκατίνοφ, Γιάκομπ, Αράμπαλ, Κότο Παγιές, Κοτζοκνεάν (71΄ Τουγκούσι), Ντε Βρίισε, Χατζηβασίλης, Πράκερ (56΄ Πουτζιουρής), Γκριγκαλασβίλι (83΄ Πογιατζής), Ατάντα, Κυριάκου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Χόλγκερσον, Λαΐφης, Μόουρα, Νούχου, Μαϊσουράτζε, Ορλάντι (74΄ Πελέ), Μαρτίνες, Κάλβο (81΄ Αβραάμ), Μακρής (82΄ Κουλούρης), Εντλοβού.

Κίτρινες Κάρτες: Αράμπαλ, Γιάκομπ (8η), Κυριάκου, Ατάντα - Μακρής, Νούχου.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου είχε επικρατήσει η Ανόρθωση με 3-0.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Εντλοβού έφτασε τα 11 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Κότο Παγιές έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Οκτώ κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Γιάκομπ, που θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του Εθνικού με αντίπαλο την Αγία Νάπα.

** Aποβλήθηκε ο βοηθός προπονητής της Ανόρθωσης, Σίμος Ταραπουλούζης, στο 85΄.

** Διαιτητής ο Νικόλας Αθανασίου, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Μιχάλη Μαρίνου, ενώ τέταρτος ο Μιχάλης Τσεντής. Πρώτος επιπρόσθετος διαιτητής ο Βασίλης Δημητρίου και δεύτερος ο Ανδρέας Ορθοδόξου.