Έμφραγμα... στις καθυστερήσεις (Φώτος)

03.01.2016 - 19:52

Πολύ μεγάλη νίκη για τη Δόξα Κατωκοπιάς, η οποία επικράτησε με 2-1 του ΑΠΟΕΛ μέσα στο ΓΣΠ, ξεκίνησε με το δεξί το 2016 κι... έβαλε ακόμα περισσότερα προβλήματα στον αντίπαλό της, με τον κόσμο του να φωνάζει για την τέταρτη εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Σκόρερ των νικητών οι Εντμάρ στο 9΄ και Παουλίνιο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ για τους "γαλαζοκίτρινους" είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Σωτηρίου στο 68΄.

Δυνατά ξεκίνησε το ΑΠΟΕΛ με στόχο ένα "γρήγορο" γκολ και στο 3΄ και στο 4΄ τα σουτ των Καβενάγκι και Βάντερ αντίστοιχα έφυγαν έξω.

Οι "γαλαζοκίτρινοι", απείλησαν και με τον Εφραίμ στο 8΄, ωστόσο το γκολ έμελλε να έρθει για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στην πρώτη φάση που δημιούργησαν, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Καρλίτος έκανε ωραία ενέργεια και βρήκε τον Εντμάρ, ο οποίος από κοντά νίκησε τον Βάτερμαν κι έκανε το 1-0 στο 9΄.

Αυτό το γκολ βοήθησε ψυχολογικά την προσφυγική ομάδα, η οποία είχε ακόμα μία καλή στιγμή με τον Κένεντι στο 17΄, με τους γηπεδούχους" να είναι επηρεασμένοι μετά από την ψυχρολουσία που δέχθηκαν.

Νέα καλή στιγμή για τη Δόξα με τον Φοφανά να κάνει το σουτ και την μπάλα να φεύγει άουτ στο 25΄. Μάλιστα, μετά κι από τη νέα ευκαιρία της ομάδας της Κατωκοπιάς υπήρξαν αποδοκιμασίες από μερίδα φίλων του ΑΠΟΕΛ προς τους ποδοσφαιριστές της ομάδας τους.

Οι παίκτες των γηπεδούχων προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 29΄ είχαν μία καλή στιγμή για να ισοφαρίσουν, όταν το σουτ του Μακρίδη σταμάτησε πάνω στο Λεονάρντο κι ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς την εστία του Χατζηφραγκίσκου.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Καβενάγκι έκανε ωραία ενέργεια και σουτ, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο, ενώ στο 40΄ ο Λεονάρντο σταμάτησε τον Αργεντινό προτού γίνει επικίνδυνος.

Από εκεί και πέρα, τίποτα το αξιόλογο δεν καταγράφηκε μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους, με τη Δόξα να κρατάει σχετικά εύκολα το υπέρ της προβάδισμα και το ΑΠΟΕΛ να μοιάζει ανήμπορο να αντιδράσει.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Κετσπάγια προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, αλλάζοντας και το σχηματισμό της από 4-2-3-1 σε 4-4-2, αλλά στα πρώτα λεπτά δεν καταγράφηκε κάτι το σημαντικό.

Μάλιστα, πέραν από μία κεφαλιά του Σωτηρίου στο 58΄ δεν σημειώθηκε κάποια άλλη φάση.

Δέκα λεπτά αργότερα, όμως, ο Κύπριος φορ δεν λάθεψε και αξιοποίησε την μπαλιά του Εφραίμ, ισοφαρίζοντας με προβολή σε 1-1.

Μάλιστα, το ΑΠΟΕΛ πλησίασε και στην ολική ανατροπη, όμως ο Χατζηφραγκίσκου απέκρουσε την προσπάθεια του Καβενάγκι στο 77΄, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αργεντινός πλάσαρε, όμως ο Λεονάρντο πρόλαβε και απομάκρυνε προ της γραμμής τέρματος.

Όσο περνούσε ο χρόνος οι γηπεδούχοι πίεζαν όλο και περισσότερο και στο 83΄ "άγγιξαν" και πάλι το γκολ, όμως ο Χατζηφραγκίσκου απέκρουσε το πλασέ του Στίλιτς, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Κύπριος κήπερ σταμάτησε και την εκτέλεση φάουλ του Σέρτζιο.

Πλέον και με τους "γαλαζοκίτρινους" να πιέζουν, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να αντισταθούν, ενώ υπήρχαν πολλές διακοπές στα τελευταία λεπτά. Μάλιστα, σε μία εξ αυτών είχε προηγηθεί χτύπημα του Φοφανά με το χέρι στο πρόσωπο του Στίλιτς, με τον ποδοσφαιριστή της ομάδας της Κατωκοπιάς να μην γίνεται αντιληπτός από το διαιτητή και να γλιτώνει την αποβολή του στο 88΄.

Εκεί που έμοιαζε πως είτε το ΑΠΟΕΛ θα πετύχαινε δεύτερο γκολ, είτε στη χειρότερη για τους "γαλαζοκίτρινους" το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο, η Δόξα βγήκε στην αντεπίθεση και κέρδισε πέναλτι για χέρι του Σέρτζιο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων -σωστή η υπόδειξη της παράβασης. Ο Παουλίνιο ανέλαβε την εκτέλεσή του, νίκησε τον Βάτερμαν και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 90+5΄.

ΑΠΟΕΛ: Bάτερμαν, Αντωνιάδης (46΄ Αλεξάνδρου), Αρτυματάς, Αμορίν, Σέρτζιο, Βινίσιους, Μοράις, Μακρίδης (46΄ Σωτηρίου), Βάντερ (67΄ Στίλιτς), Εφραίμ, Καβενάγκι.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Χατζηφραγκίσκου, Παουλίνιο, Δημητρίου, Ρεδόνδο, Λόπες, Καρλίτος (90+1΄ Εμάνουελ), Κένεντι (90΄ Σολωμού), Εντμάρ, Λεονάρντο, Φοφανά (90+6΄ Αρέστη), Λεάντρο.

Κίτρινες Κάρτες: Εφραίμ, Αμορίν - Δημητρίου (4η), Παουλίνιο (6η), Λεάντρο, Φοφανά.

** "Κόπηκαν" 4.360 εισιτήρια.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Εντμάρ έφτασε τα 4 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Στέλιος Δημητρίου και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Δόξας με αντίπαλο την Ανόρθωση στο Μακάρειο Στάδιο, όπως και ο Παουλίνιο, που συμπλήρωσε έξι.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Πιέρο Σωτηρίου στο πρωτάθλημα.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Παουλίνιο στο πρωτάθλημα.

** Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα του ΑΠΟΕΛ μέσα στο ΓΣΠ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτο "διπλό" για τη Δόξα στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Βασίλης Δημητρίου με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Χαράλαμπο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ο Σάββας Ζαφείρης.