Ένα πεντάλεπτο στο πρώτο μέρος ήταν αρκετό για το -4 (Φώτος)

17.01.2016 - 19:51

Με νίκη του ΑΠΟΕΛ με 3-0 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με την ΕΝΠ στο ΓΣΠ, για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Μοράις, Καβενάγκι και Γιαννιώτας.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ και μόλις στο 5΄ απείλησε την αντίπαλη εστία, όταν το σουτ του Καβενάγκι έφυγε μόλις άουτ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Αργεντινός δεν πρόλαβε την καλή μπαλιά του Μιλάνοφ.

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα και πάλι ο Καβενάγκι ήταν πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Σαντίνι.

Οι "γαλαζοκίτρινοι" συνέχισαν να υπερέχουν και στο 25΄ η κεφαλιά του Ντε Βινσέντι έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα και μετά από γύρισμα του Αντωνιάδη, ο Βαλλιάνος πρόλαβε και απομάκρυνε προ του Σωτηρίου.

Με τη σειρά τους, οι φιλοξενούμενοι έκαναν για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους στο 32΄, όταν μετά από πλασέ του Βούκσεβιτς ο Πάρντο έδιωξε με τα πόδια.

Ακολούθως, η ομάδα του Κετσπάγια συνέχισε να πιέζει και εν τέλει κατάφερε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα χάρις σε γκολ του Νούνο Μοράις. Μετά τον αγώνα κυπέλλου με τη Νέα Σαλαμίνα, ο Πορτογάλος σκόραρε και πάλι, αφού μετά από σέντρα που επιχείρησε, κανένας αντίπαλος δεν κατάφερε να απομακρύνει με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ΕΝΠ στο 41΄.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, το ΑΠΟΕΛ απλοποίησε τα πράγματα, αφού πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Σίλβα σταμάτησε την μπάλα με το χέρι και υποδείχθηκε σωστά η εσχάτη των ποινών. Ο Καβενάγκι ανέλαβε την εκτέλεσή του κι έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη, η φιλοξενούμενη μπήκε με σκοπό να μειώσει στο σκορ και στο 49΄ απείλησε με τον Μπασόφ, με τον Πάρντο να λέει ΟΧΙ στο πλασέ του Βούλγαρου.

Ακολούθως κι αφού ο Μπασόφ γλίτωσε τη δεύτερη κίτρινη για φάουλ στο Μιλάνοφ στο 59΄, το ΑΠΟΕΛ σημείωσε και τρίτο γκολ και... καθάρισε μια και καλή το παιχνίδι. Ωραίο σουτ του Γιαννιώτα, με την μπάλα να χτυπάει πρώτα στο δοκάρι του Σαντίνι και να καταλήγει στα δίχτυα των "βυσσινί" στο 64΄.

Στα εναπομείναντα λεπτά και με τα πάντα να έχουν κριθεί, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους "γαλαζοκίτρινους" να έχουν ακόμα μία καλή στιγμή στο 75΄, όταν η κεφαλιά του Σωτηρίου έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Ντε Βινσέντι στο 87΄.

Έτσι το 3-0 για το ΑΠΟΕΛ παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με το συγκρότημα του Κετσπάγια να παίρνει το ζητούμενο και να μειώνει πλέον τη διαφορά από την πρώτη θέση στους 4 βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Καρλάο, Αμορίν, Αντωνιάδης (33΄ Αλεξάνδρου / 69΄ Μερκής), Μιλάνοφ, Βινίσιους, Μοράις, Γιαννιώτας, Ντε Βινσέντι, Σωτηρίου, Καβενάγκι (65΄ Εφραίμ).

ΕΝΠ: Σαντίνι, Σίλβα, Πάρπας (79΄ Χ'' Ανδρέας), Μπασόφ (70΄ Γιωρκάτζιης), Βούκσεβιτς, Κοσμά, Παπαδόπουλος, Μπόγιοβιτς, Σβόγιτς, Βαλλιάνος, Φροξυλιάς (46΄ Τσιακλής).

Κίτρινες Κάρτες: Aντωνιάδης (4η), Σωτηρίου - Μπόγιοβιτς, Σβόγιτς, Φροξυλιάς (4η), Σίλβα (6η), Μπασόφ, Γιωρκάτζιης.

** "Κόπηκαν" 5.443 εισιτήρια.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου, το ΑΠΟΕΛ είχε επικρατήσει με 5-0.

** Πρώτη συμμετοχή του Ούρκο Πάρντο στο φετινό πρωτάθλημα.

** Επανήλθε ο Καρλάο σε αγωνιστικές υποχρεώσεις του ΑΠΟΕΛ μετά τις 10 Δεκεμβρίου 2015 και το παιχνίδι με τη Σπάρτα Πράγας για το Γιουρόπα Λιγκ.

** Επίσημο ντεμπούτο για τον Σαντίνι με τη φανέλα της ΕΝΠ.

** Επιστροφή του Μπασόφ μετά από ένα περίπου μήνα και τον τραυματισμό του και την εντός έδρας αναμέτρηση με την Ανόρθωση (5 Δεκεμβρίου 2015).

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Αντωνιάδης και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του ΑΠΟΕΛ με αντίπαλο την ΑΕΛ στη Λεμεσό.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Αντωνιάδη με τον Αλεξάνδρου στο 33΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Πρώτο γκολ του Μοράις στο πρωτάθλημα και δεύτερο σερί, αφού σκόραρε και στο κύπελλο με τη Νέα Σαλαμίνα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Καβενάγκι έφτασε τα 17 στο πρωτάθλημα.

** Χωρίς τους Φροξυλιά και Σίλβα θα παραταχθεί η ΕΝΠ στον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Άρη, λόγω του ότι οι δύο ποδοσφαιριστές συμπλήρωσαν 4 και 6 κίτρινες κάρτες αντίστοιχα.

** Πρώτο γκολ για τον Γιάννη Γιαννιώτα με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Αλεξάνδρου από το Μερκή στο 69΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Επίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ για το Γιώργο Μερκή.

** Διαιτητής ο Λούκας Σωτηρίου με βοηθούς τους Μάριο Καλογήρου και Χρίστο Χρίστου, ενώ τέταρτος ο Κώστας Νικολάου.