Ο Νταμάχου... έσωσε το βαθμό (Φώτος)

18.01.2016 - 20:51

Η Πάφος ήταν καλύτερη, αλλά επιπόλαια στην τελική προσπάθεια και λίγο έλειψε και να ηττηθεί από τη Νέα Σαλαμίνα στο μεταξύ τους παιχνίδι στο Παφιακό, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Προηγήθηκε στο σκορ με τον Αγιβί, είχε δύο δοκάρια, αλλά μετά... κατέβασε το διακόπτη, με αποτέλεσμα η αντίπαλός της με δύο πέναλτι-γκολ του Μακρίεφ να κάνει την ανατροπή και να "αγκαλιάσει" τη νίκη. Μία "βολίδα", ωστόσο, του Νταμάχου με εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον αρχηγό των "κυανόλευκων" να... σώζει το βαθμό της ισοπαλίας. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μεν "αγκαλιά" με το τρίποντο, αλλά απογοήτευσαν με τη συνολική τους εμφάνιση -έχοντας δύο τελικές προσπάθειες και αυτά ήταν τα πέναλτι του Μακρίεφ.

Aναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, αφού μέχρι το 10΄ δεν είχε καταγραφεί κάποια φάση.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο υπήρξε η πρώτη καλή ευκαιρία και ήταν για τους γηπεδούχους, όταν μετά από γρήγορη εναλλαγή της μπάλας, ο Δημοσθένους έκανε το σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Μιχαήλ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, η Πάφος απείλησε και πάλι, αλλά ο Αγιβί από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

Μέχρι και τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα δεν καταγράφηκε κάποια άλλη σπουδαία φάση, με την ομάδα του Μακρίδη να πατάει καλυτερα στον αγωνιστικό χώρο σε σχέση με τη Νέα Σαλαμίνα, που ξεκίνησε πιο δυνατά, αλλά μετά το πρώτο πεντάλεπτο έπεσε η απόδοσή της.

Oύτε, όμως, και στα εναπομείναντα λεπτά για τη λήξη του πρώτου μέρους σημειώθηκε κάτι αξιόλογο και παρότι η Πάφος ήταν καλύτερη, δεν μπόρεσε να απειλήσει και σε άλλες περιπτώσεις την εστία του Μιχαήλ κι έτσι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με την ομάδα του Μακρίδη να μπαίνει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να καταφέρνει εν τέλει να ανοίξει το σκορ με πλασέ του Αγιβί και μετά από γύρισμα του Ίμπσον στο 47΄.

Ακολούθως και αφού δεν υπήρξε αντίδραση από πλευράς φιλοξενουμένων, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και για ένα δεύτερο γκολ και στο 60΄ το σουτ του Μάατσι έφυγε μόλις άουτ.

Στο 64΄ η Πάφος θα μπορούσε να "κλειδώσει" το παιχνίδι, ωστόσο ο Οκόγιε σημάδεψε το δοκάρι του Μιχαήλ, ενώ στην επαναφορά ο Κύπριος κήπερ σταμάτησε και την προσπάθεια του Νταμάχου.

Ένα λεπτό αργότερα και κόντρα στη ροή του αγώνα, οι "ερυθρόλευκοι" κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Πεδρίτο από τον Ιωάννου -σωστή η υπόδειξη. Ο Μακρίεφ ανέλαβε την εκτέλεσή του και ισοφάρισε σε 1-1 στο 66΄.

Στη συνέχεια και μετά το γκολ που σημείωσε η ομάδα του Ντε Γιόνγκε, ανέβασε στροφές, εν αντιθέσει με τους παίκτες του Μακρίδη που φάνηκαν να είναι επηρεασμένοι από το γκολ που δέχθηκαν.

Δεν υπήρξαν, όμως, φάσεις από τις δύο ομάδες μέχρι και το 90΄, όταν η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε πέναλτι για κράτημα του Ματούκου στο Γκόμες -πολύ αυστηρή η υπόδειξη της παράβασης.

Ο Μακρίεφ ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση κι έκανε το 2-1 στο 90+1΄.

Το παιχνίδι, όμως, δεν είχε τελειώσει. Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νταμάχου ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ και με δυνατό σουτ νίκησε τον Μιχαήλ διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από πλευράς γηπεδούχων.

ΠΑΦΟΣ: Kοδίνα, Νταμάχου, Γκόμες, Ματούκου, Μάατσι, Ιωάννου, Γκρίγκετς, Δημοσθένους (56΄ Οκόγιε), Χμαλάτζε, Ίμπσον (69΄ Μουτίνιο / 79΄ Σιέλης), Αγιβί.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Ν. Μιχαήλ, Τσίνα, Γκράιμς (60΄ Γκόμες), Zάρκοβιτς, Τσιγκουίνι, Κούσουλος, Σκοπελίτης, Τσούρτσουριτς, Πεδρίτο, Μακρίεφ (90+2΄ Μ. Μιχαήλ), Λίλιου (79΄ Χριστοφή).

Κίτρινες Κάρτες: Ματούκου, Ιωάννου, Γκόμες, Σιέλης - Τσούρτσουριτς (4η).

** Στο παιχνίδι του Α΄ Γύρου, οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 1-1.

** Επίσημο ντεμπούτο για τους Κοδίνα και Ματούκου με τη φανέλα της Πάφου.

** Επίσημο ντεμπούτο για το Λίλιου με τη φανέλα της Νέας Σαλαμίνας.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Ιβάν Τσούρτσουριτς και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Νέας Σαλαμίνας με αντίπαλο την ΑΕΚ.

** Πρώτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για τον Αγιβί.

** Με τα γκολ που σημείωσε ο Μακρίεφ έφτασε τα 11 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μουτίνιο με το Σιέλη στο 79΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Με τα γκολ που σημείωσε ο Νταμάχου έφτασε τα 4 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης, με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Παύλο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ο Θωμάς Μούσκος.