Ο αρχηγός κρατούσε το κλειδί (Φώτος)

24.01.2016 - 16:59

Απόδραση για το ΑΠΟΕΛ από το Τσίρειο Στάδιο, επικρατώντας στο κυριακάτικο ντέρμπι της ΑΕΛ με 1-0. "Χρυσός" σκόρερ ο αρχηγός της ομάδας της Λευκωσίας, Νούνο Μοράις, στο 51΄. Πλέον, οι "γαλαζοκίτρινοι" της Λευκωσίας έφτασαν τις τέσσερις σερί νίκες και συνεχίζουν το... κυνήγι της πρώτης θέσης, ενώ οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν μετά από τρεις διαδοχικές νίκες και παρέμειναν στη 10η θέση με 19 βαθμούς.

Xωρίς φάσεις τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ να πρεσάρουν ψηλά από νωρίς τους αντίπαλούς τους.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 7΄, όταν μετά από ωραία ενέργεια του Αγκάνοβιτς, ο Βινίσιους αρχικά και στη συνέχεια ο Πάρντο σταμάτησαν τον Σαρδινέρο, κι ενώ ένα λεπτό νωρίτερα έκανε χέρι ο Αϊρόσα εντός περιοχής μετά από εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ και κεφαλιά του Καρλάο και θα μπορούσε να υποδειχθεί η παράβαση, αφού το χέρι του Αγκολέζο ήταν απλωμένο.

Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ η κεφαλιά του Ντε Βινσέντι έφυγε έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Σέρτζιο.

Ακολούθως, ήταν η σειρά της ΑΕΛ για να απειλήσει. Εκτέλεση κόρνερ του Ρομπέρ και κεφαλιά του Σοάρες, με τον Αντράντε από κοντά να αιφνιδιάζεται και να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Πάρντο στο 25΄.

Τρία λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ... απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες, χάνοντας τη μεγαλύτερη μέχρι εκείνη την ώρα στο παιχνίδι. Ο Μοράις βρήκε τον Εφραίμ, ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Ντεγκρά να κάνει σπουδαία επέμβαση και να κρατάει το μηδέν.

Στη συνέχεια, το συγκρότημα του Κετσπάγια ανέβασε ρυθμούς και προσπάθησε και πάλι να πιέσει την αντίπαλό του, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση.

Έτσι, το πρώτο μέρος τελείωσε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με το ενδιαφέρον να κορυφώνεται... ενόψει του δεύτερου 45λέπτου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με χαμηλούς ρυθμούς μέχρι και το 51΄.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο και μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Σωτηρίου βρήκε τον Μοράις, ο οποίος νίκησε τον Πάρντο κι... έγραψε το 1-0 -στη φάση του γκολ από πλευράς ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ του Γιαννιώτα στο Ρομπέρ.

Το γκολ που σημείωσαν οι "γαλαζοκίτρινοι" τους ανέβασε ψυχολογικά και πίεσαν στη συνέχεια και για ένα δεύτερο. Μάλιστα, στο 58΄ αρχικά είχε υποδειχθεί πέναλτι για χέρι του Κουταντέρ, ωστόσο στη συνέχεια ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφασή του, αφού θεώρησε ότι ο Γάλλος υπέπεσε στην παράβαση, ευρισκόμενος εκτός περιοχής -ίσως και να πατάει γραμμή και σε μία τέτοια περίπτωση θα έπρεπε να υποδειχθεί πέναλτι και όχι φάουλ.

Στο 66΄ ήταν η σειρά της Λεμεσιανής ομάδας για να απειλήσει, όταν η εκτέλεση φάουλ του Αγκάνοβιτς έφυγε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα και μετά από "κλέψιμο" και πλασέ του Εφραίμ η μπάλα έφυγε μόλις άουτ από την εστία του Ντεγκρά.

Νέα καλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ και πάλι με τον Εφραίμ για να "κλειδώσει" τη νίκη. Ο Σωτηρίου βρήκε τον Εφραίμ που έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά να αδυνατούν να δημιουργήσουν κάποια καλή φάση.

Έτσι το 1-0 από το γκολ του Μοράις στο 51΄ έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, με τους "γαλαζοκίτρινους" της Λευκωσίας να φεύγει από το Τσίρειο Στάδιο με μία σπουδαία νίκη, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί της, εν αντιθέσει με τους "γαλαζοκίτρινους" της Λεμεσού, οι οποίοι μετά από τρεις νίκες γνώρισαν την ήττα.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Ρομπέρ, Σιέλης, Κουταντέρ, Μέσκα (71΄ Σταύρου), Αϊρόσα, Σαρδινέρο (49΄ Φέλτσερ), Αντράντε, Σοάρες (83΄ Μαύρου), Αγκάνοβιτς, Οχένε.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Μερκής, Καρλάο, Μιλάνοφ, Σέρτζιο, Μοράις, Βινίσιους, Γιαννιώτας (79΄ Βάντερ), Εφραίμ (83΄ Αμορίν), Ντε Βινσέντι, Σωτηρίου.

Κίτρινες Κάρτες: Σιέλης, Αϊρόσα (8η), Οχένε (4η) - Μερκής, Πάρντο, Σέρτζιο, Γιαννιώτας, Ντε Βινσέντι.

** "Κόπηκαν" 4.990 εισιτήρια.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου το ΑΠΟΕΛ είχε επικρατήσει με 6-0.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Σαρδινέρο με τον Φέλτσερ στο 49΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Δεύτερο γκολ για τον Μοράις στο φετινό πρωτάθλημα, με τον Πορτογάλο να σκοράρει για τρίτο σερί παιχνίδι -μετά από Νέα Σαλαμίνα στο κύπελλο και ΕΝΠ στο πρωτάθλημα.

** Οκτώ κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Αϊρόσα και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος με τον Άρη, όπως και ο Οχένε που συμπλήρωσε 4.

** Διαιτητής ο Ανδρέας Ορθοδόξου, με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Χαράλαμπο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ο Κυριάκος Κυριάκου. Πρώτος επιπρόσθετος ο Χρίστος Ηλία και δεύτερος ο Θωμάς Μούσκος.