"Πράσινη" αρμάδα και μεγάλη νίκη (Φώτος)

06.02.2016 - 18:52

Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής, αφού επικράτησε με 3-1 της ΑΕΚ στο ΓΣΠ. Δύο γκολ σημείωσε ο Σκέμπρι κι ένα ο Μπεμπέ, ενώ για τους φιλοξενούμενους, που τελείωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές την αναμέτρηση λόγω αποβολής του Καταλά με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 64΄, είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Τέτε στο 45+1΄. Δοκάρι είχαν οι "κιτρινοπράσινοι" με τον Καταλά στο 40΄. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας ήττα της ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά και η πρώτη "πράσινη" νίκη σε ντέρμπι.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό.

Στο 8΄, ωστόσο, και μετά από μπαλιά του Λαρένα ο Άλβες έφυγε στην πλάτη της άμυνας -ήταν σε θέση οφσάιντ και έπρεπε να υποδειχθεί-, με τον Παναγή να νικάει τον Βραζιλιάνο στο τετ-α-τετ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ομόνοια... απάντησε σε αυτή την ευκαιρία της ΑΕΚ και μάλιστα με γκολ. Σέντρα από δεξιά του Μπαντιμπάνγκα, κεφαλιά του Μπεμπέ και 1-0 για το "τριφύλλι" -ο Βραζιλιάνος ήταν στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυνόμενο των "κιτρινοπρασίνων" και σωστά μέτρησε το γκολ.

Η ομάδα της Λάρνακας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 14΄ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ρομαρίκ, όμως η μπάλα βρήκε εξ επαφής το χέρι του ποδοσφαιριστή των "πρασίνων", ενώ στο 23΄ η κεφαλιά του Τρισκόφσκι από καλή θέση κατέληξε στην αγκαλιά του Παναγή.

Με τη σειρά της η ομάδα του Μιλόγεβιτς... απάντησε με σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 28΄, όμως ο Τόνιο απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Μπαντιμπάνγκα, ενώ στο 36΄ ήταν η σειρά της ΑΕΚ για να απειλήσει όταν ο Παναγή απέκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Μπόλιεβιτς.

Ακολούθως, η ομάδα του Κρίστιανσεν ανέβασε ρυθμούς και συνέχισε να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης και στο 40΄ άγγιξε το γκολ, όταν μετά από σέντρα του Τέτε και κεφαλιά του Καταλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Παναγή.

Μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, η ΑΕΚ πίεσε ακόμα περισσότερο και στο 42΄ ο Λαρένα έκανε το σουτ με τον Παναγή να απομακρύνει, ενώ στο 45΄ ο Κύπριος κήπερ σταμάτησε και την προσπάθεια του Τρισκόφσκι.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, δεν μπόρεσε να σταματήσει και τον Τέτε, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Λαρένα και με δυνατό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν στο 50΄, όταν μετά από γύρισμα του Ορτίθ ο Τρισκόφσκι σούταρε έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, και στην πρώτη της φάση στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Σκέμπρι -μετά από ωραία κάθετη πάσα του Φλορέσκου- από τον Τόνιο (σωστή η υπόδειξη της εσχάτης των ποινών) και ο Μαλτέζος από την άσπρη βούλα νίκησε τον Ισπανό, κάνοντας το 2-1 στο 56΄.

Οκτώ λεπτά αργότερα, το έργο της ομάδας της Λάρνακας για θετικό αποτέλεσμα έγινε ακόμα πιο δύσκολο, αφού αποβλήθηκε ο Καταλά με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 67΄ οι "πράσινοι" θα μπορούσαν να πάρουν σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη, αλλά ο Τόνιο απέκρουσε το σουτ του Φλορέσκου.

Ακολούθως, η ομάδα της Λευκωσίας προσπάθησε να διαχειριστεί τόσο το υπέρ της προβάδισμα όσο και το αριθμητικό της πλεονέκτημα, ενώ από την άλλη η ομάδα του Κρίστιανσεν προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει έστω κι αν αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο.

Μέχρι, όμως και το 90΄ δεν είχε καταγραφεί κάποια αξιόλογη φάση.

Έτσι κι αφού η ΑΕΚ ρίσκαρε για το γκολ της ισοφάρισης, η Ομόνοια... βρήκε ανοικτό γήπεδο και... σκότωσε τον αγώνα στο 90+4΄, όταν ο Χαφέζ βρήκε τον Σκέμπρι κι αυτός από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Καρλίτος, Ρομαρίκ, Ρούνιε, Χαφέζ, Φλορέσκου, Φυλακτού (72΄ Οικονομίδης), Μπεμπέ (78΄ Χριστοφή), Ράμος, Μπαντιμπάνγκα (86΄ Όρσουλιτς), Σκέμπρι.

ΑΕΚ: Τόνιο, Μαρσίνιακ, Καταλά, Μόισοφ, Λαρένα, Τέτε (78΄ Μυτίδης), Ορτίθ, Άλβες, Τομάς (60΄ Ρόσα), Τρισκόφσκι (57΄ Εγγλέζου), Μπόλιεβιτς.

Κίτρινες Κάρτες: Φλορέσκου, Μπεμπέ, Ράμος (6η), Φυλακτού - Μόισοφ, Τέτε (4η).

Κόκκινες Κάρτες: Καταλά (2η κίτρινη).

** "Κόπηκαν" 7.545 εισιτήρια.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου είχε επικρατήσει η ΑΕΚ με 2-1.

** Πρώτο γκολ του Μπεμπέ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Τέτε και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της ΑΕΚ με αντίπαλο την Ανόρθωση.

** Δεύτερο φετινό γκολ του Τέτε στο πρωτάθλημα.

** Με τα γκολ που σημείωσε ο Σκέμπρι έφτασε τα 11 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Τομάς με τον Ρόσα στο 60΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Ράμος και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Ομόνοιας με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιάννης Αναστασίου με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Παύλο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης.