Κακό παιχνίδι, δίκαιη ισοπαλία… (φώτος)

06.02.2016 - 17:02

Σ’ ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με έντονο το στοιχείο του πάθους Νέα Σαλαμίνα και Άρης έμειναν στην άγονη ισοπαλία 0-0.

Αν και επιδίωξαν τη νίκη δημιούργησαν λίγες ευκαιρίες  και  μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Την κατοχή είχαν οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο διάστημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν σαν κύριο μέλημα με κλειστή άμυνα να βγουν στην κόντρα για να κάνουν τη ζημιά.

Με το ισόπαλο αποτέλεσμα έλαβε συνέχεια το αρνητικό σερί των  δυο ομάδων που τις φέρνει χωρίς νίκη. Έτσι, το πέρας της 22ης αγωνιστικής διατηρεί τα ίδια βαθμολογικά δεδομένα.

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» είναι στους 30 βαθμούς και η «ελαφρά ταξιαρχία» στους 24.

Παιχνίδι κέντρου αλλά με διάθεση…
Όντας σημαντικός ο αγώνας και για τις δυο ομάδες τα πρώτα λεπτά κύλησαν δίχως κάτι αξιόλογο. Με παιχνίδι κατοχής και σίγουρες πάσες προσπάθησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

Ακυρωθέν γκολ του Μαραγκουδάκη…
Με την έλευση του πρώτου 10λέπτου ο Άρης κέρδισε κόρνερ. Ο Ράντι εκτέλεσε, η άμυνα της Νέας Σαλαμίνας έδιωξε όμως στην επαναφορά της μπάλας ο Μαραγκουδάκης την έστειλε στα δίκτυα. Σωστά όπως έδειξε η επαναληπτική προβολή αφού ο Ελλάδιτης ήταν εμφανώς σε θέση οφσάιντ.

Καμία αξιόλογη φάση…
Κατοχή και μπαλιές προς τον Μακρίεφ η Νέα Σαλαμίνα, άμυνα και γρήγορες αντιπαθήσεις  από τους παίχτες του Άρη. Αυτό ήταν το σκηνικό της αναμέτρησης στα πρώτα είκοσι λεπτά.  Παρόλα αυτά αμφότερες πλευρές δεν κατάφεραν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικές.

Πέναλτι ζήτησαν οι γηπεδούχοι σε ανατροπή Πεδρίτο…
Στο 23’ σε μαρκάρισμα του Θεοφίλου στον Πεδρίτο οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι όμως ο διαιτητής έδειξε το παιχνίδι να συνεχιστεί. Δύσκολη φάση με τον Κύπριο έστω παρακινδυνευμένα να βρίσκει πρώτα την μπάλα.  Ένα λεπτό αργότερα, στην πιο καλή ευκαιρία της αναμέτρησης ο Μακρίεφ βρέθηκε σε θέση βολής ωστόσο το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Εγκλωβισμένες στην αλληλεξουδετέρωση…
Όσο κυλούσε ο χρόνος η  επιθετική εικόνα του Άρη ήταν καλύτερη κερδίζοντας αρκετά κόρνερ. Παρόλα αυτά οι δύο ομάδες έδειχναν να εγκλωβίζονται στην τακτική της αλληλεξουδετέρωσης της δημιουργία του κέντρου. Έτσι,  δημιουργήθηκε δυσφορία στους δυο τεχνικούς για το κακό ρυθμό και θέαμα.

Τεράστια ευκαιρία στο 45΄ με τον Ράντι…
Τσιμπώντας την μπάλα έξυπνα μπροστά στον Τσιγκουινί, ο Ράντι βγήκε σε πλεονεκτική θέση. Εντελώς μόνος απέναντι στον Μιχαήλ έκανε το σουτ όμως ο Μιχαήλ  έδιωξε ενστικτωδώς κρατώντας το 0-0 όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ίδιο σκηνικό στα πρώτα λεπτά της επανάληψης…
Με τους δυο τεχνικούς να μην προχωρούν σε καμία διορθωτική αλλαγή, η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου κύλησε ακριβώς όπως το πρώτο. Δηλαδή με διάθεση μεν, αλλά χωρίς κάτι το ουσιαστικό. Ό,τι καλύτερο ήταν από μια καλή επιθετική προσπάθεια. Αρχικά οι γηπεδούχοι στο 50’ όταν σε κεφαλιά του Κούσουλου, η μπάλα έφυγε παράλληλα (δεν την πρόλαβε ο Τσιγκουινί) και για τους φιλοξενούμενους όταν μετά από ένα μελέ ο Ράνος έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή όμως δεν υπήρχε συμποδοσφαιριστής του να εκμεταλλευτεί τη φάση.

Πολύ πιο επιθετική με την είσοδο Παύλου…
Με την είσοδο του Κούλλη Παύλου αντί του Λίλιου στο 58’ η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε αισθητά την απόδοσή της, ενώ συνάμα, βελτίωσε την επιθετική της εικόνα.  Είχε πιο απρόβλεπτη ανάπτυξη βάζοντας πίεση στην άμυνα του Άρη.

Πάθος και δυνατές μονομαχίες…
Με τον χρόνο να πιέζει αργά και βασανίστηκα ο αγώνας γινόταν  όλο πιο σκληρός. Πολλές δυνατές μονομαχίες, πάθος και ένταση ήταν τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά. Αυτό όπως αναμενόταν επηρέασε στο να πάρει γρήγορη ροή η αναμέτρηση.

Διπλή ζώνη από Άρη, κλειστοί όλοι οι διάδρομοι
Με τον Άρη να δείχνει ικανοποιημένος με το ισόπαλο αποτέλεσμα θωρακίστηκε πίσω στην άμυνα με διπλή ζώνη. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα παρότι είχε την κατοχή μάταια δεν έβρισκε τους διαδρόμους για να  γίνει απειλητική.  Παρόλα αυτά, με το 0-0 να παραμένει τα τελευταία λεπτά είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Τίποτα δεν άλλαξε και 0-0…
Παρά την πίεση που άσκησε στα τελευταία λεπτά η Νέα Σαλαμίνα, δεν άλλαξε κάτι και έτσι παρέμεινε το 0-0. Ένα σκορ που βάζοντας την σημασία του αγώνα στη ζυγαριά  αφήνει λιγότερο ευχαριστημένους τους «ερυθρόλευκους».

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μιχαήλ, Ζάρκοβιτς (76' Αδόρνο), Τσιγκουινί, Γκράιμς, Φούσκο, Κούσουλος, Σκοπελίτης, Τζούτζουριτς, Πεδρίτο, Λίλιου (58' Παύλου), Μακρίεφ

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόφσκι, Κύπρου, Μπόργκ, Θεοφίλου (84' Μαλεκκίδης), Μαραγκουδάκης, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Μπρανέσκου, Ράνος (66' Χαραλάμπους), Κυριάκου (79' Πρεντέσκου), Γκούπερατς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σκοπελίτης (6η), Ζάρκοβιτς (6η) / Γκούπερατς, Χαραλάμπους (4η)

*Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Άρης επικράτησε 2-0

*Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Χρίστος Νικολαΐδης με βοηθούς τους Χαράλαμπο Γεωργίου και Πέτρο Πέτρου.

*Ντεμπούτο στον πάγκο του Άρη για τον Διονύση Διονυσίου.

*Πρώτη συμμετοχή για τον Εμιλιάνο Φούσκο με τη φανέλα της Νέας Σαλαμίνας.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Ζάρκοβιτς στο 76’ λόγω ενοχλήσεων.

*Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσαν οι Σκοπελίτης και Ζάρκοβιτς από πλευράς Νέας Σαλαμίνας και χάνουν τον ερχόμενο αγώνα με την ΕΝΠ.

*Τέσσερις κάρτες συμπλήρωσε για τον Άρη ο Χρίστος Χαραλάμπους και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής την ερχόμενη αγωνιστική απέναντι στον Εθνικό Άχνας.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Θεοφίλου για τον Άρη λόγω τραυματισμού.