Ανατροπή και σημαντικό "διπλό" (Φώτος)

07.02.2016 - 17:53

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Αγκουινάλντο στο 18΄, ο Απόλλωνας έφερε τα κάτω πάνω κι έφυγε με σημαντικό "διπλό" από το Μακάρειο. Οι "κυανόλευκοι" επικράτησαν με 3-1 χάρις σε γκολ των Μάγκλιτσα στο 60΄, Ντα Σίλβα στο 79΄ και Στογιάνοβιτς στις καθυστερήσεις και μείωσαν τη διαφορά που τους χώριζε από τις πρώτες θέσεις.

Ανοικτό το παιχνίδι στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

H πρώτη καλή φάση καταγράφηκε στο 7΄, όταν το σουτ του Στογιάνοβιτς έφυγε άουτ. Μία φάση που ήταν και η μοναδική στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα της Κατωκοπιάς άρχισε σταδιακά να ανεβάζει ρυθμούς και στην πρώτη φάση που δημιούργησε κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Σέντρα του Ντάνι Λόπες, κεφαλιά του Αγκουινάλντο και 1-0 για τη Δόξα στο 18΄.

Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, η γηπεδούχος είχε ακόμα μία καλή στιγμή, αλλά το σουτ του Καλό από καλή θέση έφυγε άουτ.

Ακολούθως, οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ήταν καλά μπλοκαρισμένοι και δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του Χατζηφραγκίσκου, ενώ από την πλευρά τους οι παίκτες της προσφυγικής ομάδας προσπαθούσαν να... χτυπήσουν με αντεπιθέσεις.

Η πρώτη... αντίδραση ήρθε εν τέλει στο 31΄, όταν μετά από καλό σουτ του Ντα Σίλβα η μπάλα χτύπησε στον Λόπες και η μπάλα έφυγε μόλις άουτ, με τους "κυανόλευκους" να κερδίζουν κόρνερ. Στη συνέχεια και στο 37΄ η κεφαλιά του Αγγελή έφυγε άουτ, ενώ στο 39΄ και μεσά από του Μάγκλιτσα, ο Λόπες και πάλι έβαλε το πόδι του και απομάκρυνε την μπάλα.

Λίγο νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 36΄ η Δόξα είχε μία καλή στιγμή, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Λόπες, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Βάλε.

Αυτές ήταν και οι τελευταίες φάσεις στο πρώτο μέρος, η λήξη του οποίου βρήκε τη γηπεδούχο να προηγείται με 1-0 από το γκολ του Αγκουινάλντο.

Με μία αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας, με τον Μακρίδη να παίρνει τη θέση του Κυριάκου. Η εικόνα, όμως, του αγώνα παρέμενε η ίδια στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, χωρίς φάσεις μέχρι και το 55΄.

Εκεί που η Λεμεσιανή έδειχνε ανήμπορη να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 60΄. Σέντρα του Βασιλείου, κεφαλιά του Μάγκλιτσα και 1-1.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι "κυανόλευκοι" πίεσαν ακόμα περισσότερο για να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ που θα τους χάριζε και τη νίκη και στο 73΄ το σουτ του Άμπραχαμ Γκιέ έφυγε μόλις άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Ελίζιο από το Λεάντρο -διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι για την υπόδειξη της παράβασης-, με τον Άλεξ Ντα Σίλβα να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και να κάνει το 2-1 στο 79΄.

Από εκεί και πέρα, το συγκρότημα του Εμανουέλ όχι μόνο διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα, αλλά πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Στογιάνοβιτς στις καθυστερήσεις, με το Σέρβο να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Χατζηφραγκίσκου, Δημητρίου (83΄ Λόπο), Ρεδόνδο, Λεονάρντο, Λεάντρο, Παουλίνιο, Λόπες, Εντμάρ (66΄ Λεόν), Καλό, Κένεντι, Αγκουινάλντο (61΄ Φοφανά).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Ελίζιο, Φρέιρε, Ντα Σίλβα, Πέδρο, Σλάβτσεφ (69΄ Γκιέ), Στογιάνοβιτς, Κυριάκου (46΄ Μακρίδης), Αγγελή, Βασιλείου, Μάγκλιτσα (86΄ Μέζγκα).

Κίτρινες Κάρτες: Αγκουινάλντο, Κένεντι, Λεάντρο, Καλό (6η) - Αγγελή (6η).

** "Κόπηκαν" 233 εισιτήρια.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου, είχε επικρατήσει ο Απόλλων με 2-1.

** Πρώτο γκολ για τον Αγκουινάλντο στο φετινό πρωτάθλημα.

** Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Αγγελή και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του Απόλλωνα με αντίπαλο τον Ερμή.

** Δεύτερο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για τον Άντον Μάγκλιτσα, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι -είχε σκοράρει με την Αγία Νάπα.

** Επιστροφή για τον Γκιέ στην αγωνιστική δράση μετά από ένα μήνα και τον τραυματισμό του στις 2 Ιανουαρίου στον αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα.

** Τρίτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για τον Άλεξ Ντα Σίλβα.

** Έκτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για τον Λούκα Στογιάνοβιτς, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Λεόντιος Τράττος με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Ανδρέα Ανδρέου, ενώ τέταρτος ο Αβραάμ Τσούκκας.