Ισοφαρίστηκε, ξύπνησε και έριξε... πεντάρα! (Φώτος)

08.02.2016 - 20:50

Μια νωθρή στο πρώτο μέρος Ανόρθωση, προηγήθηκε όμως χρειάστηκε την ισοφάριση της Πάφου στο ξεκίνημα της επανάληψης για να… αφυπνιστεί και να καθαρίσει με συνοπτικές διαδικασίες το σημερινό παιχνίδι στο «Αντ. Παπαδόπουλος». Το σκορ άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο ο Ντλοβού, η Πάφος ισοφάρισε με τον Ματούκου στο 54’ και απ’ εκεί και πέρα, το γήπεδο… κατηφόρισε. Ορλάντι στο 58’, Ντλοβού με πέναλτι στο 70’ και άλλα δύο γκολ από τον Κουλούρη σε 89’ και τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισαν στην Ανόρθωση την επιβλητική νίκη με 5-1.

Οι επιλογές του Πάους

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Κόπριβετς, δεξί μπακ ο Γκάμπριελ, αριστερό μπακ ο Νούχου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Βίκτορ και Σβέχλεν. Αμυντικά χαφ οι Μαϊσουράντζε και Πελέ, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Ορλάντι, έξω δεξιά ο Μαρτίνες, έξω αριστερά ο Κάλβο και στην κορυφή της επίθεσης ο Ντλοβού.

Οι επιλογές του Απόστολου

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Κοδίνα, δεξί μπακ ο Γκόμες, αριστερό μπακ ο Ιωάννου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μάρκες και Ματούκου. Αμυντικά χαφ οι Νταμάχου και Κχμαλάτζε, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Ίμπσον, έξω δεξιά ο Μάτσι, έξω αριστερά ο Δημοσθένους και στην κορυφή της επίθεσης ο Άλμπα.

Επίθεση χωρίς ρίσκα

Με διάθεση να επιτεθεί, αλλά χωρίς να ρισκάρει και να αφήσει κενούς χώρους ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ανόρθωση. Η «Κυρία» είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν ανέβαζε πολλούς παίκτες ψηλά, έχοντας το μυαλό και στο ανασταλτικό κομμάτι αφού η ταχύτητα που διαθέτει η Πάφος μπροστά, αποτελεί κίνδυνο σε πιθανή αντεπίθεση. Με την συμπλήρωση δέκα λεπτών δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση.

Πρώτη φάση και... γρήγορο γκολ

Στο 14’ και χωρίς να χρειαστεί να… φορτσάρει ιδιαίτερα, η Ανόρθωση έφτασε στο γρήγορο γκολ και έθεσε τις βάσεις για την νίκη. Ο Κάλβο από αριστερά άφησε στον Πελέ, αυτός μπήκε στην περιοχή και έκανε την ψηλοκρεμαστή σέντρα με το αριστερό προς το δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Ντλοβού κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Κοδίνα για το 1-0. Το γκολ του, ο Αφρικανός φορ το πανηγύρισε με τον Ίσμαηλ Γκονζάλβες.

Από ευκαιρία σε ευκαιρία

Απ’ το γκολ και έπειτα, το παιχνίδι άρχισε να… ομορφαίνει με τις δύο ομάδες να φτιάχνουν φάσεις από λεπτό σε λεπτό. Στο 26’ ο Μαρτίνες πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Ορλάντι, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ α τετ τον Κοδίνα που έδιωξε σε κόρνερ και στο 27’ η Πάφος έφυγε γρήγορα σε αντεπίθεση, ο Κόπριβετς βγήκε και έδιωξε με τα πόδια όμως η μπάλα έφτασε στον Νταμάχου που έκανε το σουτ απ’ το κέντρο του γηπέδου, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

Μειώθηκε ο ρυθμός

Στο τελευταίο τέταρτο ο ρυθμός άρχισε να πέφτει, με την Ανόρθωση να παίζει πιο συντηριτικά και να έχει τον έλεγχο του ρυθμού. Η Πάφος προσπάθησε να επιτεθεί με οργανωμένες επιθέσεις, αφού δεν υπήρχαν οι προοπτικές αντεπίθεσης, χωρίς αποτέλεσμα και το τέλος του ημιχρίνου βρήκε την "Κυρία" μπροστά με 1-0.

Πίεση ψηλά

Με σαφώς πιο επιθετική διάθεση ξεκίνησε το β’ μέρος η Πάφος. Οι ποδοσφαιριστές του Απόστολου Μακρίδης πίεσαν ψηλά, έκλεψαν μπάλες και έφτιαξαν 2-3 καλές προϋποθέσεις μαζί με ένα καλό σουτ του Άλμπα στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης. Η Ανόρθωση έδειχνε δυσκολίες στην μετάβαση της μπάλας από την αμυντική στην μεσαία γραμμή.

Πίεση και ισοφάριση

Η πίεση της Παφιακής ομάδας, απέφερε νωρίς καρπούς και στο 54’ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Άλμπα εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Σβέχλεν έδιωξε προς τα πίσω, η μπάλα έφτασε στον προωθημένο Ματούκου εντός περιοχής και από αριστερά, έκανε το πλασέ, έγινε η κόντρα πάνω στην Μαϊσουράντζε με την μπάλα να παίρνει πορεία προς τα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κόπριβετς, για το 1-1.

Άμεση απάντηση απ' τον... φευγάτο!

Η Πάφος ισοφάρισε και έδειχνε να πατά καλύτερα στο γήπεδο, όμως ο μέχρι πρότινος… φευγάτος Αντρέα  Ορλάντι αποκατάστησε εκ νέου τις ισορροπίες. Στο 58’ ο Νούχου ελίχθηκε από αριστερά και έκανε την ωραία σέντρα, ο Ντλοβού στο πρώτο δοκάρι… τσίμπησε προς τα πίσω με το κεφάλι και ο Ορλάντι που κινήθηκε στην αντίπαλη περιοχή σαν κρυφός φορ, με δεξί σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στον… ουρανό της εστίας του Κοδίνα, δίνοντας προβάδισμα με 2-1 στην Ανόρθωση.

Έγειρε... το γήπεδο

Απ’ το 2-1 και έπειτα, το γήπεδο… έγειρε προς το μισό γήπεδο που έκανε άμυνα η Πάφος. Η Ανόρθωση κυριάρχησε πλήρως βγάζοντας πολλές επιθέσεις από δεξιά με τον ορεξάτο Μαρτίνες, χάνοντας μια πολύ καλή ευκαιρία στο 69’ όταν μετά από ενέργεια του Αργεντινού, ο Πελέ προσποιήθηκε και έκανε το δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Κοδίνα σε σπουδαία επέμβαση σε κόρνερ.

Το... αναμενόμενο τρίτο γκολ

Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν τέτοια που… φώναζε ότι ήταν θέμα χρόνου του τρίτο γκολ. Μόνο που ήρθε από αριστερά αντί από δεξιά. Στο 70’ ο Κάλβο μπήκε στην περιοχή και δέχθηκε μαρκάρισμα από τον Μακρή, με τον διαιτητή της αναμέτρησης Δημήτρη Μασιά να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Ντίνο Ντλοβού δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και εκτέλεσης εύστοχα… γράφοντας το 3-1.

Κερασάκι... στην τούρτα

Τυπικής διαδικασίας τα εναπομείναντα λεπτά, με την Ανόρθωση να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της και να… φλερτάρει και με τέταρτο γκολ. Κάτι που πέτυχε με τον Κουλούρη στο 89’, με τον Ελλαδίτη άσο να υποδέχεται την κεφαλιά πάσα του Αβραάμ έπειτα από σέντρα του Κάλβο και με πλάτη, με κίνηση πίβοτ να εκτελεί με το δεξί, διαμορφώνοντας το 4-1 ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από ασίστ του Κάλβο ο Ελλαδίτης φορ με κοντινό πλασέ... έγραψε το τελικό 5-1.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Πελέ, Νούχου, Κάλβο, Ντλοβού (80'Κουλούρης), Μαρτίνες, Ορλάντι (80'Αβραάμ), Μαϊσουράντζε, Βίκτορ (87'Οικονόμου), Σβέχλεν.

ΠΑΦΟΣ: Κοδίνα, Νταμάχου, Γκόμες (67'Οκόγιε), Άλμπα (60'Αγιβί), Μάρκες, Ματούκου, Μάτσι, Ιωάννου, Δημοσθένους (46'Μακρής), Κχμαλάτζε, Ίμπσον.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - Γκόμες (6η), Μάτσι (4η), Οκόγιε.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Μασιάς με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Όμηρο Τζιωρτζιή.

*Στο παιχνίδι του α' γύρου, η Ανόρθωση επικράτησε με 2-1 στο φινάλς χάρις σε γκολ του Κουλούρη.

*Κατά τις 18:15 άρχισε η προσέλευση στο γήπεδο.

*Αρκετό κρύο στο γήπεδο.

*Με καπελάκι ο προπονητής της Πάφου Απόστολος Μακρίδης, αφού ακόμη να εξοικειωθεί με το ξυρισμένο του κεφάλι!

*Για δεύτερη φορά φέτος, η Ανόρθωση παρατάχθηκε χωρίς κανέναν Κύπριο στην εντεκάδα της. Η πρώτη ήταν την 12η αγωνιστική κόντρα στον Άρη.

*Στα 14 γκολ έφτασε με τα δύο σημερινά ο Ντίνο Ντλοβού.

*Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Αντρέα Ορλάντι.

*Με τα δύο σημερινά ο Κουλούρης έφτασε στα πέντε γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

*Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον αμυντικό της Πάφου, Έρικ Ματούκου.

*Πρώτη φετινή συμμετοχή στο πρωτάθλημα για τον Δημήτρη Οικονόμου, ο οποίος έχει άλλες τρεις συμμετοχές σε παιχνίδια Κυπέλλου.