"Χ"αμένη η Ένωση (Φώτος)

20.02.2016 - 17:52

Εθνικός και Ένωση πάλεψαν μέχρι τέλους για την νίκη, σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν κάκιστο στο πρώτο μέρος και αρκετά καλό στο δεύτερο, ωστόσο συμβιβάστηκαν στο… στείρο 0-0. Εναλλασσόμενη η υπεροχή στο παιχνίδι, η ισοπαλία κρίνεται δίκαιο αποτέλεσμα το οποίο ευνοεί τον Εθνικό που διατηρεί το +3 από την ΕΝΠ, η οποία καλείται να κερδίσει Ανόρθωση και Ομόνοια στα δύο τελευταία παιχνίδια. Δοκάρι είχε ο Εθνικός με τον Κότο Παγιές στο 62’.

Οι επιλογές του Ντόνσιτς

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Μπογκαντίνοφ, δεξί μπακ ο Κυριάκου, αριστερό μπακ ο Έβερτον και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ατάντα και Μιράντα. Αμυντικά χαφ οι Αράμπαλ και Πράκερ, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Πιντσέλι, έξω δεξιά ο Παγιές, έξω αριστερά ο Ντε Βρίσε και στην κορυφή της επίθεσης ο Μπαραμπάτζε.

Οι επιλογές του Γιενέουγκτεν

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Σαντίνι, δεξί μπακ ο Τσιακλής, αριστερό μπακ ο Βαλλιάνος και κεντρικό αμυντικό δίδυμο Πιερέττης και Μπόζοβιτς. Αμυντικά χαφ οι Μπούκορατς και Κοσμά, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μπάουμαν, έξω δεξιά ο Τουγκάρα, έξω αριστερά ο Σαλάι και στην κορυφή της επίθεσης ο Μπούντιμιρ.

Κλειστό παιχνίδι

Κλειστό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κερδίσουν την μάχη του κέντρου και να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Το πρώτο δεκάλεπτο συμπληρώθηκε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, πέραν μιας χλιαρής κεφαλιάς του Μπούντιμιρ που πέρασε έξω απ’ την εστία του Μπογκαντίνοφ.

Πρώτη φάση με Μπαραμπάτζε

Στο 21’ είχαμε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα, η οποία ανήκε στους γηπεδούχους. Μετά από λάθος στην αριστερή πλευρά της Ένωσης και ασυνεννοησία από Πιερέττη και Βαλλιάνο, ο Χάρης Κυριάκου επωφελήθηκε και έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Μπαραμπάτζε, ο οποίος κοντρόλαρε και από ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Ελαφρώς καλύτερος ο Εθνικός - Χωρίς φάσεις

Ελαφρώς καλύτερος ο Εθνικός, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Σαντίνι. Το παιχνίδι δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, αφού κάθε 4-5 λεπτά κάποιος παίκτης ήταν στο έδαφος και ο αγώνας σταματούσε. Χωρίς φάσεις, χωρίς ρυθμό και κάκιστο ποιοτικά, ένα από τα χειρότερα φετινά ημίχρονα του πρωταθλήματος.

Ξεκίνημα με μεγάλη φάση

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ΕΝΠ να έχει διπλή αλλαγή. Αλλαγή στο δεξί άκρο της άμυνας (αναγκαστική) με τον Πάρπα να παίρνει την θέση του Τσιακλή και αλλαγή στην μεσσία γραμμή με τον Σβόγιτς να παίρνει την θέση του Κοσμά, να παίζει σε πιο ελευθέρα ρόλο και τον Μπάουμαν να οπισθοχωρεί ως αμυντικό χαφ πλάι στον Μπούκορατς. Μόλις στο 47’ οι φιλοξενούμενοι… άγγιξαν το γκολ, με τον Σαλάι να σεντράρει από αριστερά και τον Μπούντιμιρ να κάνει την ωραία προβολή, αναγκάζοντας τον Μπογκαντίνοφ στην επέμβαση του αγώνα.

Απάντηση με δοκάρι

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερο απ’ το πρώτο, αφού ουσιαστικά δεν γινόταν να είναι χειρότερο. Οι δύο ομάδες είχαν καλύτερο ρυθμό, με τον Εθνικό να… απαντά στις μεγάλε ευκαιρίες στο 62’ με τον Κότο Παγιές από αριστερά να συγκλίνει και να κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω. Η Ένωση άρχισε να γίνεται πιο επιθετική με τον Τουγκάρα από δεξιά, φτιάχνοντας προϋποθέσεις αλλά όχι ευκαιρίες μέχρι και το 80'.

Απίστευτη ευκαιρία - ήρωας ο Αδάμος

Η Ένωση ανέβαζε παίκτες ψηλά και ο Εθνικός δοκίμαζε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις, εκμεταλλευόμενος τους κενούς χώρους. Στο 86’ η ομάδα της Άχνας… άγγιξε το γκολ της νίκης όιταν ο Κότο Παγιές έφυγε στην πλάτη της άμυνας και… κρέμασε τον Σαντίνι, ωστόσο ο Πιερέττης διορθώνοντας το λάθος του και με μια ηρωική προσπάθεια… έβγαλε την μπάλα πάνω από την γραμμή, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Κυριάκου, Έβερτον, Μιράντα, Ατάντα, Αράμπαλ, Πιντσέλι, Πράκερ (57'Ε.Γκριγκαλασβίλι), Ντε Βρις (72'Χατζηβασίλης), Παγιές, Μπαραμπάτζε (82'Ντε Πάουλα).

ΕΝΠ: Σαντίνι, Τσιακλής (46'Πάρπας), Βαλλιάνος, Μπόζοβιτς, Πιερέττης, Μπούκορατς, Μπάουμαν, Κοσμά (46'Σβόγιτς), Τουγκάρα, Σαλάι, Μπούντιμιρ (75'Παπαδόπουλος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣΚυριάκου, Έβερτον (6η), Πιντσέλι (6η), Παγιές, Ατάντα (8η) - Κοσμά, Μπούκορατς.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Λεόντιος Τράττος με βοηθούς τους Ανδρέα Ανδρέου και Παύλο Γεωργίου.

**Στο παιχνίδι του α’ γύρου η ΕΝΠ επικράτησε με 2-1.

**Τελευταία νίκη της ΕΝΠ στο «Δασάκι», ήταν το μακρινό 2010.

**Τελευταία φορά που αγωνίστηκε στο «Δασάκι» η ΕΝΠ, γνώρισε το… πικρό ποτήρι του υποβιβασμού.

**Με τρεις αλλαγές παρέταξε την ομάδα του σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Άρη, ο Ντανίλο Ντόνσιτς. Μιράντα αντί Ιάκομπ, Έβερτον αντί Ηλία και Μπαραμπάτζε αντί Ντε Πάουλα.

**Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα, παρέταξε την ομάδα του ο Ρόνι Βαν Γιενέουγκτεν. Τσιακλής αντί Σίλβα, Κοσμά αντί Κουμή και Μπούντιμιρ αντί Παπαδόπουλου.

**Γενέθλια ημέρα είναι η σημερινή για την Ένωση, η οποία συμπληρωνει 80 χρόνια ζωής.

**Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Πιντσέλι και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι του Εθνικού.

**Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Έβερτον και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι του Εθνικού.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Τσιακλή με τον Πάρπα λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Μπούντιμιρ με τον Παπαδόπουλο λόγω τραυματισμού του πρώτου.

**Οκτώ κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Ατάντα και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι του Εθνικού.