Τιμώρησε... τα λάθη της "Κυρίας" και αύξησε τη διαφορά στο +8 (Φώτος)

21.02.2016 - 17:54

Πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε το ΑΠΟΕΛ επί της Ανόρθωσης στο "Αντώνης Παπαδόπουλος", στο πολύ μεγάλο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής. Οι "γαλαζοκίτρινοι" εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της αντίπαλης άμυνας και με γκολ των Ντε Βινσέντι και Σωτηρίου πήραν τη νίκη με 2-1 επί της "Κυρίας" Το γκολ της ομάδας της Αμμοχώστου, που τελείωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Νούχου στο 87΄, σημείωσε ο Εντλοβού στο 55΄. Μετά από τη νίκη της αυτή, η ομάδα του Κετσπάγια παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, διατηρώντας το εκτός έδρας αήττητό του, "σπάζοντας" παράλληλα την έδρα της αντιπάλου του (δέχθηκε την ήττα για πρώτη φορά φέτος στο "ΠΑΠ". Στο +8 πλέον η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ανόρθωση, με τη γηπεδούχο να προσπαθεί να επιβάλει το ρυθμό της.

Mάλιστα, με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών απείλησε με τον Τόνι Κάλβο, όταν μετά από πάσα του Μαρτίνες και σουτ του Ισπανού η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 6΄ το σουτ του Μαρτίνες μπλόκαρε ο Βάτερμαν.

Ακολούθως, συνέχισε να είναι καλύτερη και μέχρι το 20΄ ήταν η ομάδα που πίεζε, εν αντιθέσει με το ΑΠΟΕΛ που αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα.

Κόντρα στη ροή του αγώνα και εκμεταλλευόμενοι λάθος του Χόλγκερσον οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Ντε Βινσέντι έγινε κάτοχος της μπάλας μετά την... πάσα του Σουηδού και έκανε το σουτ, με τον Κόπριβετς να αποκρούει την μπάλα, η οποία στη συνέχεια έφτασε στον Εφραίμ, που αφού πέρασε το Σλοβένο την γύρισε στον Αργεντινό που έκανε το 1-0 στο 24΄.

Μάλιστα, πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των "γαλαζοκιτρίνων", σημείωσαν και δεύτερο γκολ στο 32΄ με τον Πιέρο Σωτηρίου κι έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για το "διπλό" στο "Αντώνης Παπαδόπουλος". Λάθος από τον Μαϊσουράτζε, ολιγωρία από το Χόλγκερσον και ασυνεννοησία με τον Κόπριβετς, με τον Κύπριο φορ από κοντά να... τιμωρεί την αντίπαλη άμυνα.

Μετά από αυτά τα γκολ, το παιχνίδι... άνοιξε ακόμα περισσότερο και καταγράφηκαν ακόμα τρεις πολύ καλές φάσεις, μία για την Ανόρθωση και δύο για το ΑΠΟΕΛ. Αρχικά, στο 37΄ η εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι σταμάτησε στο δοκάρι του Κόπριβετς, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Ίσμα έφυγε μόλις άουτ.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στο 39΄, όταν ο Κόπριβετς απέκρουσε την κεφαλιά του Σωτηρίου.

Στην επανάληψη, η "Κυρία" προσπάθησε να μπει δυνατά και να πετύχει ένα γκολ έτσι ώστε να μπορεί να διεκδικήσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα, αφού τα δεδομένα ήταν εις βάρος της από τη στιγμή που ήταν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα. Μάλιστα, στο 47΄ σε ανατροπή του Πελέ ζήτησε πέναλτι κι ενώ υποδείχθηκε φάουλ από το διαιτητή, υποστηρίζοντας ότι ο Πορτογάλος πατούσε εντός κι όχι εκτός περιοχής όταν έγινε η παράβαση.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα και να... χτυπήσουν στην κόντρα, όπως έκαναν στο 52΄, με το σουτ του Γιαννιώτα να φεύγει άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, το παιχνίδι πήρε και πάλι... φωτιά. Μετά από σέντρα του Ίσμα και αφού δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα οι αμυντικοί του ΑΠΟΕΛ, ο Εντλοβού νίκησε με σουτ τον Βάτερμαν και μείωσε σε 2-1 στο 55΄.

Από εκεί και πέρα και για κάποιο χρονικό σημείο το παιχνίδι κύλησε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι και το 67΄, όταν η κεφαλιά του Σβεχλέν δεν βρήκε στόχο, με τους "γαλαζοκίτρινους" να απαντούν πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Κόπριβετς απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Βινίσιους.

Νέα καλή στιγμή για την "Κυρία" στο 73΄, με τον Βάτερμαν να αποκρούει το σουτ του Μαρτίνες από το ύψος της περιοχής.

Μετά από αυτές τις φάσεις το επόμενο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς κάτι το αξιόλογο.

Στο 86΄ η Ανόρθωση ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Σβεχλέν μετά από σύγκρουσή του με τον Βάτερμαν, ωστόσο είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Γάλλου στο Μερκή, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν λόγω αποβολής του Νούχου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ που υπέπεσε στον Γιαννιώτα.

Από εκείνο το λεπτό κι έπειτα τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει το ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη, που αφενός το διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα κι αφετέρου αυξάνει τη διαφορά που το χωρίζει από τη σημερινή του αντίπαλο στους οκτώ βαθμούς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Νούχου, Χόλγκερσον, Σβεχλέν, Μαϊσουράτζε (56΄ Ορλάντι), Πελέ, Μαρτίνες (80΄ Κουλούρης), Κάλβο, Ίσμα (68΄ Μανζορό), Εντλοβού.

ΑΠΟΕΛ: Bάτερμαν, Καρλάο, Μιλάνοφ, Μερκής, Αμορίν, Βινίσιους, Μοράις, Γιαννιώτας (90΄ Αλωνεύτης), Ντε Βινσέντι (82΄ Αλεξάνδρου), Εφραίμ (72΄ Βάντερ), Σωτηρίου.

Κίτρινες Κάρτες: Σβεχλέν (4η), Εντλοβού, Μανζορό - Εφραίμ, Ντε Βινσέντι (6η), Μιλάνοφ, Μοράις (4η), Καρλάο.

Κόκκινες Κάρτες: Nούχου (2η κίτρινη).

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου είχε επικρατήσει η Ανόρθωση με 2-0.

** Επίσημο ντεμπούτο για τον Ζόραν Μιλίνκοβιτς στον πάγκο της Ανόρθωσης.

** Πρώτη φορά ως αντίπαλος της Ανόρθωσης στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" ο Τιμούρ Κετσπάγια.

** Παρότι νωρίς το μεσημέρι ο καιρός ήταν βροχερός, μετά τις 14:00 η βροχή είχε σταματήσει και οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδανικές για τη διεξαγωγή του αγώνα.

** Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Τόμας Ντε Βινσέντι και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του ΑΠΟΕΛ με αντίπαλο την Αγία Νάπα, όπως και ο Νούνο Μοράις που συμπλήρωσε 4.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Λέο Σβεχλέν και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Ανόρθωσης με αντίπαλο τον Άρη.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Ντε Βινσέντι έφτασε τα 13 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Σωτηρίου έφτασε τα 6 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Εντλοβού έφτασε τα 15 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής του ντέρμπι ο Δημήτρης Μασιάς με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Αθηνόδωρο Ιωάννου, ενώ τέταρτος ο Αβραάμ Τσουκκας.