Αντεπίθεσης συνέχεια... και στο ντέρμπι για εξάδα! (Φώτος)

28.02.2016 - 18:00

Η ΑΕΛ ήθελε πολύ τη νίκη κόντρα στον Εθνικό έτσι ώστε να εκμεταλλευτεί πιθανή απώλεια της Νέας Σαλαμίνας κόντρα στη Δόξα και... τα κατάφερε! Το ματς στο Αμμόχωστος έμεινε στο 0-0 και η ΑΕΛ επικράτησε στο δικό της ματς στο Τσίρειο με 1-0 βάζοντας φωτιά στη μάχη της έκτης θέσης. Οι "γαλαζοκίτρινοι"  έφτασαν στο πολυπόθητο τρίποντο με γκολ του Πίεχ στο 59’ δίνοντας στο ντέρμπι κόντρα στην Ομόνοια άλλη… αίγλη αφού πάνε εκεί για να “παίξουν” το τελευταίο τους χαρτί για την εξάδα!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τον έλεγχο και τις ευκαιρίες, χωρίς όμως την ουσία...

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΛ να έχει την πρωτοβουλία και να βρίσκει την πρώτη καλή της φάση στο 6' όταν ο Σαρδινέρο ξεπέρασε δύο αντιπάλους όμως το γύρισμα του μέσα στην περιοχή μπλόκαρε εύκολα ο Μπογκαντίνοφ.

Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα ο Ισπανός ήταν και πάλι πρωταγωνιστής όταν σε μια γρήγορη αντεπίθεση ξέφυγε από τον Μπογκαντίνοφ όμως το γύρισμα του στην περιοχή πέρασε ξανά ανεκμετάλλευτο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να σκοράρουν και έχασαν νέα σπουδαία ευκαιρία στο 13’ με τον Πίεχ που μπήκε στη περιοχή και βρέθηκε μπροστά από την αντίπαλη εστία όμως το σουτ του κατέληξε μόλις έξω.

Ο επιθετικός μονόλογος συνέχισε να υφίσταται και στα επόμενα λεπτά για την ΑΕΛ, που ασκούσε ασφυκτική πίεση στον Εθνικό. Αντίθετα οι Αχνιώτες περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν κάποιο λάθος στην ανάπτυξη των αντιπάλων έτσι ώστε να κτυπήσουν στην αντεπίθεση.

"'Επεσε" η ΑΕΛ, ξεθάρρεψε ο Εθνικός...

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αφού η ΑΕΛ έριξε στροφές ενώ από την πλευρά του ο Εθνικός βελτιώθηκε μεσοαμυντικά κλείνοντας καλά τους χώρους.

Η ομάδα της Άχνας εκμεταλλεύτηκε την υποτονική εικόνα της ΑΕΛ και έφτασε στην πρώτη της καλή στιγμή στο 45΄ όταν μετά από σέντρα του Κυριακού ο Πουτζιουρής έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ... Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Ο Πίεχ είχε τη λύση!

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της επανάληψης με την ΑΕΛ να απειλεί με κάποια γεμίσματα στην περιοχή και τον Εθνικό να είναι ανεβασμένος μεσοεπιθετικά.

Η βελτίωση του Εθνικού απέφερε και την πρώτη καλή του φάση στο δεύτερο μέρος όταν ο Χάρης Κυριάκου επιχείρησε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Ντεγκρά σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Η ΑΕΛ πάντως αντέδρασε ιδανικά στην πίεση του Εθνικού όταν σε μια ανύποπτη φάση στο 59ο λεπτό ο Πίεχ κέρδισε στον αέρα τον Ιάκομπ , κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή και νίκησε με κοντινό βολέ τον Μπογκαντίνοφ.

Μάλιστα δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΛ έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της όταν ο Πίεχ μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή όμως στο γύρισμα του ο Κυριακού επενέβη σωτήρια, διώχνοντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Ο Εθνικός από την πλευρά του μετά το γκολ και την ευκαιρία της ΑΕΛ άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες απειλώντας μάλιστα με δύο καλές κεφαλιές την εστία του Ντεγκρά.

Παραλίγο έμφραγμα... και ελπίδα για εξάδα!

Καθώς το παιχνίδι όδευε προς το τέλος λίγο έλειψε να έχουμε εμφράγματα για την ΑΕΛ όταν ο Μιράντα με κοντινή προβολή έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-1. Αυτό τελικά δεν έγινε και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη!

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Ρομπέρ, Αϊρόσα, Σοάρες, Σιέλης, Αγκάνοβιτς, Κουταντέρ, Στεπάνοβιτς, Μέσκα(Οχένε 46'), Σαρδινέρο(Σταύρου 60'), Πίεχ (Μαύρου 86').

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Κυριάκου, Ιάκομπ, Μιράντα, Ντε Βρίσε, Πράκερ, Πουτζιουρής, Σ.Γκρικαλασβίλι(Μ.Ηλία 72'), Κότο, Χατζηβασίλης(Ντε Πάολα 60'), Μπαραμπάτζε

Κίτρινες: Στεπάνοβιτς, Αϊρόσα /Πράκερ(10)

** Διαιτητής είναι ο Αβραάμ Τσούκκας, με βοηθούς τον Νίκο Καλησπέρα και τον Ιωάννη Λαζάρου ενώ 4ος είναι ο Δημήτρης Μασιάς και Παρατηρητής ο Μιχάλης Ιωάννου

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου στο Δασάκι, οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες χωρίς τέρματα.