Όλα μηδέν, κανένας "Χ"αρούμενος (Φώτος)

28.02.2016 - 17:45

Νέα Σαλαμίνα και Δόξα προσπάθησαν για την νίκη, ωστόσο έμειναν στο ισόπαλο 0-0 και η υπόθεση εξάδα θα ξεκαθαρίσει την τελευταία αγωνιστική. Εναλλασσόμενη η υπεροχή, με τις δύο ομάδες να φτιάχνουν από 2-3 καλές φάσεις με κορυφαία όλων αυτή του Τσιγκουίνι στο 83’ όταν σε κενή εστία έστειλε την μπάλα έξω.

Πιο επιθετική η Δόξα

Πιο επιθετική η Δόξα στα πρώτα λεπτά, έδειξε να ψάχνει το γρήγορο γκολ για να διαμορφώσει αλλιώς τα δεδομένα του αγώνα. Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα είχε δύο σουτ με τους Φοφανά και Παουλίνιο στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς να προκαλέσουν κάποιο ουσιαστικό κίνδυνο αλλά… στέλνοντας προειδοποιητικές βολές. Η πρώτη μεφάλη φάση ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον προωθημένο Λεάντρο να κάνει κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Λεόν στο 16' και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Κακός ρυθμός, κάκιστος αγωνιστικός χώρος

Κακό ποιοτικά το παιχνίδι, προϊόν κυρίως του κάκιστου αγωνιστικού χώρου που δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο μισάωρο, με την Δόξα να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της και να δοκιμάζει κάποια σουτ χωρίς αποτέλεσμα και την Νέα Σαλαμίνα να προσπαθεί κυρίως από αριστερά να… χτυπήσει με την ταχύτητά του Πεδρίτο.

Ανέβηκαν οι γηπεδούχοι αλλά...

Ελαφρώς βελτιωμένη η Νέα Σαλαμίνα στο φινάλε του ημιχρόνου, είχε κάποια στημένα με Τσούρτσουριτς και Παύλου, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το… άγονο 0-0, με την ισοπαλία να κρίνεται δίκαιο αποτέλεσμα.

Καλό σουτ ο Κούλλης, πλαγιοκοπήσεις ο Φοφανά

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με την Νέα Σαλαμίνα να έχει ένα καλό σουτ με τον Παύλου στο 55’ και την Δόξα να απειλεί 1-2 φορές με τις πλαγιοκοπήσεις του Φοφανά. Μέχρι και το 60’, δεν υπήρχε η μεγάλη φάση που θα έφερνε κάποια ομάδα κοντά στο γκολ και τα δυνατά μαρκαρίσματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής να κυριαρχούν.

Αλλαγές και επιθετικά

Στο τελευταίο μισάωρο, οι δύο ομάδες με τις αλλαγές που έγιναν, έδειχναν να ψάχνουν την νίκη. Η επόμενη καλή φάση ανήκε στην Δόξα με τον Καρλίτος να κάνει το δυνατό ψηλοκρεμαστό σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μιχαήλ.

Μοναδική ευκαιρία

Έπρεπε να φτάσουμε στο 83’ για να έχουμε την πρώτη τεράστια ευκαιρία στο παιχνίδι και αυτή ήταν για λογαριασμό της Νέας Σαλαμίνας. Μετά από σέντρα από δεξιά και κακό διώξιμο, ο προωθημένος Τσιγκουίνι σε κενή εστία από το ύψος της μικρής περιοχής με κεφαλιά… κατάφερε να στείλει την μπάλα έξω με το 0-0 να παραμένει.

Πάνω - κάτω και "Χ"

Πάνω – κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά με την Νέα Σαλαμίνα να ανεβάζει περισσότερους παίκτες στην επίθεση και να πιέζει και την Δόξα να αμύνεται και να… τρέχει σε αντεπιθέσεις. Σε μια εξ’ αυτών στο 89’ λίγο έλειψε να σκοράρει, όταν μετά από ατομική προσπάθεια και παράλληλο γύρισμα του Φοφανά από αριστερά, ο Γουίλσον από πλεονεκτική θέση πλάσαρε ψηλά. Αυτή ήταν και η τελική φάση του αγώνα, με τις δύο ομάδες να… συμβιβάζονται στο ισόπαλο 0-0 και η υπόθεση εξάδα να παραμένει ανοικτή ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μιχαήλ, Ζάρκοβιτς, Πεδρίτο (69΄Λίλιου), Τσούρτσουριτς (76'Γκόμες), Μακρίεφ, Παύλου (89'Ατόρνο), Φούσκο, Σκοπελίτης, Γκράιμς, Τσίνα, Τσιγκουίνι.

ΔΟΞΑ: Χατζηφραγκίσκου, Παουλίνιο, Ρεδόνδο, Καρλίτος, Εντμάρ, Λεόν (59'Γουίλσον), Λεονάρντο, Φοφανά, Ενινφούλ (64'Λόπες), Λεάντρο, Αγκουινάλντο (84'Λόπο).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσίνα, Σκοπελίτης, Ζάρκοβιτς - Παουλίνιο, Καρλίτος.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Γιάννης Αναστασίου με βοηθούς τους Μάριο Καλογήρου και Χριστάκη Σπανό.

*Στο παιχνίδι του α' γύρου, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε εκτός έδρας με 2-1.

*Για πρώτη φορά αντίπαλος με την Νέα Σαλαμίνα, τέθηκε ο Ντιέγκο Λεόν.

*Αποδοκιμασίες προς τον Ντιέγκο Λεόν από τους φίλους της Νέας Σαλαμίνας.

*Στο 61΄ο Καρλίτος και ενώ ήταν χρεωμένος με κίτρινη κάρτα, φάνηκε να σταματά την μπάλα με το χέρι και ενώ αυτή ήταν έτοιμη να βγει πλάγιο άουτ. Χωρίς νόημα ενέργεια του ποδοσφαιριστή, όμως δεν δόθηκε δεύτερη κίτρινη από τον διαιτητή Γιάννη Αναστασίου.