Τριάρα και τρίτη θέση! (Φώτος/Βίντεο)

06.03.2016 - 19:57

Κυριαρχώντας σε όλη την διάρκεια του αγώνα, η Ομόνοια επικράτησε με 3-0 της Ανόρθωσης στο "ΓΣΠ" στην πρεμιέρα των πλέι οφ του Παγκυπρίου πρωταθλήματος. Μπαντιμπάγκα και Σιέρινταν σκόραραν πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ιρλανδό να σκοράρει και δεύτερη φορά στο ξεκίνημα της επανάληψης. Με την νίκη της η Ομόνοια... έπιασε την Ανόρθωση στην 3 η θέση, της οποίας υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Οι επιλογές του Μιλόγιεβιτς

Κάτω απ’ τα δοκάρια ήταν ο Παναγή, στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά οι Καρλίτος, Ρούνιε, Ρομαρίκ και Χαφέζ, αμυντικά χαφ οι Οικονομίδης και Φλορέσκου, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μπεμπέ, στις πτέρυγες οι Μπαντιμπάγκα και Κιρμ και στην κορυφή της επίθεσης ο Σιέρινταν.

Οι επιλογές του Μιλίγκοβιτς

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Κόπριβετς, δεξί μπακ ο Γκάμπριελ, αριστερό μπακ ο Νούχου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Χόλγκερσον και Σβέχλεν. Αμυντικά χαφ οι Μαϊσουράντζε και Βίκτορ, σε λίγο πιο ελεύθερο ρόλο ο Λαϊφης, έξω δεξιά ο Μαρτίνες, έξω αριστερά ο Μανζορό και στην κορυφή της επίθεσης ο Ντλοβού.

Ξεκίνημα με γκολ!

Με τους καλύτερους... οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι η Ομόνοια, η οποία μόλις στο 2' έφτασε στο γκολ! Ο Χαφέζ σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που κινήθηκε ο Μπεμπέ, αυτός έστρωσε στον Μπαντιμπάγκα που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σβέχλεν και κατέληξε στα δίκτυα του Κόπριβετς για το 1-0.

Φοβερός συνδυασμός και 2-0!

Και όχι μόνο αυτό, αλλά πέντε λεπτά αργότερα, στο 7' οι γηπεδούχοι... διπλασίασαν τα τέρματά τους! Ο Φλορέσκου πάτησε στον Οικονομίδη, αυτός με την μία βρήκε τον Μπεμπέ, αυτός συνεργάστηκε με τον Σιέρινταν και ο Ιρλανδός φορ αφού πέρασε και τον Κόπριβετς... έγραψε το 2-0.

Νωρίς αλλαγή και πιο επιθετικό σχήμα

Ο Ζόραν Μιλίγκοβιτς, παρέταξε αρχικά την ομάδα του με τριάδα αμυντικών χαφ στον άξονα θέλοντας να ελέγξει τον ρυθμό ωστόσο τα δύο γκολ που δέχθηκε νωρίς η ομάδα του, τον ανάγκασαν σε γρήγορη αναδιοργάνωση. Μόλις στο 20' απέσυρε έναν αμυντικό χαφ (Μαϊσουράντζε) και πέρασε στο παιχνίδι έναν εξτρέμ (Αβραάμ). Έτσι, Βίκτορ και Λαΐφης ήταν αμυντικά χαφ, ο Μαρτίνες ήρθε στην φυσική του θέση σαν δεκάρι και στα άκρα στο ένα άκρο ο Μανζορό και στο άλλο ο Αβραάμ.

Και τρίτο γκολ, κακώς ακυρώθηκε

Στο 31' η Ομόνοια έφτασε και σε τρίτο γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε (κακώς) ως οφσάιντ. Ο Κιρμ έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αποκρούστηκε απ' τον Κόπριβετς και ο Μπεμπέ που κινήθηκε στην πορεία της μπάλας σκόραρε από καθαρή θέση.

Πρώτη φάση, στοπ από Παναγή

Η Ανόρθωση κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της στο 39' όταν και έφτιαξε την πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Ντλοβού τροφοδότησε τον Μανζορό με τον Γάλλο να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση και τον Παναγή να διώχνει σωτήρια, κρατώντας  ως σκορ ημιχρόνου το 2-0.

Όπως και στο πρώτο, ξεκίνημα με γκολ!

Το δεύτερο μέρος, άρχισε όπως και το πρώτο. Με την Ομόνοια να σκοράρει δηλαδή ανεβάζοντας τον... δείκτη του σκορ στο 3-0. Μόλις στο 52', ο Ράμος έκλεψε την μπάλα από τον Νούχου και πέρασε στον Σιέρινταν ο οποίος με ωραία  κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, για το 3-0 υπέρ της Ομόνοιας!

Καμία αντίδραση

Η Ανόρθωση δεν έδειχνε σημάδια αντίδρασης και η Ομόνοια συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα οι "πράσινοι" έφτασαν κοντά και σε τέταρτο γκολ στο 70' όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο προωθημένος Ρούνιε έκανε το σουτ όμως ο Γκάμπριελ έδιωξε πάνω στην γραμμή. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με την Ομόνοια να πανηγυρίζει την σπουδαία νίκη με 3-0.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Καρλίτος, Χαφέζ, Ρούνιε, Ρομαρίκ, Οικονομίδης (60'Μαργκάσα), Φλορέσκου, Μπεμπέ, Κιρμ, Μπαντιμπάγκα (35'Ράμος), Σιέρινταν (67'Εζέ).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Χόλγκερσον, Σβέχλεν, Νούχου, Βίκτορ, Μαϊσουράτζε (20'Αβραάμ), Λαΐφης, Μανζορό (63'Ίσμα), Μαρτίνες, Ντλοβού (77'Κουλούρης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Οικονομίδης, Φλορέσκου - Μαϊσουράντζε, Αβραάμ, Λαΐφης.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Χρήστος Νικολαΐδης με βοηθούς τους Χαράλμπο Γεωργίου και Νικόλα Εγγλέζου.

*Στα δύο παιχνίδια της κανονικής διάρκειας, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Μπαντιμπάγκα με τον Ράμος, λόγω τραυματισμού του πρώτου.