Διπλό παραμονής ο ένας, ήττα... καταδίκης ο άλλος (Δηλώσεις/Φώτος)

20.03.2016 - 17:50

Μπορεί ο Εθνικός να ξεκίνησε καλά, να σκόραρε στα πρώτα λεπτά και να έδειχνε ικανός να φτάσει στην νίκη ωστόσο η Δόξα μέσα σε τέσσερα λεπρά (34’-38’) με τον στόπερ της Λεονάρντο σκόραρε δις, ανέτρεψε τα δεδομένα και πανηγύρισε την σπουδαία νίκη με 2-1 στο «Δασάκι». Διπλό… παραμονής για την Δόξα, ήττα… καταδίκης για τον Εθνικό που έμεινε καθηλωμένος στην τελευταία θέση του β’ γκρουπ.

Πρώτη φάση, πρώτο γκολ

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι ο Εθνικός. Μόλις στο 2’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ, θέτοντας τις βάσεις για την νίκη όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πιντσέλι, ο προωθημένος Ατάντα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αμυντικής γραμμής της Δόξας και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, για το 1-0.

Ανατροπή με Λεονάρντο!

Μετά το γκολ, η Δόξα σταδιακά άρχισε να αποκτά τον έλεγχο του αγώνα, να φτιάχνει φάσεις και να πλησιάζει στο γκολ, κάτι που κατάφερε λίγο μετά το μισάωρο. Μάλιστα μέσα σε 4 λεπτά, όχι μόνο ισοφάρισε αλλά ανέτρεψε και τα δεδομένα με δύο γκολ του προωθημένου Λεονάρντο! Αρχικά στο 34’ και στην συνέχεια στο 38’!

Αποβολή και... ακόμα πιο δύσκολο

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του β' μέρους, ο Εθνικός έμεινε με δέκα παίκτες αφού ο Ντε Βρίσε όντας χρεωμένος με κίτρινη κάρτα έκανε σκληρό φάουλ στον Περέιρα και τιμωρήθηκε για δεύτερη φορά. Έτσι, το έργο των γηπεδούχων δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο...

Πίεση αλλά...

Ο Εθνικός έριξε όλο το βάρος στην επίθεση, αν και με δέκα παίκτες αφού η ήττα ήταν καταδικαστική. Παρ' όλα αυτά, δεν μπόρεσε να φτιάξει κάποιοι αξιόλογη φάση μέχρι το 80', με την Δόξα να αμύνεται σωστά. Στο 85' οι γηπεδούχοι... άγγιξαν την ισοφάριση, ωστόσο μετά την κεφαλιά του Αράμπαλ ο Χατζηφραγκίσκου... απογειώθηκε και κράτησε το 2-1 μέχρι τέλους.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Πιντσέλι, Αράμπαλ, Παγιές (77'Ντε Πάουλα), Πουτζιουρής, Ντε Βρίσε, Πράκερ (46'Μπαραμπάτζε), Σ.Γκριγκαλασβίλι (65'Σ. Γκριγκαλασβίλι), Ατάντα, Κυριάκου, Μιράντα.

ΔΟΞΑ : Χατζηφραγκίσκου, Παουλίνιο (67'Δημητρίου), Περέιρα, Ρεδόνδο, Καρλίτος (81'Φοφανά), Εντμάρ,  Λεόν, Λεονάρντο, Ενινφούλ (60'Λόπες), Λεάντρο, Αγκουινάλντο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αράμπαλ, Μιράντα, Πιντσέλι - Ενινφούλ, Καρλίτος, Λεόν.

ΚΟΚΚΙΝH: Ντε Βρίσε (2η κίτρινη)

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Βασίλης Δημητρίου με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Νίκο Σαμάρα.

Πιο κάτω σας παραθέτουμε τις δηλώσεις των δυο τεχνικών:

Ντανίλο Ντόντσιτς: «Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου. Τόσο σε αυτούς που ξεκίνησαν όσο και αυτούς που μπήκαν αλλαγή  για την μεγάλη τους προσπάθεια. Δυστυχώς το γεγονός ότι ήμασταν έξι βαθμούς πίσω δημιούργησε αρκετή πίεση και άγχος.  Είχαμε καλό ξεκίνημα, περιορίσαμε τον αντίπαλο και προηγηθήκαμε με 1-0. Παρόλα αυτά  η αδυναμία μας στα στημένα μας στοιχίζει να δεχόμαστε εύκολα γκολ και αυτό συνεχίστηκε σήμερα. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου πιέσαμε όμως δυστυχώς ήρθε νωρίς η αποβολή και ήταν εξαιρετικά δύσκολο να αντιδράσουμε. Προσπαθήσαμε, βρήκαμε κάποιες ευκαιρίες και μία ξεκάθαρη στο τέλος όμως δεν τα καταφέραμε».

Λούκας Χατζηλούκας: «Οι ποδοσφαιριστές μου πέτυχαν σήμερα μια πάρα πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Τους αξίζουν συγχαρητήρια για την απόδοσή τους, το πάθος και τη θέληση που έδειξαν. Δεν ξέρω ποια ομάδα στο τέλος θα πέσει. Μπορεί ο Εθνικός Άχνας να είναι στην πιο δύσκολη θέση, όμως όλες οι ομάδες είναι πολύ καλές και ισοδύναμες. Πιστεύω θα είναι άδικο γι’ αυτή που θα υποβιβαστεί».