Ο Μερκής... μίλησε τελευταίος (Φώτος)

02.04.2016 - 19:53

Με άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον Γιώργο Μερκή που σκόραρε κόντρα στην πρώην του ομάδα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, το ΑΠΟΕΛ... έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Απόλλωνα. Δύο φορές προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με Μάγκλιτσα και Ντα Σίλβα και ισάριθμες ισοφάρισαν οι δύο στόπερ της ομάδας, Καρλάο και Μερκής, με το διεθνή αμυντικό να διαμορφώνει το τελικό 2-2. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Λεμεσιανός στόπερ δεν πανηγύρισε το γκολ που σημείωσε ως ένδειξη σεβασμού προς την πρώην του ομάδα.

Ανοικτό το παιχνίδι από το ξεκίνημά του και στο 6΄ το σουτ του Εφραίμ από καλή θέση έφυγε άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Πάρντο απέκρουσε το σουτ του Μάγκλιτσα.

Nέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 16΄, με το σουτ του Πέδρο να φεύγει άουτ.

Η τρίτη φάση που έφτιαξαν οι "κυανόλευκοι" ήταν και... φαρμακερή, αφού μετά από πολύ όμορφη κάθετη πάσα του Ζοάο Πέδρο, ο Μάγκλιτσα βγήκε απέναντι από τον Πάρντο, πέρασε το Βελγοϊσπανό κι έκανε το 1-0 για τη Λεμεσιανή ομάδα στο 22΄.

Άμεση απάντηση από τους γηπεδούχους στο 24΄. Εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ, κεφαλιά του Καρλάο και 1-1.

Ακολούθως, το παιχνίδι συνέχισε να παρουσιάζει ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτά και να... ψάχνουν το τρίποντο, και στο 32΄ το σουτ του Παπουλή έφυγε έξω.

Ότι δεν κατάφερε ο Ελλαδίτης, το πέτυχε δύο λεπτά αργότερα ο Άλεξ Ντα Σίλβα. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ και 2-1 για τον Απόλλωνα, που πήρε προβάδισμα για δεύτερη φορά στον αγώνα.

Στη συνέχεια, το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Βάλε απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το πλασέ του Εφραίμ στο 43΄.

Πιο δυνατά ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος το συγκρότημα του Κετσπάγια, θέλοντας να πετύχει νωρίς το γκολ της ισοφάρισης και στο 47΄ το σουτ του Μοράις έφυγε έξω, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Βινίσιους στο 50΄.

Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 55΄, όταν μετά από σέντρα του Αντωνιάδη, ο Αρτυματάς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπρούνο Βάλε και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Mε τη σειρά τους, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν πρώτιστα να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα και να... χτυπήσουν στην κόντρα.

Στο 59΄ διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Καρλάο στον Ντα Σίλβα -αν υπήρχε παράβαση θα έπρεπε να παρατηρηθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Βραζιλιάνος αμυντικός. Ακολούθως, στο 63΄ είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, όταν το σουτ του Ντα Σίλβα έφυγε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, οι "γαλαζοκίτρινοι" ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Εφραίμ από τον Στυλιανού, χωρίς ωστόσο να υποδειχθεί η παράβαση -από τις επαναληπτικές προβολές φαίνεται ότι ο αμυντικός του Απόλλωνα πατάει το πόδι και ανατρέπει τον αντίπαλό του.

Στο 72΄ ο Απόλλωνας πέρασε μπροστά και είχε μία καλή στιγμή, όταν το σουτ του Παπουλή έφυγε άουτ, ενώ στο 85΄ ο Πάρντο απέκρουσε το σουτ του Τουράμ.

Με το χρόνο να πιέζει, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για το γκολ της ισοφάρισης και στο 90΄ η προσπάθεια του Πιατκόφσκι κατέληξε στον Μπρούνο Βάλε, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η νέα κεφαλιά του Πολωνού είχε την ίδια κατάληξη.

Εν τέλει η πίεση των παικτών του ΑΠΟΕΛ καρποφόρησε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από σουτ του Εφραίμ και απόκρουση του Βάλε ο Μερκής από κοντά ισοφάρισε σε 2-2 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, χαρίζοντας παράλληλα ένα βαθμό-χρυσάφι στην προσπάθεια που κάνουν οι "γαλαζοκίτρινοι" για διατήρηση των κεκτημένων.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Μερκής, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Σέρτζιο, Βινίσιους (55΄ Αντωνιάδης), Μοράις, Βάντερ (78΄ Πιατκόφσκι), Αρτυματάς (73΄ Στίλιτς), Εφραίμ, Σωτηρίου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Bάλε, Στυλιανού (77΄ Βασιλείου), Ελίζιο, Φρέιρε, Μοντέιρο, Μακρίδης, Παπουλής, Πέδρο, Ντα Σίλβα, Μάγκλιτσα (82΄ Τουράμ), Γκιέ (69΄ Σακέτι).

Κίτρινες Κάρτες: Καρλάο -  Μάγκλιτσα (2η), Γκιέ, Παπουλής.

** "Κόπηκαν" 9.026 εισιτήρια, εκ των οποίων τα 462 από τους φίλους του Απόλλωνα. 8.564 "έκοψαν" οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ.

** Tρίτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες τη φετινή σεζόν. Στον αγώνα του Α΄ Γύρου είχε επικρατήσει ο Απόλλωνας με 1-0 στο ΓΣΠ και στο παιχνίδι του Β΄ Γύρου το ΑΠΟΕΛ είχε κερδίσει με το ίδιο σκορ στο Τσίρειο Στάδιο.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Μάγκλιτσα έφτασε τα 8 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Καρλάο έφτασε τα 2 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Ντα Σίλβα έφτασε τα 6 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Δύο κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Άντον Μάγκλιτσα και θα απουσιάσει από το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με αντίπαλο την Ομόνοια στο Τσίρειο Στάδιο.

** Αποβλήθηκε στο 38΄ ο προπονητής του Απόλλωνα, Πέδρο Εμανουέλ.

** Επιστροφή σε επίσημα παιχνίδια του ΑΠΟΕΛ για τον Σεμίρ Στίλιτς μετά τις 17 Φεβρουαρίου και την εκτός έδρας νίκη επί του Άρη με 3-1 για το θεσμό του κυπέλλου - στο πρωτάθλημα είχε αγωνιστεί για τελευταία φορά στις 13 Φεβρουαρίου και στη νίκη με 2-0 επί της Ομόνοιας.

** Επιστροφή σε επίσημα παιχνίδια του ΑΠΟΕΛ για τον Ματέους Πιατκόφσκι μετά τις 5 Μαρτίου και την εκτός έδρας νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας με 1-0.

** Επιστροφή σε επίσημα παιχνίδια του Απόλλωνα για τον Ροζέριο Τουράμ μετά τις 20 Φεβρουαρίου και την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Πάφου.

** Πρώτο γκολ του Γιώργου Μερκή με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ -δεν πανηγύρισε το γκολ που σημείωσε ο πρώην αρχηγός του Απόλλωνα.

** Διαιτητής ο Γιώργος Νικολάου με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Νίκο Εγγλέζου, ενώ τέταρτος ο Χρίστος Νικολαΐδης.