Της... έσπασε το αήττητο και -4 από την κορυφή (Φώτος/Βίντεο)

03.04.2016 - 19:53

Μεγάλο "διπλό" για την ΑΕΚ στο ΓΣΠ. Κέρδισε την Ομόνοια με 1-0 στο ΓΣΠ, της "έσπασε" το εντός έδρας αήττητο και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας στους τέσσερις βαθμούς, εκμεταλλευόμενη τη χθεσινή ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ με τον Απόλλωνα. Το γκολ που έκρινε το ντέρμπι σημείωσε ο Ιβάν Τρισκόφσκι στο 26΄.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Αποτέλεσμα τούτου να μην καταγραφεί κάποια αξιόλογη φάση με τη συμπλήρωση 20 λεπτών στο παιχνίδι.

H πρώτη ευκαιρία καταγράφηκε εν τέλει στο 21΄ και ήταν για τους γηπεδούχους. Εκτέλεση κόρνερ του Ράμος, σουτ του Ρούνιε και η μπάλα κατέληξε στον Τόνιο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, νέα καλή στιγμή για τους "πράσινους". Σέντρα του Ράμος, κεφαλιά του Φλορέσκου και η μπάλα έφυγε άουτ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, στην πρώτη φάση που δημιούργησε. Σέντρα του Τέτε, σουτ του Τρισκόφσκι και 1-0 για την ομάδα της Λάρνακας στο 26΄.

Μετά το γκολ που δέχθηκε, η ομάδα του Μιλόγεβιτς προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως επιτυχία στα επόμενα δέκα λεπτά.

Πέραν από μία κεφαλιά του Σέρινταν, μετά από σέντρα του Ράμος, και η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Τόνιο στο 41΄, η Ομόνοια δεν κατάφερε να απειλήσει μέχρι και το 44΄.

Ένα λεπτό αργότερα, όμως, "άγγιξε" το 1-1, αλλά ο Τόνιο είπε ΟΧΙ στο πλασέ του Ασίς από τη μικρή περιοχή και μετά από γύρισμα του Σέρινταν από αριστερά, με τον Ισπανό να διώχνει σε κόρνερ και να κρατάει το προβάδισμα για την ομάδα του.

Ίδια εικόνα και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τη γηπεδούχο να προσπαθεί να ασκήσει περισσότερη πίεση έτσι ώστε να καταφέρει να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

H πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήταν ωστόσο για την ΑΕΚ, όταν το σουτ του Τομάς έφυγε μόλις άουτ στο 53΄.

Εννιά λεπτά αργότερα, "απάντησε" στις χαμένες ευκαιρίες η Ομόνοια όταν το σουτ του Φλορέσκου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Τόνιο -υπήρχε οφσάιντ και έπρεπε να υποδειχθεί, ενώ στο 63΄ οι "πράσινοι" ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Καταλά -από τα ριπλέι φαίνεται πως η μπάλα χτύπησε στο στήθος του αρχηγού της ΑΕΚ.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του "τριφυλλιού" προσπάθησαν να ανεβάσουν στροφές για να μπορέσουν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, ενώ οι φιλοξενούμενοι να διαχειριστούν το προβάδισμά τους.

Ο Μιλόγεβιτς έριξε Κάσμι και Ρουσιά στο παιχνίδι, θέλοντας να ρισκάρει ακόμα περισσότερο, αφού όσο περνούσε η ώρα η αντίπαλός τους έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα και να μην απειλείται η εστία του Τόνιο.

Ούτε, όμως, αυτές οι κινήσεις βοήθησαν την Ομόνοια να γίνει πιο επιθετική, αφού αρκέστηκε στην ανούσια κατοχή της μπάλας.

Μοναδική φορά που απείλησε το "τριφύλλι" ήταν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από γύρισμα του Κάσμι, ο Ρουσιάς αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Τόνιο.

Έτσι, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, που βρήκε την ΑΕΚ μεγάλη νικήτρια με 1-0. Μία νίκη που της επιτρέπει να ελπίζει για την κατάκτηση του τίτλου, έχοντας μειώσει τη διαφορά από την πρώτη θέση στους τέσσερις βαθμούς.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Ράμος, Ρούνιε, Ρομαρίκ, Καρλίτος, Φλορέσκου, Φυλακτού (82΄ Ρουσιάς), Ασίς, Σκέμπρι (74΄ Κάσμι), Εζέ (46΄ Μπεμπέ), Σέρινταν.

ΑΕΚ: Τόνιο, Ορτίθ, Μουρίγιο, Καταλά, Χαραλάμπους, Μπόλιεβιτς, Λαμπάν, Τομάς, Τρισκόφσκι (76΄ Ρόσα), Τέτε (55΄ Εγγλέζου), Άλβες (87΄ Μυτίδης).

Κίτρινες Κάρτες: Εζέ (2η), Σέρινταν, Ρουσιάς - Τόνιο.

** "Κόπηκαν" 7.728. Οι φίλοι της Ομόνοιας "έκοψαν" 6.959 εισιτήρια, ενώ 769 "έκοψαν" οι φίλοι της ΑΕΚ.

** Τρίτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες τη φετινή σεζόν. Στον αγώνα του Α΄ Γύρου επικράτησε η ΑΕΚ με 2-1, ενώ στο Β΄ Γύρο η Ομόνοια είχε κερδίσει με 3-1.

** Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τον Νούνο Ασίς μετά τις 20 Φεβρουαρίου και την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Άρη -είχε σκοράρει και τα δύο γκολ της Ομόνοιας.

** Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τον Άντερ Μουρίγιο μετά τις 6 Μαρτίου και την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τον Απόλλωνα (ο αμυντικός της ΑΕΚ είχε τραυματιστεί μόλις στο 12΄).

** Με το γκολ που σημείωσε ο Ιβάν Τρισκόφσκι έφτασε τα 4 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Δύο κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Βίνσεντ Εζέ και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Ομόνοιας με αντίπαλο τον Απόλλωνα στη Λεμεσό.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Τέτε με τον Εγγλέζου στο 55΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Δεύτερη συμμετοχή για τον Κάσμι στο πρωτάθλημα, μετά τις 27 Φεβρουαρίου και την εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της ΕΝΠ.

** Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τον Φάρλεϊ Ρόσα μετά τις 12 Μαρτίου και την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ανόρθωσης.

** Διαιτητής ο Γιάννης Αναστασίου με βοηθούς τους Χρίστο Χρίστου και Κυριάκο Κυριάκου ενώ τέταρτος ο Νικόλας Αθανασίου.