Τεράστια ανατροπή με Σκέμπρι... χρυσή αλλαγή (Φώτος/Βίντεο)

09.04.2016 - 19:58

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, η Ομόνοια πραγματοποίησε μια σπουδαία ανατροπή επικρατώντας στο «Τσίρειο» με 2-1 του Απόλλωνα. Το σκορ άνοιξε νωρίς η Λεμεσιανή ομάδα με τον Φρέιρε, ωστόσο στην επανάληψη το «τριφύλλι» με δύο γκολ του Σκέμπρι που μπήκε σαν αλλαγή, έφτασε στην ολική επαναφορά. Καλύτερη σχεδόν σε όλο το παιχνίδι η Ομόνοια, δοκάρι είχε στις καθυστερήσεις ο Απόλλωνας με τον Φρέιρε.

Οι επιλογές του Εμάνουελ

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Βάλε, δεξί μπακ ο Λόπες, αριστερό μπακ ο Ελίζιο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Φρέιρε και Αγγελή. Αμυντικά χαφ οι Μακρίδης και Ντα Σίλβα, δεξί χαφ ο Πέδρο, αριστερό χαφ ο Βασιλείου και επιθετικό δίδυμο οι Γκιέ και Στογιάνοβιτς.

Οι επιλογές του Μιλόγιεβιτς

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Παναγή, δεξί μπακ ο Καρλίτος, αριστερό μπακ ο Μαργκάσα και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ρομαρίκ και Ρούνιε. Αμυντικά χαφ οι Οικονομίδης και Φλορέσκου, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Ασίς, έξω δεξιά ο Κιρμ, έξω αριστερά ο Χαφέζ και στην κορυφή της επίθεσης ο Σιέρινταν.

Από μία... έκπληξη

Από μία έκπληξη επεφύλασσαν οι δύο προπονητές, θέλοντας να... αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο τους. Από την μία ο Πέδρο Εμάνουελ ναι μεν διατήρησε το 4-4-2 αλλά δεν χρησιμοποίησε κάποιο φορ, αλλά τον Στογιάνοβιτς στο πλάι του Γκιέ ενώ από την άλλη ο Βλάνταν Μιλόγιεβιτς, επανέφερε τον Χαφέζ αλλά όχι ως αριστερό μπακ, αλλά τον... ανέβασε στο αριστερό άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής, διατηρώντας τον Μαργκάσα στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Συνδυασμός στόπερ και... 1-0

Πριν προλάβουν να… ζεσταθούν οι δύο ομάδες και να αρχίσουν να φτιάχνουν φάσεις, ο Απόλλωνας μέσα από μια στημένη φάση έφτασε στο γκολ στο 13'. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Πέδρο άφησε στον Βασιλείου ο οποίος από αριστερά έκανε την σέντρα, ο Αγγελή έκανε την κεφαλιά και τροφοδότησε τον παρτενέρ του στην αμυντική γραμμή Φρέιρε, ο οποίος από κοντά με προβολή σημάδεψε σωστά για το 1-0. Οι δύο στόπερ της Λεμεσιανής ομάδας στην προώθησή τους έκαναν την διαφορά και έβαλαν μπροστά στο σκορ τους «γαλάζιους».

Προσπάθεια για άμεση αντίδραση

Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και έφτιαξε δύο καλές φάσεις μέσα σε ένα δίλεπτο. Αρχικά στο 14’ μετά από γύρισμα του Σιέρινταν ο Ασίς οριακά δεν πρόλαβε την μπάλα και στην συνέχεια στο 16’ με τον Κιρμ να κάνει το σουτ από καλή θέση, αλλά τον Βάλε να αντιδρά σωστά και να διώχνει σωτήρια. Μέχρι και το μισάωρο, οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα χωρίς να μπορέσουν όμως να απειλήσουν ουσιαστικά με ισοφάριση.

Αυξήθηκε η πίεση

Όσο κυλούσαν τα λεπτά, η Ομόνοια συνέχιζε να αυξάνει την πίεσή της, κυριαρχώντας μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν άλλες δύο φορές στην ισοφάριση, αρχικά στο 42’ με το σουτ του Κιρμ από καλή θέση να φεύγει έξω και στην συνέχεια στο 44’ με το σουτ του Χαφέζ να διώχνεται δύσκολα από τον Βάλε.

Από μία αλλαγή

Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες με την επανέναρξη του αγώνα. Από πλευράς Απόλλωνα ο Παπουλής πήρε την θέση του Βασιλείου και πήρε θέση στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμή και από πλευράς Ομόνοιας ο Σκέμπρι αντί του Οικονομίδη, αλλαγή που έφερε και διαφοροποιήσεις. Ο Χαφέζ πήγε αριστερό μπακ, ο Μαργκάσα αμυντικό χαφ, ο Σιέρινταν έξω αριστερά και ο Σκέμπρι στην κορυφή.

Διπλή... απειλή με Σκέμπρι

Ακόμα και μετά τις αλλαγές, η Ομόνοια συνέχισε να κυριαρχεί και να φτιάχνει με συχνότητα φάσεις για γκολ. Στο 52’ ο Σκέμπρι πήρε την πάσα από τον Σιέρινταν, βγήκε… φάτσα με τον Βάλε όμως ο Πορτογάλος γκολκίπερ τον σταμάτησε σωτήρια και δύο λεπτά αργότερα, ξανά ο Μαλτέζος προσπάθησε να σκοράρει κάνοντας κεφαλιά από κοντά, στέλνοντας την μπάλα έξω.

Φρεσκάδα στον άξονα

Με τις αλλαγές του ο Απόλλωνας προσπάθησε να ανακόψει κάπως τον ρυθμό της Ομόνοιας, προσθέτοντας φρεσκάδα στην μεσαία του γραμμή με την είσοδο του Κυριάκου αντί του Στογιάνοβιτς. Η επιθετικότητα των «πρασίνων» μειώθηκε κάπως, ωστόσο εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας μέχρι και το 70'.

Γκολ αλλά άκυρο

Στο 75’ η Ομόνοια κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με κεφαλιά του Σκέμπρι, όμως το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ πάνω στον Μακρίδη, από τον διαιτητή της αναμέτρησης Λεόντιο Τράττο. Το «τριφύλλι» συνέχισε να πιέζει, να ανεβάζει πολλούς παίκτες στην επίθεση και να φτιάχνει φάσης για την ισοφάριση. Ο Απόλλωνας είχε περισσότερο παθητικό ρόλο, θέλοντας να… προστατέψει την εστία του Βάλε.

Γκολ αλλά αυτή την φορά... έγκυρο

Στην αρχή ήταν οι ευκαιρίες, στην συνέχεια το ακυρωθέν γκολ, το επόμενο ήταν ισοφάριση! Αφού ο Απόλλωνας δεν βρήκε τον τρόπο να σταματήσει την επιθετικότητα της Ομόνοιας, οι «πράσινοι» έφτασαν στην ισοφάριση με τον Σκέμπρι στο 77’, με τον Μαλτέζο να σκοράρει με το κεφάλι μετά από σέντρα του Φλορέσκου.

Ολική ανατροπή!

Παρά την ισοφάριση, το «τριφύλλι» δεν συμβιβάστηκε με την ισοπαλία, δεν έριξε στροφές και συνέχισε να πιέζει για το δεύτερο γκολ. Κάτι που κατάφερε στο 88’, ολοκληρώνοντας την ολική ανατροπή με δράστη ξανά τον Σκέμπρι ο οποίος ήταν ο αποδέκτης της μπάλας μετά τον εξαιρετικό συνδυασμό ανάμεσα σε Μπαντιμπάγκα και Σιέρινταν και από κοντά και σε κενή εστία… έγραψε το 2-1!

Δοκάρι και τέλος

Στους χρόνους των καθυστερήσεων ο Απόλλωνας προσπάθησε για την ισοφάριση και ήταν άτυχος αφού ο Φρέιρε... σημάδεψε το δοκάρι. Έτσι, μετά και το τελευταίο σφύριγμα η Ομόνοια πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 2-1, ανατρέποντας μάλιστα το εις βάρος της σκορ.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Λόπες, Ελίζιο, Φρέιρε, Αγγελή, Μακρίδης (89'Τουράμ), Στογιάνοβιτς (63'Κυριάκου), Ντα Σίλβα, Πέδρο, Βασιλείου (46'Παπουλής), Γκιέ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Καρλίτος, Χαφέζ (69'Μπεμπέ), Ρομαρίκ, Ρούνιε, Οικονομίδης (46'Σκέμπρι), Μαργκάσα, Φλορέσκου, Ασίς, Κιρμ (85'Μπαντιμπάγκα), Σιέρινταν.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λόπες, Βασιλείου, Μακρίδης - Φλορέσκου, Ρούνιε.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Λεόντιος Τράττος με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Νίκο Καλησπέρα.

*Στα δύο προηγούμενα φετινά παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες, είχαμε δύο ισοπαλίες με το ίδιο αποτέλεσμα (0-0).

*Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για αμυντικό του Απόλλωνα τον Λεάντρο Φρέιρε.

*Δύο κίτρινες κάρτες στα πλέι οφ συμπλήρωσαν οι Φλορέσκου και Ρούνιε και θα απουσιάσουν από το επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος της Ομόνοιας, με την Ανόρθωση.

*Στα 14 γκολ στο πρωτάθλημα έφτασε ο επιθετικός της Ομόνοιας Αντρέ Σκέμπρι.