"Τριάρα" και ολοταχώς για την πρωτιά στον όμιλο (Φώτος)

10.04.2016 - 17:55

Επιστροφή σιις νίκες για την ΑΕΛ, η οποία παρότι δεν σκόραρε ο Πίεχ σημείωσε τρία γκολ και επικράτησε του Ερμή με 3-1, στο μεταξύ τους παιχνίδι που διεξήχθη στο Τσίρειο Στάδιο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Β΄ Ομίλου του πρωταθλήματος. Πλέον, μετά από αυτή της τη νίκη η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου είναι ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση της πρώτης θέσης και του μπόνους των 50.000 ευρώ. Σκόρερ των "γαλαζοκιτρίνων" οι Μέσκα, Σαρδινέρο και Κυριάκου, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Μαγιέλε. Ντεμπούτο με τη φανέλα της Λεμεσιανής ομάδας για τον 16χρονο (27/01/2000) Γιάννη Γερολέμου.

Πιο επιθετική η γηπεδούχος στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Παναγόπουλου.

Στην πρώτη της καλή ευκαιρία, ωστόσο, ήταν αποτελεσματική και άνοιξε το σκορ, όταν ο Μέσκα με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Παναγόπουλο κι έκανε το 1-0 για τους "γαλαζοκίτρινους" στο 13΄.

Μάλιστα, η Λεμεσιανή ομάδα είχε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 21΄, όταν ο Πίεχ βρέθηκε απέναντι από τον Παναγόπουλο, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Με τη σειρά τους, οι "φτεροπόδαροι" είχαν μία καλή στιγμή στο 27΄, όταν το σουτ του Ντίξον έφυγε άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το σουτ του Κεϊτά έφυγε μόλις έξω.

Το παιχνίδι ήταν ανοικτό και στο 41΄ ήταν η ομάδα που έχασε μοναδική ευκαιρία για να σημειώσει γκολ, όμως ο Πίεχ από κοντά... σημάδεψε το δοκάρι του Παναγόπουλου, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Ανοικτό παιχνίδι και στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

Πιο εύστοχοι οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Αντριάν Σαρδινέρο, ο οποίος με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Παναγόπουλο και έκανε το 2-0 στο 55΄.

Μετά κι από το δεύτερο γκολ της ομάδας του Πάμπου Χριστοδούλου, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, χωρίς να καταγραφούν στη συνέχεια κάποιες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Παρότι φαινόταν ότι θα παρέμενε το 2-0 μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, η ΑΕΛ... χτύπησε για τρίτη φορά και στο 76΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κυριάκου με διπλή προσπάθεια ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Πίεχ που έψαχνε το γκολ έτσι ώστε να σκοράρει για ένατη σερί αγωνιστική, κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως δεν μέτρησε το τέρμα, αφού υποδείχθηκε επιθετικό φάουλ στον Στεπάνοβιτς.

Από εκεί και πέρα, ο Ερμής πέρασε μπροστά και κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 90΄ με πλασέ του Μαγιέλε, ο οποίος νίκησε τον Ντεγκρά και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Ρομπέρ,  Αϊρόσα, Κυριάκου, Αντράντε (38΄ Στεπάνοβιτς), Σοάρες, Κουταντέρ, Μέσκα (80΄ Φράγκος), Σαρδινέρο, Αγκάνοβιτς (83΄ Γερολέμου), Πίεχ.

Ερμής Αραδίππου: Παναγόπουλος, Μουλαζίμης (46΄ Ροσάδο), Χριστοφή, Ντε Πίνα, Σίργκι, Ουλίσε, Βασιλόγιαννης (80΄ Λίλλης), Γουίκς, Κεϊτά, Γκονζάλες, Ντίξον (72΄ Μαγιέλε).

Kίτρινες Κάρτες: Ουλίσε, Χριστοφή.

** "Κόπηκαν" 462 εισιτήρια.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Αντράντε με τον Στεπάνοβιτς στο 38΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Ντεμπούτο για το 16χρονο Γιάννη Γερολέμου με τη φανέλα της ΑΕΛ.

** Διαιτητής ο Λούκας Σωτηρίου με βοηθούς τους Όμηρο Τζιωρτζή και Χαράλαμπο Ξενοφώντος, ενώ τέταρτος ο Τιμόθεος Χριστοφή.