O Xατζηβασίλης τον... κράτησε ζωντανό (Δηλώσεις/Φώτος)

10.04.2016 - 17:53

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Χατζηβασίλη που πέτυχε δύο γκολ σε ένα τετράλεπτο στο πρώτο μέρος, ο Εθνικός επικράτησε με 3-0 της Πάφου στο Δασάκι της Άχνας και μείωσε τη διαφορά από την αντίπαλό του στους τέσσερις βαθμούς. Πλέον, διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία, αφού εάν δεν κέρδιζε, τότε πολύ δύσκολα θα μπορούσε να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα. Το τρίτο γκολ σημείωσε ο Ιάκομπ στο δεύτερο μέρος.

Χωρίς κάτι το αξιόλογο τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Αυτή η εικόνα, μάλιστα, υπήρξε μέχρι και τη συμπλήρωση του 20λεπτου.

Ακολούθως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και αφού απείλησαν με τον Χατζηβασίλη στο 23΄, όταν ο Κοδίνα απέκρουσε την κεφαλιά του, τρία λεπτά αργότερα ο Κύπριος φορ ήταν πιο εύστοχος και με σουτ νίκησε τον Κοδίνα, κάνοντας το 1-0 για τον Εθνικό.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Χατζηβασίλης... χτύπησε και πάλι και μετά από ωραία ενέργεια, έχοντας αποφύγει 2-3 αντιπάλους, πλάσαρε τον κήπερ της Πάφου για να δώσει σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του για τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Με την ψυχολογία στα ύψη λόγω των δύο τερμάτων που σημείωσε το συγκρότημα του Ντόνσιτς έλεγξε το παιχνίδι και προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ του προβάδισμα, ενώ στο 41΄ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να κάνει τρία τα τέρματά του, όταν το σουτ του Σότα Γκριγκαλασβίλι έφυγε μόλις άουτ.

Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Έβερτον στο 44΄, με τους "μπλε" να έχουν κυριαρχήσει στο πρώτο μέρος, ιδιαίτερα μετά το πρώτο γκολ του Γιάννη Χατζηβασίλη.

Ίδια εικόνα με το πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με την Πάφο να προσπαθεί να ανεβάσει στροφές και να απειλήσει την αντίπαλη εστία, χωρίς όμως κανένα αποτέλεσμα.

Παρά την προσπάθειά τους, οι ποδοσφαιριστές του Μακρίδη δεν τα κατάφεραν, με τον Εθνικό να "τελειώνει" ουσιαστικά το παιχνίδι στο 77΄, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πιντσέλι ο Ιάκομπ με κεφαλιά έκανε το 3-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Μετά από αυτή τη νίκη, η ομάδα της Άχνας ελπίζει ακόμα για παραμονή της στην κατηγορία, αφού μειώθηκε η διαφορά που την χωρίζει από την Πάφο στους τέσσερις βαθμούς, με πέντε παιχνίδια να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Κυριάκου, Έβερτον (46΄ Ντε Βρίισε), Ιάκομπ, Ατάντα, Αράμπαλ, Πιντσέλι (88΄ Κρέσνιτς), Σ. Γκριγκαλασβίλι (70΄ Πράκερ), Ε. Γκριγκαλασβίλι, Κότο Παγιές, Χατζηβασίλης.

Πάφος: Κοδίνα, Γκόμες, Μακρής (60΄ Ζαχαρίου), Αλαμπί, Ματούκου, Γκρίγκετς, Χμαλάτζε, Ματούκου (39΄ Αντιόλο), Δημοσθένους (39΄ Οκόγιε), Ίμπσον, Αγιβί.

Kίτρινες Κάρτες: Πιντσέλι - Γκρίγκετς (2η), Αλαμπί.

** Διαιτητής ο Δημήτρης Μασιάς με βοηθούς τους Ανδρέα Ανδρέου και Πέτρο Πέτρου, ενώ τέταρτος ο Χρίστος Νικολαϊδης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ:

ΝΤΑΝΙΛΟ ΝΤΟΝΣΙΤΣ: «Ήταν μια σημαντική και καθαρή νίκη απέναντι στον κύριο αντίπαλο για την παραμονή. Η αγωνιστική μας κατάσταση στους τελευταίους αγώνες ήταν ανοδική, αλλά απέναντι σε Δόξα και Άρη δεν πήραμε αυτό που δικαιούμασταν. Σήμερα συνεχίσαμε την καλή δουλειά δείχνοντας τη διάθεση να κυριαρχήσουμε στο γήπεδο, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Στην επανάληψη ήμασταν προσεκτικοί διότι ξέραμε ότι ο αντίπαλος θα ρίσκαρε και θα βρίσκαμε κενούς χώρους, γεγονός που εκμεταλλευτήκαμε πετυχαίνοντας το τρίτο γκολ. Ήταν η καλύτερή μας εμφάνιση το τελευταίο δίμηνο».

AΠΟΣΤΟΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ: «Ήταν ένα άσχημο αποτέλεσμα. Δεν καταφέραμε να καλύψουμε τις απουσίες που είχαμε. Το πρώτο ημίχρονο ο αντίπαλος ήταν καλύτερος και στο δεύτερο διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα. Είναι μια ήττα που μας στεναχωρεί, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να ανασυνταχθούμε διότι έχουμε εμπιστοσύνη στην ομάδα μας».