Σόου "Τρίσκο" και παραμένει... ζωντανή (Φώτος)

23.04.2016 - 19:55

Παρά τις σημαντικές απουσίες και την κακή ψυχολογία μετά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο, η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να… επιστρέψει, επικρατώντας σήμερα με 3-1 της Ανόρθωσης στο «ΓΣΖ», παραμένοντας στο… κυνήγι της πρώτης θέσης. Καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν, σκόραρε δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό στο πρώτο μέρος (Τρισκόφσκι με πέναλτι και Αβραάμ με αυτογκόλ). Στην επανάληψη, η Ανόρθωση μείωσε με τον Λαΐφη, ο Τρισκόφσκι πέτυχε νέο γκολ (γκολάρα) και ο Ντλοβού μείωσε στο τελικό 3-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. ​

Οι επιλογές του Κρίστιανσεν

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Τόνιο, δεξί μπακ ο Μιντίκκης, αριστερό μπακ ο Χαραλάμπους και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Καταλά και Μοϊσόφ. Αμυντικό χαφ ο Νίνου, δημιουργικά χαφ οι Τρισκόφσκι και Ρόσα, έξω δεξιά ο Εγγλέζου, έξω αριστερά ο Τέτε και στην κορυφή της επίθεσης ο Μυτίδης.

Οι επιλογές του Λάρκου

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Κόπριβετς, δεξί μπακ ο Τζανακάκης, αριστερό μπακ ο Νούχου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Χόλγκερσον και Σβέχλεν. Αμυντικά χαφ οι Μαϊσουράντζε και Λαΐφης, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μαρτίνες, έξω δεξιά ο Γκάμπριελ, έξω αριστερά ο Ορλάντι και στην κορυφή της επίθεσης ο Κουλούρης.

Τέταρτο, με τις ομάδες να... ψάχνονται

Με τις δύο ομάδες να… ψάχνονται, άρχισε το παιχνίδι. Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση στο πρώτο τέταρτο, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να διατηρήσει το ίδιο στυλ παιχνιδιού αλλά με τις απουσίες όλων των μέσων της, κάτι τέτοιο φάνταζε εξαιρετικά δύσκολο και την Ανόρθωση να έχει περισσότερο αμυντική προσέγγιση, θέλοντας να ανακόψει τις πλαγιοκοποήσεις των παικτών της γηπεδούχου ομάδας.

Η κλάση του "Τρίσκο"

Στο 27’, σε ένα χρονικό σημείο που το παιχνίδι ήταν κάκιστο ποιοτικά, μια ατομική ενέργεια του Ιβάν Τρισκόφσκι έκανε την διαφορά. Ο Σκοπιανός φορ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, ο Κόπριβετς τον ανέτρεψε καθαρά και ο Λεόντιος Τράττος σωστά υπέδειξε την παράβαση. Ο ίδιος ο «Τρίσκο» ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και ήταν εύστοχος στέλνοντας την μπάλα χαμηλά στην δεξιά γωνία του Κόπριβετς, για το 1-0.

Αυτογκόλ ο Αβραάμ και 2-0

Όχι μόνο αυτό, αλλά ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ έφτασε και σε δεύτερο γκολ, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της νίκης. Πάλι από αριστερά η φάση, με τον Τέτε να σεντράρει σημαδεύοντας τον Μυτίδη, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο  Αβραάμ στην προσπάθεια του να διώξει… νίκησε τον Κόπριβετς, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του για το 2-0 στο 28’.

Αντίδραση και... μοναδική ευκαιρία

Παρά το… σοκ των δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό αλλά και την αναγκαστική αλλαγή του Νούχου με τον Αβραάμ, η Ανόρθωση έδειξε σημάδια αντίδρασης. Στο επόμενο τέταρτο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η «Κυρία» ήταν βελτιωμένη, έφτιαξε τις προϋποθέσεις για μείωση του σκορ και έχασε την ευκαιρία του αγώνα με τον Κουλούρη στο 41’, με τον Ελλαδίτη να δέχεται την εξαιρετική ασίστ του Μαρτίνες, μόνος απέναντι στην στον Τόνιο, όμως έκανε λάθος κοντρόλ και δεν μπόρεσε να προλάβει την μπάλα ούτε με δεύτερη προσπάθεια.

Νέα... ίδια ευκαιρία

Όπως τελείωσε το πρώτο, έτσι άρχισε και το δεύτερο μέρος, με την Ανόρθωση να χάνει κλασική και πανομοιότυπη ευκαιρία. Μόλις στο 46’, ο Κουλούρης από αριστερά… τσίμπησε στον Ορλάντι ο οποίος μπήκε στην μικρή περιοχή και προσπάθησε να κάνει το σουτ, ωστόσο ο Ισπανός χαφ δεν βρήκε καλά την μπάλα και ο Τόνιο τον πρόλαβε.

Τρίτη και... φαρμακερή με Λαΐφη

Η τρίτη ήταν και φαρμακερή για την Ανόρθωση, η οποία στο 47’ έφτασε στο γκολ, μειώνοντας σε 2-1 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η «Κυρία» κέρδισε φάουλ από δεξιά, ο Μαρτίνες εκτέλεσε με το αριστερό σημαδεύοντας τον Λαΐφη στο πρώτο δοκάρι, ο διεθνής άσος ανενόχλητος έκανε την ωραία φαλτσαριστή κεφαλιά και νίκησε τον Τόνιο.

Καλύτερη, πίεση και... ρίσκο

Κυριάρχησε η Ανόρθωση στα επόμενα λεπτά, ασκώντας πίεση και ψάχνοντας την ισοφάριση. Η ομάδα του Νεόφυτου Λάρκου ειχε κάποιες καλές φάσεις με τους Αβραάμ και Κουλούρη, ωστόσο μέχρι και το 75’ δεν μπόρεσε να φτάσει στο δεύτερο γκολ. Αντίθετα η ΑΕΚ περισσότερο έδειχνε διατεθειμένη να προστατέψει το υπέρ της σκορ, παρά να απειλήσει με τρίτο γκολ. Στο 75’, η τεχνική ηγεσία της Ανόρθωσης τα έπαιξε όλα για όλα, περνώντας στο παιχνίδι τον Ντλοβού αντί του Γκάμπριελ κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα της.

Ανέβηκε και πίεσε

Στο επόμενο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο, να επιτεθούν και να μην μείνουν πίσω κρατώντας το 2-1. Μάλιστα στο 80’ μέσα από μια στημένη φάση, η ΑΕΚ… άγγιξε το τρίτο γκολ. Ο Εγγλέζου εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, το χτύπημα είχε… μπόλικα φάλτσα όμως η μπάλα χτύπησε ελαφρώς στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.

Γκολάρα "Τρίσκο" και... τέλος!

Αυτό που αναζήτησε, το πέτυχε έξι λεπρά πριν από το τέλος η ΑΕΚ… κλειδώνοντας την νίκη. Στο 84’, μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, η μπάλα διώχθηκε ψηλοκρεμαστά εκτός περιοχής, εκεί όπου… καιροφυλακτούσε ο Ιβάν Τρισκόφσκι ο οποίος χωρίς να αφήσει την μπάλα να σκάσει στο έδαφος… έπιασε το μονοκόμματο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κόπριβετς για το 3-1!

Μείωση με Ντλοβού στο φινάλε

Το φινάλε το αγώνα… γράφτηκε από τον Ντίνο Ντλοβού στο 93’ και ενώ η "Κυρία" έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λαΐφη. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο επιθετικός της Ανόρθωσης κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα από τον Τόνιο. Ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και ήταν εύστοχος, διαμορφώνοντας το τελικό ΑΕΚ – Ανόρθωση 3-2 που διατηρεί την ομάδα της Λάρνακας στο -4 το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

ΑΕΚ: Τόνιο, Μιντίκκης, Νίνου, Καταλά (39'Μαρσίνιακ), Χαραλάμπους, Τέτε, Τρισκόφσκι, Μυτίδης, Εγγλέζου (85'Κυπριανού), Μοϊσόφ (57'Ορτίθ), Ρόσα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Χόλγκερσον, Σβέχλεν, Γκάμπριελ (75'Ντλοβού), Μαϊσουράτζε, Νούχου (24'Αβραάμ), Λαΐφης, Τζανακάκης, Ορλάντι, Μαρτίνες, Κουλούρης (83'Γκονζάλβες).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιντίκκης - Κουλούρης, Μαϊσουράντζε, Σβέχλεν.

ΚΟΚΚΙΝΗΛαΐφης.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Λεόντιος Τράττος με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Πέτρο Πέτρου.

*Έκτη φετινή αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να μετρά τρεις νίκες και να έχει δύο ισοπαλίες στα προηγούμενα πέντε παιχνίδια.

*Με εκπλήξεις παρέταξαν τις ομάδες τους Τόμας Κρίστιανσεν και Νεόφυτος Λάρκου.