Ο Οκόγιε της έδωσε το φιλί της ζωής (Δηλώσεις/Φώτος)

24.04.2016 - 18:55

"Χρυσή" αλλαγή αποδείχθηκε για τον Απόστολο Μακρίδη ο Εμάνουελ Οκόγιε, αφού χάρις σε δικό του γκολ στο 62΄ η Πάφος επικράτησε με 1-0 του Άρη στο "Παφιακό", για την 7η αγωνιστική της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος. Σε συνδυασμό και με την ισοπαλία του Εθνικού με τον Ερμή στο "Αμμόχωστος", πλέον η διαφορά που χωρίζει τις δύο ομάδες αυξήθηκε στους τρεις βαθμούς. Έτσι, οι "κυανόλευκοι" της Πάφου αύξησαν και τις πιθανότητές τους για παραμονή στην κατηγορία, τρεις αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Απόστολου Μακρίδη, προσπαθώντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, και στο 2΄ η προβολή του Νταμάχου, μετά από εκτέλεση κόρνερ, έφυγε μόλις άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αγιβί βρέθηκε σε θέση βολής, όμως τον πρόλαβε ο Μποργκ προτού γίνει επικίνδυνος και να απειλήσει την εστία του Λοΐζου, ενώ στο 17΄ και μετά από εκτέλεση φάουλ του Άλμπα η κεφαλιά του Νταμάχου έφυγε έξω.

Η γηπεδούχος συνέχισε να υπερέχει, όμως δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Άρη να προσπαθεί να κρατήσει μπάλα και να... χτυπήσει στους κενούς χώρους.

Η Πάφος, όμως, δεν τα έβαζε κάτω και στο 29΄ είχε ακόμα μία καλή στιγμή όταν το γυριστό σουτ του Αγιβί έφυγε άουτ.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε, χωρίς να καταγραφούν κάποιες άλλες αξιόλογες φάσεις μέχρι και το 44΄, όταν ο Άρης στην πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι απείλησε την εστία του Κοδίνα. Ο Κύπρου έκανε το σουτ από πλάγια θέση, με τον Ισπανό κήπερ να αποκρούει, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με την ομάδα του Μακρίδη να χάνει σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 59΄, όταν ο Οκόγιε βγήκε απέναντι από τον Λοΐζου αλλά πλάσαρε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, όμως, ο Οκόγιε δεν λάθεψε και αφού προηγήθηκε ωραίος συνδυασμός των Άλμπα και Δημοσθένους νίκησε τον κήπερ του Άρη κι έκανε το 1-0.

Μετά το γκολ που σημείωσε, η Πάφος έλεγξε τον αγώνα και προσπαθούσε να διαχειριστεί το προβάδισμά της, ενώ ήταν η ομάδα που έχανε τις ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ.

Μάλιστα, στο 71΄ είχε ένα καλό σουτ με τον Ίμπσον, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Λεμεσιανής ομάδας.

Από εκεί και πέρα, στα εναπομείναντα λεπτά οι ποδοσφαιριστές του Μακρίδη σκέφτονταν περισσότερο πώς θα κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και λιγότερο πώς θα σκοράρουν.

Αποτέλεσμα τούτου να μην σημειωθούν κάποιες αξιόλογες φάσεις και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρει μεγάλη νικήτρια την Πάφο, με τον Εμάνουελ Οκόγιε να της δίνει το φιλί της ζωής στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή της στα "μεγάλα σαλόνια".

ΠΑΦΟΣ: Κοδίνα, Αλαμπί, Γκρίγκετς, Γκόμες, Ιωάννου, Νταμάχου, Χμαλάτζε, Μουτίνιο (46΄ Οκόγιε), Άλμπα (70΄ Ζαχαρίου), Ίμπσον, Αγιβί (52΄ Δημοσθένους).

ΑΡΗΣ: Λοΐζου, Μποργκ, Θεοφίλου, Χριστοφόρου, Ευσταθίου (69΄ Γκονζάλες), Πρεντέσκου, Αουρέλιο, Παχίπης (73΄ Γκρούμπερατς), Μαραγκουδάκης (56΄ Ράντι), Κύπρου, Ράνος.

Κίτρινες Κάρτες: Γκόμες, Χμαλάτζε.

** Διαιτητής ο Βασίλης Δημητρίου, με βοηθούς τους Νίκο Εγγλέζου και Ανδρέα Μιχαηλίδη, ενώ τέταρτος ο Αριστείδης Χρίστου. Πρώτος επιπρόσθετος ο Λούκας Σωτηρίου και δεύτερος ο Νεόφυτος Νεοφύτου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ: «Ήταν πολύ αγχωτικό παιχνίδι. Είχαμε κάποιες ευκαιρίες, όμως το άγχος μας είχε κυριεύσει. Πρέπει να εκμεταλλευτούμε το Παφιακό. Έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι την Τετάρτη. Καλούμε τον κόσμο να έρθει κοντά στην ομάδα και να μας στηρίξει. Θέλω να ευχηθώ στον Άρη καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα».

ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΪΆΦΑΣ: «Συγχαρητήρια στην Πάφο. Νομίζω ότι ήταν ένα ισοδύναμο παιχνίδι. Φαινόταν ότι όποια ομάδα θα έβαζε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο θα έπαιρνε και τη νίκη. Δυστυχώς για την ομάδα μου ολιγωρήσαμε σε μια φάση στο δεύτερο ημίχρονο και δεχθήκαμε το γκολ. Την Τετάρτη έχουμε ένα πολύ δύσκολο αγώνα και θα προσπαθήσουμε να προετοιμαστούμε κατάλληλα».