"Χ" στο Αμμόχωστος και δυσκολεύει η παραμονή για Εθνικό (Δηλώσεις/Φώτος)

24.04.2016 - 18:54

Ισόπαλη 1-1 τελείωσε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ερμή και τον Εθνικό στο γήπεδο "Αμμόχωστος", για την 7η αγωνιστική της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος. Ένα αποτέλεσμα που βολεύει περισσότερο την ομάδα της Αραδίππου που διατήρησε τη διαφορά των πέντε βαθμών από την ομάδα της Άχνας, της οποίας πλέον το έργο για παραμονή στην κατηγορία έγινε πιο δύσκολο, μετά και τη νίκη της Πάφου επί του Άρη κι ενώ απομένουν ακόμα τρεις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του ποδοσφαιρικού μαραθωνίου.

Καλύτερα ξεκίνησαν τον αγώνα οι "μπλε" και μόλις στο 3΄ είχαν δοκάρι με τον Χατζηβασίλη -σε αυτή τη φάση διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή, αλλά δεν ξεκαθαρίζει από τα ριπλέι αν είχαν δίκαιο ή όχι-, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Παναγόπουλος απέκρουσε το σουτ του Κότο Παγιές.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και... άγγιξαν το 1-0 στο 8΄, όταν ο Κυριάκου απομάκρυνε προ της γραμμής την μπάλα, μετά από κεφαλιά του Λατόρε, ενώ γενικότερα ανέβασαν στροφές και έλεγξαν το παιχνίδι μέχρι και το 20΄.

Στη συνέχεια, ο Εθνικός ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 25΄ και μετά από γύρισμα του Χάρη Κυριάκου, ο Παναγόπουλος έδιωξε την μπάλα, ενώ έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ερμή να περάσει μπροστά, με τους "φτεροπόδαρους" να ζητούν πέναλτι σε πέσιμο του Ντε Πίνα.

Νέα καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 36΄, με τον Έβερτον να εκτελεί το φάουλ και τον Παναγόπουλο να διώχνει σε κόρνερ, ενώ ο Ελλαδίτης απέκρουσε και το σουτ του Σότα Γκριγκαλασβίλι στο 42΄. Μάλιστα, στην εξέλιξη της φάσης και μετά από εκτέλεση κόρνερ, η κεφαλιά του Σότα Γκριγκαλασβίλι έφυγε άουτ στο 43΄.

Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο μέρος, το πέτυχε στο δεύτερο το συγκρότημα του Ντόνσιτς. Μετά από εκτέλεση φάουλ και απόμάκρυνση των αμυντικών ο Ντε Βρίισε έκανε το σουτ και άνοιξε το σκορ στο 53΄.

Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χατζηβασίλης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 και να δώσει σημαντικό προβάδισμα για νίκη στην ομάδα του, ενώ στο 66΄ το σουτ του Πουτζιουρή δεν βρήκε στόχο.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, το συγκρότημα του Παναγιώτου ανέβασε στροφές και προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά αδυνατούσε να απειλήσει την εστία του Μπογκατίνοφ.

Εν τέλει, κέρδισε πέναλτι στο 80΄ για ανατροπή του Βασιλόγιαννη από τον Μιράντα. Ο Κεϊτά ανέλαβε την εκτέλεσή του και έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 82΄.

Ο Εθνικός, ωστόσο, δεν πτοήθηκε και στο 84΄ ο Χατζηβασίλης έχασε σπουδαία ευκαιρία για να δώσει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, αφού κατάφερε και πέρασε τον Παναγόπουλο, αλλά πλάσαρε άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά και παρά τη διάθεση των δύο ομάδων για να σημειώσουν κι ένα δεύτερο γκολ, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει κι έτσι το 1-1, όπως είχε διαμορφωθεί από τα γκολ του Ντε Βρίισε στο 53΄ και του Κεϊτά στο 82΄, ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Παναγόπουλος, Ουλίσε, Γιαγκουδάκης, Ντε Πίνα, Χριστοφή, Λατόρε, Γκονζάλες, Γουίκς (90+3΄ Λίλλης), Μαγέλε (62΄ Βασιλόγιαννης), Κεϊτά, Ντίξον (89΄ Φραγκέσκου).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Μπογκατίνοφ, Κυριάκου (86΄ Ντε Πάουλα), Έβερτον, Ιάκομπ, Ατάντα, Πουτζιουρής (86΄ Μπαραμπάντζε), Σ. Γκριγκαλασβίλι (64΄ Μιράντα), Ε. Γκριγκαλασβίλι, Ντε Βρίισε, Κότο Παγιές, Χατζηβασίλης.

Κίτρινες Κάρτες: Γουίκς, Oυλίσε, Ντε Πίνα, Χριστοφή - Ατάντα, Ε. Γκριγκαλασβίλι, Μιράντα, Μπογκατίνοφ, Ντε Βρίισε.

** Παρότι θα ξεκινούσε ο Γιώργος Παναγή κάτω από τα δοκάρια του Ερμή, ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και τη θέση του πήρε ο Λεωνίδας Παναγόπουλος.

** Διαιτητής ο Κώστας Ψευδιώτης, με βοηθούς τους Χριστάκη Σπανό και Παύλο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ο Γιώργος Νικολάου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΝΙΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ: «Το αποτέλεσμα μας αφήνει ικανοποιημένους, αν και αρχικά θέλαμε τη νίκη για να ξεκαθαρίσουμε μια και καλή με την υπόθεση υποβιβασμός. Κρατήσαμε την απόσταση ασφαλείας από το σημερινό αντίπαλο, μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο. Ευτυχώς στην επανάληψη οι αλλαγές βοήθησαν την ομάδα να φτάσει στην ισοφάριση. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα εφησυχαστούμε εν όψει της συνέχειας».

ΝΤΑΝΙΛΟ ΝΤΟΝΣΙΤΣ: «Είναι κρίμα που χάσαμε δύο βαθμούς. Η νίκη ήταν μονόδρομος. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πολλές ευκαιρίες κι ένα δοκάρι. Στο δεύτερο συνεχίσαμε να είμαστε επιθετικοί. Το γκολ ήρθε για μας την κατάλληλη στιγμή. Κάναμε κάποιες αλλαγές για να κρατήσουμε το αποτέλεσμα, αλλά σε μια φάση που δεν θέλω να σχολιάσω ισοφαριστήκαμε με πέναλτι. Αν έχουμε τις εμφανίσεις των τελευταίων αγώνων θα παραμείνουμε στην κατηγορία».