Παλληκαρήσιο «Χ» η Αναγέννηση, απογοήτευση η Ομόνοια (Φώτος)

27.08.2016 - 20:43

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι και το τελευταίο λεπτό, η Ομόνοια… σκόνταψε στο Παραλίμνι μένοντας στο ισόπαλο 2-2 κόντρα στην εξαιρετική Αναγέννηση Δερύνειας. Όλα τα γκολ στο πρώτο μέρος, με την Δερύνεια να σκοράρει πρώτη με τους Κυπριανού και Μπριτζίτο και την Ομόνοια να απαντά με δύο γκολ του Ντάρμπισαϊρ. Αν και οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες από το τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, κράτησαν σχετικά εύκολα το ισόπαλο 2-2 στο δεύτερο μέρος ενώ είχαν και την ευκαιρία του αγώνα με τον Κολάνη για την νίκη. Απογοήτευσε η Ομόνοια, η οποία για άλλη χρονιά δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει δύο σερί νίκες στο ξεκίνημα…

Οι επιλογές του Αδάμου

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Μάστρου, δεξί μπακ ο Μπαρμπούδης, αριστερό μπακ ο Ευθυμίου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Αναστασίου και Ντιαλό. Αμυντικά χαφ οι Βλασόπουλος και Γιουσπασιάν, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Νατσιιόπουλος, έξω δεξιά ο Βέσλεμ,, έξω αριστερά ο Μπριτζίτο και στην κορυφή της επίθεσης ο Κυπριανού.

Οι επιλογές του Κάρβερ

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Παναγή, δεξί μπακ ο Καρλίτος, αριστερό μπακ ο Μαργκάσα και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Όρσουλιτς και Νασιμέντο. Αμυντικά χαφ οι Τουρέ και Φλορέσκου, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Κλέιτον, έξω δεξιά ο Αγκάγιεφ, έξω αριστερά ο Χριστοφή και στην κορυφή της επίθεσης ο Ντάρμπισαϊρ.

Ανοικτό ξεκίνημα

Ανοικτό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να κερδίσουν την μάχη του κέντρου και να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η Ομόνοια κυρίως από αριστερά με τον Χριστοφή και η Αναγέννηση από τον άξονα με τον Νατσιόπουλο, δημιούργησαν κάποιες προϋποθέσεις αλλά χωρίς φάση στα πρώτα 5-6-7 λεπτά.

Δοκάρι με Κλέιτον

Με την συμπλήρωση δέκα λεπτών, είχαμε και την πρώτη κλασική ευκαιρία στο παιχνίδι. Αυτή ανήκε στους φιλοξενουμένους, όταν ο Κλέιτον πήρε μπάλα και έκανε την κατά μέτωπο επίθεση και δοκίμασε το μακρινό συρτό σουτ, σημαδεύοντας το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Μάστρου. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, η Ομόνοια κυιαρχούσε και έδειχνε να βρίσκεται πιο κοντά στο πρώτο γκολ.

Κλασική ευκαιρία και... γκολ!

Η απάντηση από πλευράς Αναγέννηση ήρθε στο 22' με τον Γιουσπασιάν, να κάνει την κεφαλιά ανενόχλητος από αριστερά μετά από σέντρα του Μπαρμπούδη αλλά τον Παναγή να διώχνει εντυπωσιακά. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο διεθνής γκολκίπερ δεν μπορούσε να κάνει πολλά αφού μετά από κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας, ο Κυπριανού νίκησε τους αντιπάλους της στο σπριντ, πέρασε και τον Παναγή και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0 υπέρ της Δερύνειας στο 26’.

Γκολάρα Μπριτζίτο και 2-0!

θα περίμενε κανείς μετά το γκολ η Αναγέννηση να… κλειστεί πίσω,  αλλά αντιθέτως. Η ομάδα του Αδάμου Αδάμου, σε ένα χρονικό σημείο που έπαιζε με δέκα παίκτες αφού ο Ντιαλό ήταν εκτός λόγω τραυματισμού κατάφερε να… διπλασιάσει τα τέρματά της! Ο Μπριτζίτο πήρε μπάλα από δεξιά, συνέκλινε προς τα αριστερά  και με αριστερό ευθύβολο σουτ νίκησε τον Παναγή που ήταν εκτός θέσης, για το 2-0 στο 31’.

Άμεση αντίδραση και... ξανά στο παιχνίδι

Το πρώτο… θετικό για την Ομόνοια στο πρώτο μέρος, ήταν η άμεση αντίδρασή της αφού τρία λεπτά μετά το δεύτερο γκολ της Αναγέννησης, μείωσε στο σκορ. Στο 34’ ο Χριστοφή από αριστερά συνέκλινε, με ένα εξαιρετικό τακουνάκι απελευθέρωσε τον Μαργκάσα που έκανε το παράλληλο γύρισμα εκεί όπου ο Ντάρμπισαϊρ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με… τσίμπημα, την έστειλε στα δίκτυα για το 2-1.

Τελευταία φάση και... 2-2!

Στο 43' η Αναγέννηση έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ευθυμίου και στον χρόνο των καθυστερήσεων, η Ομόνοια κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα! Μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά του Κλέιτον, η μπάλα… έσκασε στο έδαφος, χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και ο Ντάρμπισαϊρ από κοντά δεν δυσκολεύτηκε με προβολή να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Πίεση και... Σιέρινταν

Κατοχή μπάλας και πίεση από την Ομόνοια στο ξεκίνημα της επανάληψης. Σε αυτό βοήθησε και η αποβολή του Ευθυμίου στο φινάλε του ημιχρόνου, με την ομάδα του τζον Κάρβερ να πιέζει για το τρίτο γκολ και την ολική ανατροπή. Στο 60' ο Άγγλος τεχνικός έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας στο παιχνίδι τον Σιέρινταν αντί του Χριστοφή και παίζοντας πλέον με δύο επιθετικούς ποδοσφαιριστές, χωρίς ωστόσο να αλλάξει το σύστημα απο 4-2-3-1 σε 4-4-2.

Προϋποθέσεις ναι, ευκαιρίες όχι

Μέχρι και το 70’, η Ομόνοια είχε την κατοχή, άσκησε πίεση αλλά χωρίς να φτιάξει οποιαδήποτε σημαντική φάση μπροστά από την εστία του Μάστρου, πέραν κάποιων καλών προϋποθέσεων. Η Αναγέννηση παίζοντας με δέκα παίκτες, δεδομένα είχε σαν στόχο την διαφύλαξη του «Χ» όμως σε κάθε αντεπίθεσή της με τον Κυπριανού… μύριζε φάση.

Μέσα Φυλακτού και Κολάνης

Στο 75’ ο Τζον Κάρβερ προχώρησε και στην τρίτη του αλλαγή, φρεσκάροντας την μεσαία του γραμμή. Ο Φυλακτού πήρε την θέση του Όρσουλιτς, έπαιξε πλάι στον Τουρέ στα αμυντικά χαφ και ταυτόχρονα ο Φλορέσκου μετατοπίστηκε από αμυντικό χαφ σε στόπερ. Στο επόμενο λεπτό, ολοκλήρωσε τις αλλαγές της και η Αναγέννηση με τον Κολάνη να παίρνει την θέση του Μπριτζίτο.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκαιρία

Η ευκαιρία του αγώνα ανήκε στην Αναγέννηση στο 84’. Μετά από κλέψιμο και γρήγορη αντεπίθεση, ο Σωτηρίου πέρασε κάθετη πάσα στον Κολάνη, αυτός έκανε το κοντρόλ, έφτασε… φάτσα με τον Παναγή ωστόσο το πλασέ του πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για το 3-2.Στο 88’ η Ομόνοια απάντησε στις ευκαιρίες, μετά από σέντρα του Τουρέ και κεφαλιά του Σιέρινταν που νίκησε στον αέρα τον Μάστρου, η μπάλα όμως έφυγε ψηλά έξω.Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Αναγέννηση να κερδίζει τον βαθμό της ισοπαλίας και την Ομόνοια να απογοητεύει ξανά...

Αναγέννηση: Μάστρου, Μπαρμπούδης, Ευθυμίου, Ντιαλό (32'Φωτίου), Αναστασίου, Βλασόπουλος, Νατσιόπουλος, Μπριτζίτο (76'Κολάνης), Γιουσπασιάν (46'Σωτηρίου), Βέσλεμ, Κυπριανού.

Ομόνοια: Παναγή, Καρλίτος, Νασιμέντο, Όρσουλιτς (75'Φυλακτού), Μαργκάσα (46'Σοϊλέδης), Φλορέσκου, Τουρέ, Κλέιτον, Χριστοφή (60΄Σιέρινταν), Αγκάγιεφ, Ντάρμπισαϊαρ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπαρμπούδης, Μάστρου - Όρσουλιτς, Μαργκάσα.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Ευθυμίου.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Νικόλας Νεοκλέους με βοηθούς τους Ευαγόρα Ευαγόρου και Κυριάκο Σωκράτους.

**Τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας για τον Τζον Κάρβερ. Καρλίτος, Φλορέσκου και Όρσουλιτς πήραν τις θέσεις των Παναγιώτου, Παντελιάδη και Φυλακτού.

**Δύο αλλαγές για τον Αδάμο Αδάμου, με τους Κυπριανού και Μπριτζίτο να παίρνουν τις θέσεις των Φουρτάδο και Κάλεζιτς.

**Αναγκαστική η αλλαγή του Ντιαλό με τον Φωτίου λόγω τραυματισμού του πρώτου.

**Από θέση οφσάιντ κινήθηκε ο Ντάρμπισαϊρ, στην μείωση της Ομόνοιας σε 2-1.