Σπουδαία νίκη για τον Ερμή! (pics)

11.09.2016 - 20:54

Μεγάλη νίκη για τον Ερμή ο οποίος επιβλήθηκε της Αναγέννησης με 1-0 στο "Αντώνης Παπαδόπουλος για την τρίτη αγωνιστική. Πρώτο τρίποντο για την ομάδα του Νίκου Παναγιώτου. Σκόρερ ο Ντομινίκ στο 61΄.

Τέταρτο χωρίς φάσεις

Χωρίς κάποια φάση συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο του αγώνα. Ο Ερμής είχε την κατοχή και γυρόφερνε έξω από την περιοχή του Μάστρου, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά. Αντίθετα, πιο  προσεκτικό το ξεκίνημα της Αναγέννησης, με καλή αμυντική οργάνωση και διάθεση για εκδήλωση αντεπιθέσεων.

Κατοχή ο Ερμής αλλά...

Δεν άλλαξε ιδιαίτερα η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου. Μέχρι και το 35', ο Ερμής είχε την κατοχή, έδειχνε να είναι πιο επιθετικός και πιο δραστήριος χωρίς να μπορεί να φτιάξει φάσεις, έχοντας πρόβλημα στην τελική πάσα. Το πλάνο της Αναγέννησης αντίθετα δούλευε καλά, δεν κινδύνευε μεσοαμυντικά και είχε 1-2 καλές προϋποθέσεις με αντεπιθέσεις για να κάνει την... ζημιά.

Ευκαιρία για Δερύνεια

Στο φινάλε του ημιχρόνου, η Αναγέννηση... άγγιξε το γκολ σε αντεπίθεση με την οποία ο Μπριτζίτο πέρασε αριστερά στον Σωτηρίου, αυτός έκανε το σουτ από καλή θέση με την μπάλα να περνά λίγο έξω και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται στο ισόπαλο 0-0.

Μεγάλη ευκαιρία με Ντε Μέλο στο 58΄

Ο Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής του Ερμή πέρασε τον Αναστασίου από αριστερά αλλά και τον Μάστρου, γύρισε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής εκεί όπου δεν βρέθηκε κανείς για την ομάδα της Αραδίππου.

ΓΚΟΛ στο 61΄

Τρία λεπτά αργότερα ο Ντομινίκ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Νίκου Παναγιώτου με ωραίο σουτ.

Στο 63΄ο Κριστόφ δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας τον Ερμή με 10 παίκτες ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Χόι κέρδισε πέναλτι από σπρώξιμο του Μπαρμπούδη. Ο Ντε Μέλο έστειλε την μπάλα αρχικά στα δίκτυα όμως ο διαιτητές έδωσε εντολή για επανάληψη. Ο Βραζιλιάνος δεν τα κατάφερε την δεύτερη φορά με τον Μάστρου να αποκρούει.

ΔΟΚΑΡΙ στο 86΄

Ο Ερμής ήταν άτυχος στο 86ο λεπτό όταν το σουτ του Ντομινίκ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μάστρου. Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά της Αναγέννησης να απειλήσει με τον Χριστοδούλου ο οποίος έπιασε μακρινό σουτ το οποίο αποκρούστηκε από τον Στυλιανού.

Ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Κάλεσιτς έκανε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή του Στυλιανού το οποίο έφυγε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Ερμή.

Δύο απίθανες επεμβάσεις

Στο 90+2 ο Αρτάμπε για τον Ερμή έπιασε πολύ δυνατό σουτ με τον Μάστρου να πραγματοποιεί πολύ ωραία επέμβαση. Στο ίδιο λεπτό η Αναγέννηση βγήκε μπροστά, ο Γιουσπασιάν στο ύψος του πέναλτι πλάσαρε στην γωνία του Στυλιανού ο οποίος έδιωξε σωτήρια βάζοντας το λιθαράκι του στην νίκη του Ερμή στο "Αντώνης Παπαδόπουλος".

ΕΡΜΗΣ: Στυλιανού, Χριστόφ, Μαρτίνιουκ, Χόι, Μπένκα, Μπάουμαν, Μαϊσουράτζε, Ντε Μέλο, Σίργκι, Γιαγκουδάκης, Μιούλερ (46΄ Ντομινίκ)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Μάστρου, Φωτίου, Σωτηρίου, Αναστασίου, Μπαρμπούδης, Βλασόπουλος, Γιουσπασιάν, Μπριτζίτο, Γουέσλεμ, Νατσιόπουλο (46΄ Χριστοδούλου) Φουρτάδο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χριστόφ, Μαρτίνιουκ - Αναστασίου.

**Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Κώστας Ψευδιώτη, με βοηθούς τους Χαράλαμπο Γεωργίου και Χριστάκη Σπανό.

**Χωρίς νίκη με το πέρας δύο αγώνων είναι οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι προέρχονται από τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα κόντρα στην Ομόνοια.