Ξεκούραση, τριάρα και... κορυφή! (Φώτος)

21.09.2016 - 20:49

Όταν ανακοινώθηκε η εντεκάδα και ο Ιμανόλ Ιντιάκεθ επέλεξε να προβεί σε έξι αλλαγές στο αρχικό σχήμα ξεκουράζοντας βασικούς ποδοσφαιριστές όπως οι Λαρένα, Τομάς, Τρισκόφσκι, Τέτε και Μουρίγιο, αρκετοί φίλοι της ΑΕΚ θα ανησύχησαν. Ωστόσο η ομάδα της Λάρνακας ήταν καταιγιστική από τα πρώτα λεπτά, σκόραρε δις στο πρώτο μέρος και έφτασε στην άνετη επικράτηση με 3-0, κόντρα στον Εθνικό στο "Δασάκι". Μπόλιεβιτς, Μοϊσόφ και Χαραλαμπίδης οι σκόρερ για την ΑΕΚ, η οποία έκανε το 4 στα 4 και εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ με την Ανόρθωση, ανέβηκε μόνη πρώτη στην κορυφή.

Οι επιλογές του Ντόνσιτς

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Μπογκαντίνοφ, δεξί μπακ ο Μουλαζίμης, αριστερό μπακ ο Τσικαρίσκι και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Στόιτσεφ και Γκριγκαλάβα. Αμυντικά χαφ οι Αράμπαλ και Ενέσκου, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Ιλουρίντζε, έξω δεξιά ο Γκαβρίγια, έξω αριστερά ο Χατζηβασίλης και στην κορυφή της επίθεσης ο Κατσιαράβα.

Οι επιλογές του Ιντιάκεθ

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Μίνιο, δεξί μπακ ο Ορτίθ, αριστερό μπακ ο Χαραλάμπους και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Τρουγιόλς και Μοϊσόφ. Αμυντικό χαφ ο Μπόλιεβιτς, δημιουργικά χαφ οι Λαμπάν και Ακοράν, έξω δεξιά ο Εγγλέζου, έξω αριστερά ο Χαραλαμπίδης και στην κορυφή της επίθεσης ο Άλβες.

Δυνατό ξεκίνημα και γρήγορο γκολ

Ιδανικό το ξεκίνημα από πλευράς ΑΕΚ, η οποία πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν επιθετικά, μόλις στο 2' απείλησαν με τον Άλβες, είχαν άλλες 1-2 καλές προϋποθέσεις και στο 7' έφτασαν στο γκολ με τον Μπόλιεβιτς ο οποίος έκανε το μακρινό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Γκριγκαλάβα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα του Μπογκαντίνοφ για το 1-0.

Μοϊσόφ πέναλτι, Μοϊσόφ κεφαλιά, Μοϊσόφ... 0-2!

Η ΑΕΚ μετά το γκολ, άρχισε να κυριαρχεί χωρίς να πιέζει και να πιέζεται. Έφτανε με ευκολία έξω από την αντίπαλη περιοχή και έδειχνε να είναι θέμα χρόνου το δεύτερο γκολ. Στο 26' η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε πέναλτι σε κράτημα εντός περιοχής του Μοϊσόφ από τον Κατσιαράβα, ωστόσο ο Άλβες που ανέλαβε την εκτέλεση, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπογκαντίνοφ ο οποίος έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ. Και πριν προλάβουν να κοπάσουν οι χαρές των γηπεδούχων, στην συνέχεια της φάσης στο 27' ο Λαμπάν εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Μοϊσόφ πήδηξε στον... ουρανό και με άπιαστη κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0!

Πέραν του 70%!

Απόλυτη κυριαρχία για την ΑΕΚ η οποία σε μερικά κομμάτια του ημιχρόνου... άγγιξε ποσοστό κατοχής πέραν του 70%. Άλβες και Ακοράν είχαν κάποιες καλές προσπάθειες χωρίς στόχο και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους δίκαια μπροστά στο σκορ με 2-0.

Αποβολή, κυριαχία και κοντά στο τρίτο

Όπως και το πρώτο, έτσι και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ. Αυτή την φορά δεν είχαμε γκολ, αλλά αποβολή του Κατσιαράβα ο οποίος όντας χρεωμένος με κίτρινη κάρτα, με μια ανοησία στον χώρο του κέντρου, ένα σπρώξιμο στον Εγγλέζου άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Η ομάδα της Λάρνακας δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα και στο 58' πλησίασε στο τρίτο γκολ, με διπλή ευκαιρία, πρώτα με Μοϊσόφ και στην συνέχεια με Χαραλαμπίδη.

Ζητούμενο το τελικό σκορ

Τυπικής διαδικασίας τα επόμενα λεπτά, αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί και ζητούμενο ήταν μόνο το τελικό αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ έγινε πιο επιθετική με τιε αλλαγές της και την είσοδο των Τρισκόφσκι και Λαρένα, έφτιαξε φάσεις με Άλβες, Εγγλέζου και Τρισκόφσκι αλλά μέχρι το 80' το 2-0 παρέμενε.

ΓΚΟΛΑΡΑ Μπίδη!

Όλα αυτά μέχρι το 84', σημείο στο οποίο μίλησε η κλάση του Χαραλαμπίδη και ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0. Μετά από οργανωμένη επίθεση και εναλλαγή κοντινών πασών, τελικός αποδέκτης έγινε ο "Μπίδης" λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Κοντρόλαρε, την έφερε στο δεξί και με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ με μπόλικο εσωτερικό φάλτσο άφησε... στήλη άλατος τον Μπογκαντίνοφ, στέλνοντας την μπάλα να αναπαυτεί στην αριστερή του γωνία διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Στόιτσεφ, Αράμπαλ (75'Κρατσούνοφ), Γκριγκαλάβα, Κατσιαράβα, Χατζηβασίλης, Ιλουρίντζε (55'Κυπριανού), Ενέσκου, Τσικαρίσκι, Μουλαζίμης, Γκαβρίγια (55'Αρέστη).

ΑΕΚ: Μίνιο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ (86'Ιωάννου), Ακοράν (71'Τρισκόφσκι), Άλβες, Μπόλιεβιτς, Ορτίθ, Λαμπάν (81'Λαρένα) Εγγλέζου, Χαραλάμπους, Χαραλαμπίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αράμπαλ - Μοϊσόφ.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Κατσιαράβα (2η κίτρινη).

**Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε ο Λεόντιος Τράττος με βοηθούς τους Νίκο Καλησπέρα και Χρίστο Χρίστου και επιπρόσθετους τους Αβραάμ Τσούκκα και Ανδρέα Ορθοδόξου.

**Χωρίς νίκη στα τρία πρώτα παιχνίδια ο Εθνικός. Μία ισοπαλία και δύο ήττες τα αποτελέσματά του.

**Τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια ο απολογισμός της ΑΕΚ πριν από το σημερινό παιχνίδι.

**Έξι αλλαγές πραγματοποίησε ο Ιμανόλ Ιντιάκεθ. Τρουγιόλς αντί Μουρίγιο, Χαραλάμπους αντί Γκαρίδο, Ακοράν αντί Λαρένα, Μπόλιεβιτς αντί Τομάς, Εγγλέζου αντί Τέτε και Χαραλαμπίδης αντί Τρισκόφσκι.

**Μπόλιεβιτς και Μοϊσόφ πέτυχαν τα πρώτα τους γκολ στο πρωτάθλημα.