Ισορροπία και... μηδέν (Φώτος)

01.10.2016 - 21:50

Παιχνίδι που θα ξεχαστεί νωρίς διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (01/10) στο "Αντ. Παπαδόπουλος". Ανόρθωση και ΑΕΛ έμειναν στο ισόπαλο 0-0, με την Λεμεσιανή ομάδα να αστοχεί σε πέναλτι στο 13' με τον Ουέλινγκτον. Καλύτερη η ΑΕΛ στο πρώτο μέρος, ισορρόπησε στην επανάληψη η "Κυρία".​

Οι επιλογές του Πούτσε

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Κόπριβετς, δεξί μπακ ο Γκάμπριελ, αριστερό μπακ ο Σάντος και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Βίκτορ και Καλντερόν. Αμυντικά χαφ οι Οικονομίδης και Πελέ, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Καμπρέρα, έξω δεξιά ο Ίσμα, έξω αριστερά ο Ράγιος και στην κορυφή της επίθεσης ο Κολούνγκα.

Οι επιλογές του Πάμπου

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Ρομό, δεξί μπακ ο Αϊρόσα, αριστερό μπακ ο Φορτούνα και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Σιέλης και Τζούνιορ. Αμυντικά χαφ οι Νικολάου και Σοάρες, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Σόουζα, έξω δεξιά ο Μέσκα, έξω αριστερά ο Σαβανέ και στην κορυφή της επίθεσης ο Ουέλινγκτον.

Παιχνίδι κέντρου και πρώτη κλασική

Χωρίς κάτι αξιόλογο στα πρώτα λεπτά, με παιχνίδι κέντρου ανάμεσα στις δύο ομάδες, στις οποίες κυριάρχησε η δύναμη και το πάθος. Η πρώτη ευκαιρία, ήταν και κλασική και ανήκε στην ΑΕΛ, με την συμπλήρωση δέκα λεπτών όταν ο Ουέλινγκτον έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το πλασέ εντός περιοχής, με τον Κόπριβιτς να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Ανατροπή, πέναλτι αλλά... Κόπριβετς!

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι και... άγγιξε το γκολ όταν ο Ντόσα Τζούνιορ ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Γκάμπριελ. Ο Ουέλινγκτον ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο το έκανε άσχημα και ο Κόπριβετς που έπεσε σωστά απέκρουσε και κράτησε το 0-0 στο 13'!

Ελαφιά υπεροχή χωρίς φάσεις

Η ΑΕΛ συνέχισε να έχει ελαφριά υπεροχή και να γυροφέρνει έξω από την περιοχή του Κόπριβετς, έχοντας 1-2 καλές τελικές προσπάθειες αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η Ανόρθωση μετά το εικοσάλεπτο άρχισε να γίνεται πιο επιθετική και να ανεβαίνει με αξιώσεις μπροστά, χωρίς να μπορεί να φτιάξει κάποια καλή φάση μπροστά από την εστία του Ρομό.

Από ένα καλό σουτ και ημίχρονο

Στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες είχαν κάποια καλά σουτ, με τον Σαβανέ αρχικά η ΑΕΛ που εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Κόπριβετς και με τον Σάντος η Ανόρθωση που από πλάγια έστειλε την μπάλα ψηλά. Έτσι, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 0-0.

Δυνατά η Ανόρθωση

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Ανόρθωση ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά. Με τον ορεξάτο Ράγιος πλησίαζε εύκολα έξω από την αντίπαλη περιοχή, έχοντας όμως ξεκάθαρο πρόβλημα στην τελική πάσα. Στο 56' ο Αντόνιο Πούτσε προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, με τον Καρλίτος να παίρνει την θέση του αρνητικού Ίσμα.

Αδυναμία δημιουργικά

Στο πρώτο μισό του β' μέρους, η ΑΕΛ έδειχνε αδυναμία στην δημιουργία και δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά. Το γεγονός αυτό ανάγκασε τον Πάμπο Χριστοδούλου να παρέμβει δις μέσα σε τρία λεπτά κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του, αρχικά με τον Μπουένο αντί του Νικολάου στο 66' και στην συνέχεια με τον Αρουαμπαρένα αντί του Ουέλινγκτον στο 69'.

Άνοιξε στο φινάλε

Στο τελευταίο τέταρτο, το παιχνίδι... άνοιξε αφού καμία εκ των δύο ομάδων δεν έδειχνε ικανοποιημένη με το ισόπαλο αποτέλεσμα. Στο 85' η Ανόρθωση έχασε κλασική ευκαιρία με τον Καρλίτος να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι αστοχώντας, η ΑΕΛ απάντησε στο 88' με τον Σάρκι να κάνει το σουτ εντός περιοχής όμως τον Γκάμπριελ με τάκλιν αυτοθυσίας να διώχνει και στο επόμενο λεπτό, ήταν η σειρά του Ντόσα για σωτήριο τάκλιν μετά το σουτ του Ρέινα. Τίποτα δεν άλλαξε και το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Σάντος, Βίκτορ, Καλντερόν, Οικονομίδης, Πελέ, Ράγιος (78'Ρέινα), Ίσμα (56'Καρλίτος), Καμπρέρα, Κολούνγκα.

ΑΕΛ: Ρομό, Φορτούνα, Τζούνιορ, Σιέλης, Σόουζα, Σαβανέ, Νικολάου (66'Μπουένο), Μέσκα (82'Σάρκι), Αϊρόσα, Σοάρες, Ουέλινγκτον (69'Αρουαμπαρένα).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάντος - Μέσκα, Σαβανέ, Σοάρες, Τζούνιορ.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Γιώργος Νικολάου με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Παύλο Γεωργίου.

**Στις πέντε πρώτες αγωνιστικές η ΑΕΛ είχε τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία.

**Στις πέντε πρώτες αγωνιστικές η Ανόρθωση είχε μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα.

**Με μια αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι παρέταξε την ομάδα του ο Αντόνιο Πούτσε. Την θέση του τιμωρημένου Σιβού πήρε ο Καμπρέρα.

**Με την ίδια εντεκάδα που νίκησε τον Απόλλωνα, παρέταξε την ομάδα του ο Πάμπος Χριστοδούλου.