Παιχνίδι ροντέο… Οκτώ γκολ στο «Δασάκι»! (φώτος)

01.10.2016 - 20:45

Τρελό παιχνίδι σε διακύμανση σκορ έγινε στο «Δασάκι» ανάμεσα στον Εθνικό και την Αναγέννηση. Με υπηρεσιακό προπονητή τον Γιώτη Εγκωμίτη η ομάδα της Άχνας επικράτησε 5-3 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

4-2 το σκορ ημιχρόνου μετά  από τέρματα που πέτυχαν ο Κιπιάνι (5'), δύο ο Πιντσέλι (11' - 25') με ισάριθμα πέναλτι και Κυπριανού (46' )με την Αναγέννηση να μειώνει προσωρινά σε 2-1 (17') και 3-2 (35') με τους Βέσλεμ και Ραφαήλ Αναστασίου. Στην επανάληψη ο Φουρτάδο μείωσε σε 4-3 (58') για να έρθει ο Ζελάγια στο 76’ να σημειώσει το τελικό 5-3.

Και οι τρεις αναγκαστικές οι αλλάγές στο μισάωρο για τους γηπεδούχους!

Γκολ με το καλημέρα με Κιπιάνι
Πριν καλά – καλά το παιχνίδι να πάρει ρυθμό και να «ζεσταθούν οι μηχανές» ο Εθνικός Άχνας κατάφερε στο 5’ ν’ ανοίξει το σκορ.   Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο και ο Κιπιάνι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Περέιρα γράφοντας το 1-0.

Γερές βάσεις νίκης… 2-0  στο 11΄ με πέναλτι Πιντσέλι
Τσακ-μπακ 2-0 οι γηπεδούχοι…. Σε μια φάση διαρκείας, ο Μπογκντάν μπήκε στην περιοχή και ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης Βιέρα άτσαλα τον ανέτρεψε. Ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα και στο 11’ ο Πιντσέλι ευστόχησε και έδωσε αέρα δύο τερμάτων για την ομάδα του.

Άμεση μείωση με Γουέσλεμ και ξανά ενδιαφέρον!
Εκεί που έδειχνε ότι ο αγώνας έγερνε γρήγορα προς την πλευρά των γηπεδούχων στο 17’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 και έδωσαν ξανά ενδιαφέρον. Η Αναγέννηση κέρδισε φάουλ από έξω αριστερά, ο Μπριγκίτο έκανε το γέμισμα στην περιοχή και ο Γουέσλεμ με ωραία κεφαλαία έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Μεγάλη ευκαιρία με Μπαρμπούδη
Στο 22’ η Αναγέννηση απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει σε κεφαλιά του Μπαρμπούδη που απόκρουσε δύσκολα ο Μπογκαντίνοφ.

Επόμενη φάση, ανατροπή, πέναλτι και 3-1
Στην αντεπίθεση στο 23’  ο Εθνικός Άχνας κέρδισε νέο πέναλτι σε ανατροπή του Κυπριανού από τον Ντιαλό. Ο Πιντσέλι πάλι ανέλαβε την ευθύνη εκτέλεσης και ακριβώς με τον ίδιο τρόπο νίκησε τον Βιέρα γράφοντας το 3-1.

Μία σου και μία μου… 3-2 στο 35’ με Αναστασίου
Το τρελό παιχνίδι έλαβε συνέχεια… Στο 35’ η Αναγέννηση μείωσε και πάλι με τον Αναστασίου. Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής έκανε το σουτ, η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή χτύπησε στην πλάτη του Μπογκαντίνοφ και κατέληξε στα δίκτυα.  Φάνηκε άτυχος στη φάση ο Σκοπιανός τερματοφύλακας.

Πριν την ανάπαυλα 4-2 με Κυπριανού
Εκεί που όλα έδειχναν ότι τίποτα δεν θα άλλαζε μέχρι το σφύριγμα της ανάπαυλας στις καθυστερήσεις ο Κυπριανού έκανε το 4-2. Μετά από βαθύ γέμισμα στην περιοχή, ο Χατζηβασίλης κατέβασε-έστρωσε με το κεφάλι και ο νεαρός μεσοεπιθετικός νίκησε τον Βιέρα για 4η φορά.

4-3 στο 58’ με Φουρτάδο
Όπως το πρώτο ημίχρονο, εντυπωσιακά ξεκίνησε και το δεύτερο. Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά, πίεσε για την μείωση και τα κατάφερε στο 58’ Μετά από κόρνερ του Μπριγκίτο ο Φουρτάδο μεφαλιά  έστειλε την μπάλα στα δίκτυα μειώνοντας τη διαφορά πάλι στο ένα γκολ.

Στο 68' με τον Ντιαλό απώλεσε νέα ευκαιρία με τον Ντιαλό και τον Χάτζιαρο να διώχνει προ της γραμμής.

Μια φάση και 5-3 στο 76’ με Ζελάγια
Αν και τα έβρισκε μπαστούνια από την συνεχόμενη πίεση της Αναγέννησης, με μια του φάση στο β΄ μέρος έκανε το 5-3. Μετά από λάθος διώξιμο του Αναστασίου, ο Αράμπαλ το εκμεταλλεύτηκε τροφοδοτώντας  γρήγορα τον Ζελάγια. Με ωραίο πλασέ νίκησε για 5η φορά τον Βιέρα.

Aυτό το γκολ έμελλε να βάλει ταφόπλακα και στις φιλοδοξίες των φιλοξενουμένων για κάτι καλό στην αναμέτρηση.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Μπογκαντίνοφ, Πιντσέλι (33' Αρέστη), Αραμπάλ, Κιπιάνι (25΄ Ενέσκου), Χάτζιαρος, Χατζηβασίλης, Μουλαζίμης, Κρατσούνοφ, Μπογκντάν (15' Κυπριανού), Ντόβνια, Ζελάγια

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Βιέιρα, Μπαρμπούδης, Σωτηρίου, Ντιαλό, Αναστασίου, Βλασόπουλος, Μπριγκίτο, Κάλεζιτς, Γιουσπασιάν (29' Φουρτάδο), Χριστοδούλου, Γουέσλεμ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αρέστη, Ζελάγια, Κρατσούνοφ Βιέρα, Βλασόπουλος, Σωτηρίου

**Χρέη υπηρεσιακού προπονητή μετά την αποχώρηση του Ντανίλο Ντόνσιτς είχε ο Γιώτης Εγκωμίτης.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο  Χρίστος Νικολαΐδης με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη  και Όμηρο Τζιωρτζή.

**Απίστευτο κι' όμως αληθινό! Και οι τρεις αλλαφές του Εθνικού στο α' μέρος ήταν αναγκαστικ