"Σβηστά"... τέσσερα γκολ και δύο δοκάρια! (Φώτος)

15.10.2016 - 19:49

Παίζοντας για ένα εικοσάλεπτο στην αρχή και ένα δεκάλεπτο στο τέλος, το ΑΠΟΕΛ πέρασε... αέρα από το "Παφιακό" επικρατώντας με 4-1 της ΑΕΖ. Μπερντόλιο, Πιέρος και Εφραίμ (2) οι σκόρερ για τους "γαλαζοκίτρινους" που είχαν και δύο δοκάρια με Μπερντόλιο και Αλωνεύτη. Ο Πάγκαλος το γκολ των γηπεδούχων στο 90΄, το πρώτο που δέχεται φέτος το ΑΠΟΕΛ.

Οι επιλογές του Μαρτίδη

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Χρυσοστόμου, τριάδα στα στόπερ οι Μαμμίδης, Οζίας και Κυριάκου, δεξί μπακ - χαφ ο Σολωμού και αριστερό μπακ - χαφ ο Σακελλαρίου. Αμυντικά χαφ οι Τζιμόντζι και Αουρέλιο, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Φελισιέν και επιθετικό δίδυμο οι Πάγκαλός και Σάσι.

Οι επιλογές του Κρίστιανσεν

Ο Βάτερμαν κάτω απ' τα γκολπόστ, δεξί μπακ ο Μιλάνοφ, αριστερό μπακ ο Λάγο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Αστίθ και Καρλάο. Αμυντικά χαφ οι Μοράις και Βινίσιους, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μπερντόλιο, στα άκρα οι Βάντερ και Γιαννιώτας και στην κορυφή της επίθεσης ο Σωτηρίου.

Κυριαρχία, προϋποθέσεις και γκολ!

Απόλυτη κυριαρχία για το ΑΠΟΕΛ στα πρώτα λεπτά, αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, οι "γαλαζοκίτρινοι" είχαν δύο καλές προϋποθέσεις και ένα γκολ! Ο Μπερντόλιο και ο Βάντερ δεν μπόρεσαν αρχικά, ωστόσο στο 8' ο Αργεντινός πήρε την... ρεβάνς του. Ο Γιαννιώτας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Χρυσοστόμου βγήκε έξοδο και... έπιασε αέρα και ο Μπερντόλιο με εύκολη κεφαλιά σκόραρε για το 1-0. Μάλιστα στο 12' ο Γιαννιώτας έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά το διαγώνιο σουτ του πέρασε λίγο έξω.

Απόλυτος μονόλογος και 2-0!

Μέχρι και το 20λεπτο, το παιχνίδι ήταν απόλυτος μονόλογος για τους φιλοξενούμενους που έφτιαχναν με ευκολία φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία. Στο 21' ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ξανά από κόρνερ, αύτη την φορά από δεξιά, με εκτελεστή τον Βάντερ και σκόρερ με κεφαλιά τον Πιέρο.

Κίνηση από τον πάγκο

Μετά το δεύτερο γκολ, ο Νικόλας Μαρτίδης κινήθηκε από τον πάγκο και έκανε την πρώτη του αλλαγή με τον Παχίπη αντί του Σολωμού. Η αλλαγή σε συνδυασμό με την συνειδητή οπισθοχώρηση για να ελεγχθεί το τέμπο από πλευράς ΑΠΟΕΛ, έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ανέβουν μέτρα στο γήπεδο και να φτιάξουν την πρώτη τους καλή φάση στο 37'. Το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ξεκίνημα με δοκάρι

Οκτώ λεπτά στην επανάληψη ήταν αρκετά για το ΑΠΟΕΛ για να... δηλώσει ξανά παρών. Στο 54',ο Γιαννιώτας ελίχθηκε από δεξιά και έκανε την σέντρα, ο Μπερντόλιο κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και έκανε την έξυπνη φαλτσαριστή κεφαλιά, σημαδεύοντας όμως το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Χρυσοστόμου.

Αν και... σβηστά, τρίτο με Εφραίμ!

Αν και έπαιζε... σβηστά, χωρίς να πιέζει για γκολ, το ΑΠΟΕΛ έφτασε και σε τρίτο τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι στο 76'. Ο Μπρεσάν έκλεψε στο κέντρο, ο Πιέρος που έγινε κάτοχος είδε την κάθετη κίνηση του Εφραίμ, τον τροφοδότησε υπέροχα και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Χρυσοστόμου.

Κι άλλο γκολ, κι άλλο δοκάρι!

Οι αλλαγές βοήθησαν να ανέβει ο ρυθμός και το ΑΠΟΕΛ δεν έμεινε στα τρία. Στο 83' ο Μπρεσάν με βαθιά μπαλιά είδε την κίνηση του Εφραίμ, με τον διεθνή άσο να κοντρολάρει και να πλασάρει άψογα στην κίνηση για το 4-0 ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Αλωνεύτης από πλάγια θέση είδε το σουτ του να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Το γκολ της τιμής

Στο 90' η ΑΕΖ πέτυχε το γκολ της τιμής, μετά από εκτέλεση κόρνερ και... μελέ στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ που έφερε την μπάλα στρωμένη στον Πάγκαλο σε κενή εστία. Όχι και μικρό επίτευγμα αφού αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχεται φέτος η ομάδα του ΑΠΟΕΛ η οποία επικράτησε με 4-1 και... ανέβηκε στην κορυφή, εν αναμονή του αγώνα της Δευτέρας ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη.

ΑΕΖ: Χρυσοστόμου, Σακελλαρίου, Τσιμόντζι, Σάσι, Αουρέλιο (74'Κατσής), Κυριάκου, Πάγκαλος, Οζίας, Μαμμίδης, Σολωμού (23'Παχίπης), Φελισιέν (62΄Ντος Σάντος).

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Λάγο, Καρλάο, Μπερντόλιο (73'Μπρεσάν), Βινίσιους, Σωτηρίου, Μιλάνοφ, Αστίθ, Μοράις, Γιαννιώτας (59'Εφραίμ), Βάντερ (65'Αλωνεύτης).

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Ανδρέας Ορθοδόξου με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και  Χαράλαμπος Γεωργίου.

*Πρώτο γκολ με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ για τον Φακούντο Μπερντόλιο.

*Στα τρία γκολ έφτασε ο Πιέρος Σωτηρίου.