Ματσάρα με... ανατρεπτικό φινάλε! (Φώτος)

23.10.2016 - 21:53

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, Ανόρθωση και Ερμής συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 2-2. Η Ανόρθωση ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο μέρος, καταφέρνοντας να σκοράρει δις και να θέσει τις βάσις για την νίκη. Αντίθετη η εικόνα στην επανάληψη. Με την "Κυρία" να μην μπορεί να... τελειώσει το παιχνίδι και τον Ερμή να αντιδρά, να μειώνει και στο 93' να ισοφαρίζει στο τελικό 2-2 με... ήρωα τον Ντα Σίλβα.

Οι επιλογές του Σαράβια

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Κόπριβετς, δεξί μπακ ο Γκάμπριελ, αριστερό μπακ ο Σάντος και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Νικολάου και Ερέρο. Αμυντικά χαφ οι Βίκτορ και  Οικονομίδης, δεξί χαφ ο Καλντερόν, αριστερό χαφ ο Κολούνγκα και επιθετικό δίδυμο οι Ίσμα και Καμπρέρα.

Οι επιλογές του Παναγιώτου

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Τσερνάουσκας, δεξί μπακ ο Χριστόφ, αριστερό μπακ ο Ντε Βρίσε και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Χριστοφή και Μπενγκά. Αμυντικά χαφ οι Μαϊσουράντζε και Μαρτίνιουκ, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Ντε Μέλο, έξω δεξιά ο Ντα Σίλβα, έξω αριστερά ο Άλμπα και στην κορυφή της επίθεσης ο Αλεξίου.

Η εικόνα στο πρώτο δεκάλεπτο

Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Ανόρθωση να είναι ελαφρώς πιο ορεξάτη και να κρατά περισσότερο μπάλα στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου, χωρίς να φτιάξει κάποια φάση. Αντίθετα, πιο συγκρατημένη η τακτική του Ερμή, ο οποίος προσπαθεί να παίξει πιο άμεσα και με γρήγορη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση. Στο 13' είχαμε την πρώτη καλή φάση του αγώνα για τους "φτεροπόδαρους", με τον Μαρτίνιουκ να περνά την μπάλα πάνω από τον Νικολάου και να κάνει την περίτεχνη "λόμπα", στέλνοντας την λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Αντίδραση και... Ίσμα από τα 11 βήματα

Μετά την ευκαιρία του Ερμή, η Ανόρθωση... απάντησε με δύο καλές φάσεις από Ίσμα και Κολούνγκα, καταφέρνοντας με την... τρίτη να φτάσει στο γκολ. Στο 22' ο Μπενγκά κράτησε τον Καμπρέρα εντός περιοχής, ο Βασίλης Δημητρίου σφύριξε την παράβαση και ο Ίσμαηλ Γκονζάλβες που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι ήταν εύστοχος... ανοίγοντας το σκορ, παρά το ότι ο Τσερνάουσκας έπεσε σωστά και είδε την μπάλα να περνά κάτω από το σώμα του.

Δεύτερο χτύπημα σε 3 λεπτά!

Τρία λεπτά αργότερα και χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Ερμή, η Ανόρθωση... χτύπησε και δεύτερη φορά, θέτοντας τις βάσεις για την νίκη. Στο 25', ο Καλντερόν κινήθηκε ανενόχλητος από δεξιά και έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Καμπρέρα κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και με αριστερό πλασέ ξεγέλασε τον Τσερνάουσκας... γράφοντας το 2-0!

Μερική αντίδραση

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, θα περίμενε κανείς να δει μια πιο... ζωντανή αντίδραση από πλευράς Ερμή. Κράτησε λίγο περισσότερο μπάλα και έφτιαξε κάποιες προϋποθέσεις με Ντε Μέλο και Άλμπα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να γίνει απειλητικός. Αντίθετα η Ανόρθωση σε κάθε αντεπίθεση... μύριζε ευκαιρία, κυρίως με τον ορεξάτο Ίσμα. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 44' με τον Ντε Μέλο να φτάνει απέναντι στον Κόπριβετς, να κάνει το πλασέ και να στέλνει την μπάλα λίγο έξω. Φάση στην οποία οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Βραζιλιάνου.

Επιθετικός ο Ερμής, αντεπιθέσεις η Ανόρθωση

Ξεκάθαρα πιο επιθετικός ο Ερμής στο ξεκίνημα του β' μέρους. Οι "φτεροπόδαροι" ανέβασαν περισσότερους παίκτες ψηλά σε μια προσπάθεια για άμεση μείωση του σκορ, ωστόσο αυτό άφηνε κενά πίσω τα οποία η Ανόρθωση προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί με την ταχύτητα του Ίσμα. Στο  54' ο Κολούνγκα από πλεονεκτική θέση έγινε κάτοχος της μπάλας μετά την ασίστ του Ίσμα, ωστόσο πλάσαρε... άτσαλα με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ, στην πρώτη καλή φάση της επανάληψης.

Μείωση και νέο ενδιαφέρον!

Χωρίς να γίνει υπερβολικά πιεστικός, ο Ερμής κατάφερε να βρει τον τρόπο να μειώσει σε 2-1 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο 71' ο Αρτάμπε που μπήκε στο 46' σαν αλλαγή, ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Νικολάου. Ο νεαρός στόπερ κράτησε τον αντίπαλο του και ο Βασίλης Δημητρίου υπέδειξε την παράβαση. Ο Άλμπα ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα χαμηλά στην δξιά γωνία του Κόπριβετες που παρά το ότι έπεσε σωστά, δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ.

"Άνοιξε" το παιχνίδι

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι... άνοιξε επικίνδυνα και για τις δύο ομάδες. Στο 80' ο Κολούνγκα μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το διαγώνιο σουτ, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω και στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Ντα Σίλβα να απειλήσει για λογαριασμό του Ερμή, με κεφαλιά που πέρασε λίγο έξω.

Ανατροπή στο 93'!

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ανόρθωση θα πανηγύριζε για πρώτη φορά φέτος στο "ΠΑΠ", ήρθε το... χτύπημα στο 93'! Ο Ερμής με τον Ντα Σίλβα σκόραρε με εξαιρετική κεφαλιά και... έγραψε το τελικό 2-2, με τους "φτεροπόδαρους" να είναι οι κερδισμένοι αφού στο πρώτο μέρος έχαναν με 2-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Σάντος, Νικολάου, Ερέρο, Γκάμπριελ, Βίκτορ, Οικονομίδης, Καλντερόν (64'Σιβού), Καμπρέρα, Κολούνγκα, Γκονζάλβες (88'Αριστοτέλους).

ΕΡΜΗΣ: Τσερνάουσκας, Χριστόφ, Μαρτίνιουκ, Ντα Σίλβα, Ντε Βρίσε, Ντε Μέλο, Μαϊσουράντζε (83'Κέζος), Μπενγκά (46'Αρτάμπε), Χριστοφή, Αλεξίου (15'Χόι), Άλμπα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νικολάου -  Μπενγκά, Χριστοφή.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Βασίλης Δημητρίου με βοηθούς τους Ανδρέα Ανδρέου και Όμηρο Τζιωρτζιή.

**Αναγκαστικές ήταν οι και οι τρεις αλλαγές του Νίκου Παναγιώτου.

**Αναγκαστική η αλλαγή του Καλντερόν με τον Σιβού στο 64', λόγω τραυματισμού του πρώτου.