Τριάρα και... μυρίζει Ανόρθωση! (Φώτος)

06.11.2016 - 17:48

Μια Ανόρθωση που έκανε τα βασικά και κυριάρχησε σχεδόν σε όλο παιχνίδι, επικράτησε με 3-0 της Δόξας και πανηγύρισε την πρώτη της φετινή εντός έδρας νίκη. Γκονζάλβες, Καμπρέρα και Σιβού οι σκόρερ με τον πρώτο να έχει και δοκάρι. Δύο δοκάρια η Δόξα στο 1-0 με Ρούντι και Γκόμες.

Ανοικτό παιχνίδι

Ανοικτό παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά και να ψάξουν το γκολ. Η Δόξα δεν αμύνθηκε μαζικά, βγήκε μπροστά και προσπάθησε να… χτυπήσει στην πλάτη της άμυνας με κάθετες πάσες, δημιουργώντας κάποιες καταστάσεις.

Γκολάρα Ίσμα (ξανά)!

Στην πρώτη της φάση όμως, η Ανόρθωση έφτασε στο γκολ. Και τι γκολ, γκολάρα! Όπως και στο τελευταίο παιχνίδι με την Αναγέννηση έτσι και σήμερα ο Ίσμαηλ Γκονζαλβες πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ. Αυτή την φορά πήρε την μπάλα από αριστερά, συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το δεξί φαλτσαριστό πλασέ, στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία του Νέγκρι για το 1-0 στο 13’.

Διαχείριση χωρίς φάσεις

Μείωση ρυθμού μετά το γκολ. Η Ανόρθωση περισσότερο διαχειρίστηκε το σκορ, δίνοντας… μπάλα στον αντίπαλο. Η Δόξα ανέβηκε ψηλά, έφτιαξε κάποιες προϋποθέσεις χωρίς να απειλήσει την εστία του Κόπριβετς μέχρι το 30.  Το γρήγορο γκολ δεν βοήθησε το παιχνίδι για να γίνει ποιοτικό, αφού μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση.

Επιθετικά και... δοκάρια!

Φουλ επίθεση από πλευράς Δόξας, η οποία στο ξεκίνημα του β' μέρους σημάδεψε δις το δοκάρι. Αρχικά στο 49' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρούντι η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια στο 53' μετά από σουτ του Γκόμες η μπάλα χτύπησε ξανά στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια αφού χτύπησε στο κεφάλι του Κόπριβετς, έφυγε σε κόρνερ.

Άντεξε στην πίεση και... 2-0!

Αφού άντεξε στην... μίνι πίεση της Δόξας, η Ανόρθωση βγήκε μπροστά και έψαξε το δεύτερο γκολ. Στο 65' ο Ίσμα από πλάγια θέση έκανε το δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Νέγκει σε σπουδαία επέμβαση σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό, από την εκτέλεσή του απ' τον Πελέ, ο Καλδερόν έκανε την κεφαλιά, ο Νέγκρι έδιωξε με τα πόδια και ο Καμπρέρα σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα να... γράψει το 2-0!

Κυριαρχία, ευκαιρία, δοκάρι

Στο 73' η Ανόρθωση... άγγιξε και τρίτο γκολ. Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Σάντος από αριστερό μπακ έγινε δεξί εξτρέμ, έγινε κάτοχος μπάλας εντός περιοχής και έκανε το πλασέ στην κίνηση, με τον Νέγκρι να λέει "όχι". Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, η "Κυρία" είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, χωρίς να κινδυνεύει με ισοφάριση και στο 83' έφτασα ξανά μια... ανάσα από τρίτο γκολ, όμως το σουτ του Ίσμα από πλεονεκτική θέση σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Το αναμενόμενο... τρίτο γκολ!

Στο 85' έγινε το αναμενόμενο, με την Ανόρθωση να φτάνει και σε τρίτο γκολ, βάζοντας οριστικό τέλος στο ματς. Ο Πελέ εκτέλεσε το έμμεσο που κέρδισε η ομάδα του, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και έφτασε στον Σιβού ο οποίος έκανε το μονοκόμματο σουτ, νικώντας τον Νέγκρι για το τελικό 3-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Σάντος, Σιβού (87'Αγκιλάρ), Ερέρο, Βίκτορ, Πελέ, Οικονομδης (65'Καλδερόν). Ράγιος, Γκονζάλβες, Καμπρέρα (80'Κυριάκου).

ΔΟΞΑ: Νέγκρι, Δημητρίου, Ρούντι, Κάστρο (46'Φοφανά), Γκόμες, Γουίλσον, Εντμάρ, Ενινφούλ, Σεράν, Πουτζιουρής (71'Γκονζάλες), Μπεμπέτο (68'Κότο).

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Χρίστος Νικολαϊδης με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Ιωάννη Λαζάρου.

**Πριν το σημερινό η Ανόρθωση μετρούσε πέντε ισοπαλίες σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια.